Župan Nikola Dobroslavić, u pratnji pročelnice Jelene Dadić Račić i ravnatelja Dinka Mandića, pustio je u rad solarnu elektranu Obrtničke i tehničke škole. Fotonaponski moduli, njih 48, smješteni su na krovu zgrade škole. Njihova ukupna snaga je 21 kW i osigurat će godišnju proizvodnju od 25500 kWh što odgovara količini energije koju škola godišnje troši. Time Škola postaje neutralna u pogledu emisije CO2 glede električne energije.
Dobivena energija koristit će se za vlastitu potrošnju, a višak, kad ga bude, isporučivat će se u mrežu. Na kraju svakog mjeseca se s opskrbljivačem obračunava isporučena i preuzeta energija. Projektom je predviđeno da će se godišnji troškovi za električnu energiju smanjiti za 60 posto. Cijena elektrane je 18 tisuća eura, a financirana je sredstvima osnivača, Dubrovačko-neretvanske županije.
Osim smanjenja troškova i emisije stakleničkih plinova, elektrana će se koristit u nastavi za učenike elektrotehničkih zanimanja. U cilju promoviranja većeg korištenja obnovljivih izvora energije i razvijanja svijesti o potrebi smanjenja emisije stakleničkih plinova odnosno poticanja energetske tranzicije, u školskom holu je postavljen monitor koji pokazuje rad elektrane, trenutnu snagu, dnevnu, mjesečnu i godišnju proizvodnju te smanjenje emisije CO2.
‘Čestitam našoj školi na ovoj vrijednoj investiciji koju smo mi u potpunosti podržali. Svakako pozivam i ostale naše škole na ovakvu investiciju i ovaj iskorak’, poručio je župan DObroslavić.
Ovaj projekt predstavlja kontinuitet u smislu korištenja obnovljivih izvora energije. Škola ima dva sustava korištenja solarne energije za pripremu potrošne tople vode i otočni hibridni sustav (solar i vjetar) za opskrbu električnom energijom računalne učionice. Sljedeći korak u energetskoj tranziciji i postizanju nulte emisije je renoviranje sustava grijanja pri čemu će se kotlovi na loživo ulje zamijeniti s dizalicama topline za što je napravljen projekt.