U 12 sati počela je 14. sjednica Županijske skupštine, a na dnevnom redu su vijećnička pitanja.
Krešimir Vejić (HDZ) – prije nešto više od mjesec dana nakon što je Razvoj Golf izgubio arbitražu u Washingtonu. Neki vijećnici neki kažu kako arbitraža potvrđuje smanjenje obuhvata golf resorta sa 310 na 100 ha. Molim komentar i odgovor na pitanje da li se može smanjivati obuhvat golfa ili ne. Također ga je zanimalo koliko Županija izdvaja za obitelji s četvero više djece. Zanimalo ga je zašto je važno da Zračna luka nosi ime Ruđera Boškovića?
Župan je odgovorio kako je arbitraža oko golfa na Srđu obilježena politikanstvom.
-Znate da se tražilo od Županije da se smanji obuhvat, nismo na to pristali. Da smo na to pristali RH bi izgubila arbitražu i platila bi dio iznosa od 500 milijuna dolara. Arbitraža je potvrdila da je sva administracija RH postupala po propisima i da nije zakinula investitora. Arbitraža nije govorila o smanjenju obuhvata. Govoriti da je arbitraža dala za pravo onima koji su napadali Županiju što nije smanjivala obuhvat je politički pamflet. Postoji presuda kojom je Zelena akcija tužila DNŽ da nije smanjila obuhvat golfa, a da je bila dužna. Presuda Visokog upravnog suda je da je odbijen zahtjev jer nije osnovan. Zamislite da smo mi smanjili, a Visoki upravni sud RH je presudio da to nije osnovano. Što se tiče bivšeg predsjednika Mesića, rekao sam hipotetski, jer ne znamo što je on točno rekao, ukoliko je svjedočio protiv RH da je to sramotno. Iza toga stojim, ali da bi se izmijenila odluka o počasnom građaninu treba se dobro informirati. Takve odluke nisu inače dobre, već smo se u to uvjerili dosad.
Što se tiče pomoći obiteljima s 4 i više djece, nastavili smo tu mjeru. Izdvojili smo 40 000 eura. Potpore se kreću od 400 do 600 eura. Lani smo imali 208 obitelji i potpore ćemo rado dodijeliti i ove godine.
Ja sam iznio prijedlog i odluku o imenovanju ZL Dubrovnik, da joj se nadoda ime Ruđera Boškovića. Ne treba tu puno govoriti, svi znamo tko je on bio i koliko je on značio za Hrvatsku, za znanost u cijelom svijetu. Mislim da s time nismo ni izdaleka ispunili dug prema ovom velikanu, zaključio je župan Dobroslavić.
Marko Giljača (SJG) – oba moja pitanja su vezana za Zakon o pomorskom dobru, koji sutra donosi Sabor. Koncesija u javnom naselju svima dostupna najviše 40 % komercijalna djelatnost, u nenaseljenim mjestima 60 posto. jeste li spremni osnovati povjerenstvo za utvrđivanje stvarnog stanja na dubrovačkim plažama ili da ne bude plaža zauzeta potpuno ležaljkama i stolovima, a samo kantuni su dostupni građanima. Hoćemo li utvrditi stanje i naložiti koncesionarima da se prilagode.
Drugo pitanje je da se popis vlasnika vezova objavi i liste čekanja. Dobivao sam odgovore da se ne može objaviti zbog GPDR-a . U novom zakonu stoji da je Županijska lučka uprava dužna objaviti podatke ili imenom ili brojevima registracija. Hoćete li naložiti ŽLU da objavi liste korisnika i liste čekanja, pitao je Giljača.
Župan je kazao kako je novi zakon bolji od starog. Mi smo bili ispred staroga zakona, niso davali i nećemo davati zatvorene koncesije na pomorsko dobro i toga ćemo se i dalje držati. nema potrebe za povjerenstvom. Mi smo uvijek odgovarali na upite građana, kojih nije bilo puno, ali ih je bilo. Postoje tu i tijela prije Županije, komunalni redati, inspekcije i u nekim slučajevima Lučka kapetanija, zato nema potrebe sa povjerenstvom. Stvari funkcioniraju uz manja odstupanja. Ako zakon predviđa objavu podataka onda ćemo mi Zakon poštivati. Dobro je da kolege iz Možemo! ovaj zakon smatraju dobrim, ništa Vi tu niste ispravili.
Giljača (SJG) – mi nismo rekli da je Zakon dobar, nekoliko je stvari dobro, ali mi smo podnijeli30 amandmana na ono što u Zakonu nije dobro. mi kao davatelj koncesije (Županijska skupština) trebali bismo provjeriti je li se koncesionari pridržavaju onoga što stoji u koncesiji. Dovoljno je poći prema Pločama i na glavicu Babina kuka, pa bi vidjeli je li se pridržavate.
Petar Prizmić (HDZ) postavio je pitanje županu o kaznenim prijavama, koje su podnesene protiv Županijske lučke uprave, a zbog javne površine u gradskom portu te kaznenoj prijavi protiv župana u ovom slučaju te druge kaznene prijave za cestu na Korčuli.
Župan je odgovorio kako su kaznene prijave odbačene te je dodao kako bi vijećnici trebali znati kad se i zašto podnose kaznene prijave.
Drugo Prizmićevo pitanje bilo je vezano za ITU u kojem je 38 milijuna eura odvojeno za otoke u DNŽ.
-Slijedom toga napisat ćemo strategiju razvoja otoka i nadamo se da će naše jedinice imati sposobnosti dobiti sredstva za svoje projekte, kazao je župan dodavši da je zadovoljan i da su Dubrovnik, Župa i Konavle iz ITU-a dobili 22 milijuna kuna, kazao je Dobroslavić.
Stijepo Radić (Zaokret) – naveo je kako je nedavno otišao liječnik iz ambulante u Trpnju te drugi iz Kune na Pelješcu.
-Mjere nisu davale rezultate, mislim da je potrebo temeljito analizirati problematiku zdravstvene zaštite u DNŽ. Molim župana da nadležni odjel napravi analizu stvarnih potreba te napraviti akcijski plan za sljedećih 5 godina te da potrebe tog plana ubacimo u proračun za 2024. godinu, kazao je Radić.
-Naravno da smo svjesni problema, znamo da zbog skupoće nismo atraktivni za liječnike. Mi ćemo što se tiče ambulante u Trpnju, nadamo se da obnova ide, jer smo je prijavili za jedna projekt. Vidit ćemo s Domom zdravlja Korčula da se nađe privremeno rješenje. Manjak liječnika posebno je izražen u OB Dubrovnik, mi radimo sve što možemo u ovom času. Povećali smo broj stipendija za doktore medicine, trenutno ih je 10-ak. U OB Dubrovnik ima veliki broj, oko 70 liječnika na specijalizaciji. Što se tiče sestara upisali smo dodatno odjeljenje u medicinskoj školi. Ugovorima s domovima zdravlja i hitnom medicinom, dajemo subvencije za stanovanje liječnika, neki to koriste za specijalizaciju. Ovo trebamo rješavati šire. Bila je inicijativa da se mlade liječnike obveže da jednu godinu moraju obaviti izvan velikih centara, to je na žalost ispalo iz Zakona. Problem postoji, radit ćemo na tome da ga umanjimo, da ga na kraju i uklonimo, odgovorio je župan.
Radić – hvala na iscrpnom odgovoru, ali to nije odgovor na moje pitanje. S analizom trenutnog stanja i potreba za liječnicima na području DNŽ. Imamo li brojno stanje liječnika koji odlaze u mirovinu i imamo li dovoljan broj onih koji će njih zamijeniti. Hvala.
Odgovora nije bilo.
Perica Pušić (HSS) – tražio je od župana komentar na 10 godina Hrvatske i DNŽ u EU.
Župan je kazao kako je nedvojbeno da nam je članstvo donijelo bolje uvijete života od ekonomske sigurnosti do turizma pa nadalje. On smatra da se europska sredstva dobro koriste, a isto tako i u našoj županiji.
-Svi znamo kako je izgrađen Pelješki most, Zračna luka, Studentski dom…brojni projekti, njih preko 130. To je sve rezultat članstva u Uniji. Za novu perspektivu smo osigurali 25 milijardi eura (Vlada) to su znatni novci. Vidimo već da nam zaduženost pada, a pokazatelji su dobri. Ocjene kuća koje mjere kvalitetu gospodarstva dobre. Nadamo se da će se to nastaviti. 25 milijardi je velik novac, koji se već počeo koristiti. Veliki sam optimist, kazao je, među ostalim župan Nikola Dobroslavić.
Pušića je zanimao i županov komentar o aktualnoj sezoni.
-Čude me loši komentari, pogledajmo brojke, izađimo na Stradun, na 90 posto smo iz 2019. Mislim da je to odlično. Ono što nas brine je povećanje cijena, koje su neopravdano velike. To nije dobro za cijelu našu destinaciju i ne bi bilo dobro da nas prozovu preskupom destinacijom. Pozvao bih sve gospodarstvenike da budu odgovorni, neodgovarajuće ponašanje u procjeni cijene, može dovesti do lošeg imidža i loših rezultata slijedeće godine, kazao je Dobroslavić.
Ivo Karamatić (SDP) – izgradnja HE Dabar u Hercegovini kreće. To je najveća hidroelektrana u Gornjim horizontima, izvođači su Kinezi, financira kineska banka. Svi šute o tome, kao da se to događa negdje drugo, a ne u našoj Neretvi, koja bi mogla ostati bez vode. Sazvali ste izvanrednu sjednicu zbog aerodroma u Trebinju, a o ovome ništa. Mi ćemo predložiti da se sazove tematska sjednica i nadam se podršci vijećnika.
-Ova HE bit će veliki problem za sve vodotoke u našoj Županiji. Mi smo o tome govorili na sastanku s Vladom. Imamo pravo kao susjedna država po ESPO konvenciji da nas susjedi uvjere da to nije štetno za nas. Ministarstvo je uputilo dopis BiH koja je potpisnica ESPO-a i tražili su pojašnjenje. Oni to nisu napravili. Pitanje je što ako se oni ogluše, to treba podići i kod EU tijela, ali čini se da se Republika Srpska ne obazire na europske institucije. mi na tome radimo i nije točno da smo posebnu težinu dali ZL Trebinje, to je ista problematika ovdje s Omblom, tamo s Neretvom. Ne šutimo, ali nismo puno postigli jer nemamo instrumente, odgovorio je župan.
-Trajektna luka je pri kraju, nemamo uporabnu dozvolu za kanalizacijske radove, koje izvodi Općina, kao ni dozvolu za luku. Radovi kasne, ali mjesec prije ili kasnije za takav projekt nije puno, odgovorio je župan na Karamatićevo pitanje zašto luka još nije otvorena.
Treće Karamatićevo pitanje bilo je vezano je za zdravstvo.
-Samo ću napomenuti da je Istarska županija predstavila mjere za zadržavanje i privlačenje medicinskog osoblja. Iz bolnice je otišao jedini nefrolog, liječnici opće medicine odlaze, nema ih nigdje. Nemojmo trošiti vrijeme na pohvale Vlade, kazao je Karamatić.
Župan je odgovorio kako je već sve o zdravstvu rekao te je kazao kako općine i gradovi mogu biti kreativni u potporama. Dodao je da Županija ima cjelovitu sliku o stanju u zdravstvu te je istaknuo kako su sve službe i ambulante pokrivene, kao i timovi za hitnu medicinu.
-To su sve mladi liječnici koji idu na specijalizaciju, pa jedno vrijeme rade, a onda otiđu. To je tako, to je život, zaključio je Dobroslavić.
Karamatić je kazao kako se HE Dabar u medijima nigdje ništa ne spominje, a nitko ni reagira.
-Navodno postoji trgovina vezana za odlagalište nuklearnog otpada na granici s druge strane. Bude li Neretva slana pustinja bit će svega i svačega. Nemojte se igrati s Neretljanima.
Time su iscrpljena vijećnička pitanja, a ostatak sjednice pratit UŽIVO na našem portalu.