16.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 20 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaSpomenik češkom pjesniku, koji se utopio na Šunju

Spomenik češkom pjesniku, koji se utopio na Šunju

Češkom pjesniku, prozaiku, dramatičaru i političar Viktoru Dyku, istaknutom borcu za češku samostalnost, na Lopudu je donacijom čehoslovačke vlade 1936. podignut spomenik. Duboko na u unutrašnjosti otoka, pokraj odmorišta na uzvišenju, gdje su se račvali stari put prema lopudskom groblju Šunj i put prema plaži, neposredno ispred kapelice sv. Leonarda, arhitekt Nikola Dobrović, koji je u to vrijeme radio na izgradnji Hotela Grand, projektirao je zanimljiv memorijal.

Spomenik Viktoru Dyku, iako se ne spominje u popisima Dobrovićevih radova, nesumnjivo po stilu arhitektonskog oblikovanja, može se pripisati upravo njemu.

“Spomenik Viktoru Dyku trokutastog je tlocrta, izveden potpuno u betonu, ukupne površine 45 m2 i opsega 35 m”, zapisao je arhitekt Dubravko Bačić u svom znanstvenom radu, koji je posvećen upravo ovom spomeniku.

No zašto je na Lopudu podignut ovaj spomenik?

Viktor Dyk ljetovao je naime, kao i mnogi drugi Česi, krajem 20-ih i početkom 30-ih godina na Lopudu i prilikom plivanja se utopio. Pretpostavlja se dogodio zastoj srca. Za Češku iznimno važan književnik i političar izdahnuo je 14. svibnja 1931. na Šunju u svojoj 51. godini života. Pa premda su njegovo tijelo s najvišim počastima pokopali u Pragu, čehoslovačke vlasti htjele su mu i na mjestu pogiblje odati počast.

Tko je bio Viktor Dyk?

Dyk je rođen u Pšovki u Mělníki u Kraljevini Češkoj 1877. Njegova se obitelj preselila u Prag 1888. gdje je počeo pisati te 1904. objavio antiaustrijski roman pod naslovom Kraj Hackenschmida. Na Karlovom sveučilištu diplomirao je pravo.

1911. počeo se baviti politikom i pridružio se Státoprávně pokroková stranci. Dyk je zajedno s Franzom Kafkom govorio o “Velikom zidu” koji je, poput Kineskog zida ili Babilonske kule, postao metafora za kulturnu i jezičnu podjelu za koju su vjerovali da je potrebna između češke i germanske kulture.

Dyk je pisao u časopisu Lumír, gdje je znao izjaviti kako “Bohemija mora postati Češka ili treba umrijeti u pokušaju”.

Tijekom Prvog svjetskog rata nastavio je pisati te se uključio u pisanje libreta za operu Leoša Janáčeka. 1915. počeo je surađivati s kazalištem Vinohrady. Kasnije je bio zatvoren u Beču zbog otpora protiv Austro-Ugarske. Bio je u zatvoru 1916. i 1917. jer je sugerirao da bi se Moravska i Češka mogle odcijepiti od carstva. U svibnju 1917. Dyk je bio jedan od potpisnika Manifesta čeških književnika. Bio je to važan dokument koji je izradio Jaroslav Kvapil, ravnatelj Češkog narodnog kazališta, a s ciljem da potakne češke poslanike u Carevinskom vijeću u Beču da podrže češko samoodređenje.

Dyk je 1918. bio jedan od osnivača Čehoslovačke nacionalne demokratske stranke. Bio je i urednik časopisa Lumír. Pisci i umjetnici, koji su radili i okupljali se oko tog časopisa započeli su novi smjer u češkoj kulturi. Ranije se smatralo da kultura dolazi od Nijemaca i izvora na njemačkom. S pojavom pisaca grupe Lumír poput Vrchlickog, samog Dyka i Juliusa Zeyera fokus se skrenuo s njemačke kulture. Smatra se da je ova promjena fokusa navela i druge češke intelektualce da traže u tom novom smjeru znanstvene, ekonomske i društvene ideje.

Godine 1928. oženio se književnicom Zdenkom Hásková. Na parlamentarnim izborima 1929. je postao senator Čehoslovačke, predstavljajući Čehoslovačku demokratsku stranku. U vrijeme Prve Republike Čehoslovačke Viktor Dyk bio je jedan od istaknutih intelektualnih protivnika predsjednika Tomáša Garriguea Masaryka.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE