Ustavni sud 11. studenog 2021. donio je odluku, kojom je ukinuo presudu Visokog trgovačkog suda, prema kojoj je Sanitat naplatio dubrovačkoj turističkoj agenciji Dubrovnik Travel novčani iznos/dugovanje za zaustavljanje na Pilama. Ustavni sud zauzeo je stajalište, kako je presudom u korist Grada/Sanitata povrijeđeno načelo pravednog suđenja. Odvjetnik Ante Kačić, koji je zastupao ovu, a zastupa još 50 agencija u istom slučaju, smatra kako je sad već jasno da će Sanitat agencijama morati vratiti milijunske iznose.
“Nakon devet godina pokazalo se kako je ono što smo tvrdili još 2013. tako. Odluka o zaustavljanju i parkiranju turističkih autobusa i osobnih automobila (8+1) u zoni posebnog prometnog režima” po kojoj su svaki iskrcaj putnika, agencije trebale platiti do 800 kuna, a koju je donio tadašnji gradonačelnik Andro Vlahušić nije zakonita.
Ustavni sud je poništio odluku Visokog trgovačkog suda ocijenivši kako je povrijeđeno načelo pravednog suđenja, jer je presuda donesena prema nezakonitom aktu. Mi smo to od početka tvrdili i eto sad smo dokazali”, kazao nam je u telefonskom razgovoru odvjetnik Ante Kačić, koji je ovih dana poštom primio rečenu presudu.
Grad priprema fizičke barijere autobusima čije agencije ne plaćaju zaustavljanje na Pilama
Za Grad Dubrovnik, odnosno gradsku tvrtku Sanitat, to znači da će trebati izdvojiti znatan iznos za povrat novaca turističkim agencijama i to uz kamate i plaćanje sudskih troškova.
Kačić naime osim Dubrovnik Travela zastupa još 50 agencija.
“Za sve dosada donesene pravomoćne presude, podigli smo tužbe na Ustavnom sudu. S obzirom da je razlika samo u iznosima, očekujemo iste odluke za sve predmete u već u 2022. Za procese, koji nisu dosegli presude i pravomoćnost, bit će dovoljna ova odluka i stav Ustavnog suda. Grad će agencijama trebati isplatiti sredstva, naplaćena ovrhama uz kamate i sudske troškove”, kaže Kačić dodajući kako su agencije još 2013., pa onda i 2015. Gradu nudile nagodbu, kako bi se izbjeglo daljnje suđenje i troškovi.
Grad izgubio spor s autobuserima; Goran Hrnić: i dalje smo spremni na pregovore…
“Nadam se da Grad neće odugovlačiti s povratom sredstava. Ako bude potrebno pokrenut ćemo i posebne postupke za naplatu, a kamate i sudski troškovi će rasti”, izjavio je Kačić.
Podsjetimo, temeljem odluke gradonačelnika Andra Vlahušića 2013., agencijama su se ispostavljali računi za zaustavljanje/parkiranje na Pilama. Agencije su smatrale odluku nezakonitom te su račune vraćale Sanitatu, neplaćene. Sanitat je potom poslao agencijama prijedloge za ovrhu, na koju su one podnijele prigovor. Predmet je potom završio na Općinskom sudu, koji se proglasio nenadležnim. Predmete je preuzeo Trgovački sud, koji je 2015. donio presude u korist agencija. Sanitat se žalio te je Visoki trgovački sud u većem broju postupaka presudio je u korist Grada Dubrovnika.
2018. tada novi direktor Sanitata Tomislav Tabak pohvalio se kako je nova uprava “do sada uprihodovala 5,4 milijuna kuna od sudskih presuda s autobuserima za zaustavljanje na Pilama”. Naglasio je tada kako je ukupno je dobiveno 20 sporova, a u tijeku je još 31 spor. Kazao je kako ukupan iznos koji Sanitat treba naplatiti oko 10,6 milijuna kuna. Taj iznos uz kamate i sudske troškove, čini se, u novoj će godini Grad trebati vratiti agencijama.