Dubrovačka slikarica i redateljica Tina Violić ove godine sudjeluje na Bijenalu sa svojim radom u predstavljanju Hrvatske u nacionalnom paviljonu. Diplomirala je slikarstvo na Accademia di belle arti u Veneciji i režiju na Sveučilištu Iuav u Veneciji. Živi i radi na relaciji Dubrovnik – Venecija, te sudjeluje u “artist residence” i izlaže diljem Europe, Azije i Južne Amerike. Preko 30 godina prati Bijenale u Veneciji (sekcije umjetnost, arhitektura, film i izvedbene umjetnosti) kao izvjestitelj za domaće i strane medije.
Napisala: Tina Violić
U Veneciji upravo traje jubilarno 60. Bijenale umjetnosti pod nazivom “Stranci posvuda”. U Giardinima, Arsenalu i mnogo drugih lokacija širom povijesne jezgre i otoka Venecije razasuti su nacionalni paviljoni i dodatni programi ove prestižne smotre suvremene umjetnosti.
Hrvatsku ove godine predstavlja umjetnica Vlatka Horvat s projektom “Priručnim sredstvima” u suradnji s kustosicom Antoniom Majačom u prostoru Fabrica 33 u kvartu Fontamente Nuove.
Kustos Bijenala je po prvi puta iz Južne Amerike, Brazilac Adriano Pedrosa.
Zlatnog lava za najbolji paviljon je odnijela Australija sa djelom Takapau Maorskih umjetnica Mataaho collective.
Na temu kako biti stranac, koja se dotiče i autohtonih naroda, manjina, marginaliziranih skupina, umjetnika autsajdera, egzila, dijaspore… umjetnici su posvuda odgovorili vrlo snažno i emotivno, te mi je teško bilo izabrati najbolje paviljone.
Ovo izdanje Bijenala ima toliki emotivni naboj da će vas teško ostaviti ravnodušnima i da niste ljubitelj suvremene umjetnosti.
Svakako preporučam posjetiti sva predstavništva i off programe, a istakla bih, osim Hrvatske naravno, Brazil, Australiju, Veliku Britaniju, Japan, SAD i Španjolsku.
Novost i najočekivaniji događaj ovogodišnjeg Bijenala je sudjelovanje Svete Stolice sa svojim paviljonom koji je smještenu ženskom zatvoru na otoku Giudecca. U nedjelju je papa Franjo po prvi puta posjetio Veneciju (i regiju Triveneto) i prvi puta u povijesti Bijenala jedan papa je posjetio ovu značajnu izložbu.
Posjet je počeo u ženskom zatvoru gdje je Papa susreo zatvorenice i pogledao izložbu paviljona Svete Stolice naslovljenu “Mojim očima” u crkvi bivšeg samostana u kojem je sada smješten zatvor. U izradi eksponata su sudjelovale i zatvorenice.
Na temu Bijenala Sveti Otac je rekao da nas Evanđelje čini umjetnicima i da svi imaju potrebu za ljepotom.
Nadalje je vrlo nadahnuto izjavio da umjetnost sama po sebi može biti instrument za borbu protiv rasizma, za razumijevanje različitosti i za ne imati strah od drukčijega.
Papa je zatim gliserom stigao do crkve Gospe od Zdravlja (Madonna della Salute) gdje je susreo mlade sa porukom “Ustani i idi” navodeći kako nema ništa loše u npr. mobitelu ukoliko je on samo sredstvo da nazovemo prijatelja i da se s njim susretnemo uživo. Rekao je mladima da ustanu iz svojih udobnih fotelja i krenu u život.
Zatim je papa Franjo krenuo papamobilom preko zavjetnog mosta koji je samo za tu prigodu napravljen od plovila preko Canal Grande do Sv. Marka odakle je zatim održao Svetu misu na trgu Sv. Marka ispred istoimene Bazilike. Misi je nazočilo preko 7000 ljudi i sve je vrvjelo entuzijazmom i oduševljenjem. Venecijanci i stanovnici šire regije su sa oduševljenjem dočekali Svetog Oca Franju prvi put u Veneciji i to nekoliko dana nakon što su proslavili svoj najveći blagdan Sv. Marka. Evanđelje je čitao slijepi franjevac putem Brailleeva pisma.
Veliko je zadovoljstvo bilo sudjelovati na svim tim događajima i susresti divne ljude, kolege umjetnike, kustose iz cijelog svijeta.
Venecija je najljepša u proljeće, a uz Bijenale i pun grad divnih izložbi, instalacija i umjetnika vrijedi je posjetiti što prije, Bijenale je otvoreno do studenog 2024. pa stignete.
Foto: Tina Violić, Roberto Moro, Simone Venturini, Eddy Bettiol