12.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024
NaslovnicaLifestyleSuho kupanje beba: Sve što trebate znati

Suho kupanje beba: Sve što trebate znati

Jedan od većih strahova novopečenih roditelja svakako je kupanje bebe. Hoće li znati pravilno primiti dijete, hoće li im skliznuti i kako kupanje i higijenu općenito održavati na najsigurniji način. Po povratku iz bolnice imat ćete još malo vremena za skupiti hrabrosti za „pravo“ kupanje.

Naime, sve dok pupak ne otpadne i ranica potpuno se ne osuši, savjetuje se takozvano „suho kupanje“ dva puta dnevno. Ako primijetite da se područje oko pupka zacrvenilo ili upalilo svakako se odmah obratite liječniku. Vrlo je važno da je pupak cijelo vrijeme suh kako bi se izbjegle infekcije. Higijena pupka održava se sterilnim kompresama i blagim antiseptikom primjerenim za tretiranje nježne bebine kože.

Njega lica

Bebino lice zahtijeva temeljitu svakodnevnu higijenu. Upravo ono je najviše izloženo vanjskim utjecajima. Bit će vam potrebna fiziološka otopina i sterilne blaznice, savjetuje Mamin kutak.

Započnite s čišćenjem očiju. Svako oko lagano namočenom blaznicom prebrišite od vanjskog prema unutarnjim kutovima oka. Kako biste izbjegli infekcije uvijek koristite čistu blaznicu za svako oko.

Kod vrlo malih bebica uši se čiste samo blaznicom, dok se kod većih koriste specijalni štapići za djecu. Dovoljno je čišćenje vanjske strane uha kako biste spriječili oštećenje cerumena u bebinom uhu i oštetili kanalić.

Nosić je dovoljno čistiti fiziološkom otopinom i štapićem za uši (onim za odrasle). Blago natopite štapić, bebinu glavicu nagnite malo prema iza i očistite nakupljenu sluz. Ako primijetite da je bebi nosić začepljen, tada je potrebno nakapati fiziološkom otopinom i kratko ostaviti da sluz omekša, a tada očistiti nosiće ručno ili nastavkom za usisavač .

Usta mnogi zaboravljaju, no s obzirom na mliječnu prehranu potrebno je čistiti i bebina usta. Nije potrebno čekati da bebi niknu zubići. Dovoljno je gazu ili pamučnu krpicu omotati oko prsta, natopiti u prokuhanoj vodi i nježno prebrisati bebina usta iznutra. Redovitim čišćenje usne šupljine moguće je čak izbjeći soor (mliječac) , gljivično oboljenje koje zna biti vrlo uporno.

Njega tijela

Prije samog kupanja vrlo je važno sve unaprijed pripremiti, kako bi bila što manje bila mokra i gola kada kupanje započne. Trebat će vam dvije posude tople i prokuhane vode, podloga za prematanje, vatice, ručnik, pelena i odjeća za bebu.

  • Ako se radi o zimskom periodu pokušajte da je beba što kraće gola. Pa tako lice i glavicu možete oprati i bez skidanja odjeće.
  • Započnite s čišćenje bebine glavice.
  • Lice, nabori na vratu i područje iza ušiju potrebno je temeljito prebrisati i osušiti. Redovito mijenjajte vatu kako biste izbjegli osipe.
  • Potom nježno prebrišite bebine ručice i nožice, osobito na mjestima gdje je koža naborana, odnosno na preponama.
  • Potom skinite pelenu i obrišite guzu. Posebno je važan smjer brisanja, od naprijed prema straga, ponajviše kod djevojčica, kako bi se izbjeglo prenošenje bakterija.
  • Osušite pelensko područje i obucite bebu.
  • Završite temeljitom higijenom bebinog pupka.
  • Kada pupak otpadne i ranica na mjestu batrljka u potpunosti zaraste, bebicu možete početi kupati u kadici.

Foto: Freepik

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE