Dolazak najveselijeg razdoblja u godini konavoska ustanova u kulturi Muzeji i galerije Konavala obilježila je prigodno i kreativno. Uvijek aktivni sa mnoštvom zanimljivih programa predblagdansko ozračje začinili su dodatno sa radionicom izrade keramičkih ukrasa za bor.
Ovaj put u fokusu radionice nisu bili najmlađi kreativci koji su obićno zaduženi za unikatno kićenje bora, već odrasli koji se rijetko imaju prilike okupiti na sličnim kreativnim radionicma.
A imali su što i naučiti; kroz tri tjedna subotnjih radionica o tehnikama i mogućnostima gline grupicu kreativaca stručno je podučila školovana dizajnerica keramike i konzervatorica-restauratorica keramike Gloria Loborec uz stručnu (pri)pomoć Helene Puhare, kustosice Muzeja i galerija Konavala.
Od neugledne sive smjese gline pod mentorstvom Glorie Loborec u rukama nekolicine polaznica krativne radionice, na kraju ciklusa nastali su ukrasni sviječnjaci, unikatni ukrasi za bor i posudice za božićnu pšenicu. Radost stvaranja širila se iz radionice u radionicu kroz sve faze- od ideje preko oblikovanja pa do pečenja gline u posebnoj peći na temperaturama višim od 850 stupnjeva.
-Keramika je svakako jedna od najstarijih djelatnosti i ako gledamo kroz povijest, na dubrovačkom području možemo je naći u svim povijesnim razdobljima. Glina, kao materijal, vrlo je podatno sredstvo za oblikovanje i kao takva dozvoljava različite pristupe u obradi. Na radionici kreativnih ukrasa za bor polaznice su naučile osnovne tehnike izrade keramičkih ukrasa, a sve njihove kreativne uratke ispekli smo u keramičkoj peći koju imamo u našim prostorima u samostanu u Pridvorju gdje je radionica i održavana – istaknula je Gloria Loborec, inače konzervatorica-restauratorica koja je restaurirala predmete izrađene od različitih materijala iz naših muzejskih ustanova i privatnih kolekcija u Hrvatskoj a i šire.
Naime, njen angažman na širenju dobrih vibracija kojima je zajednički nazivnik glina odnosno keramika, ne zadržava se samo na zahtjevnim stručnim projektima već i na poticanju izrade keramike kod djece i odraslih kao i kroz razna predavanja.
-U Dubrovniku izrada keramike nije toliko uobičejena i svakako ima dosta mjesta za one koji bi se ovom izazovnom tehnikom voljeli nešto ozbiljnije ili profesionalnije baviti – ističe Gloria koja je svoje stručno znanje voljna prenijeti zainteresiranima, kako je to učinila i na nekolicinu kreativnih polaznica radionice za izradu keramičkih božićnih ukrasa. Tko zna, možda je baš iskra za ozbiljnije bavljenje izradom keramike začeta u samostanskim prostorima u Pridvorju na maloj kreativnoj radionici ukrasa za bor. Novi uporabni predmeti oblikovani jedinstvenim umjetničkim izričajem polaznica, ove su blagdane svakako ukrasili ambijent ili pak bili prigodan i unikatan poklon najdražima za blagdane.