Ministarstvo obrazovanja i znanosti uputilo je proteklog tjedna svim osnovnim i srednjim škola zahtjev za iskazivanjem interesa njihovih djelatnika za cijepljenje protiv koronavirusa. Sukladno upitima koje smo uputili osnovnim školama na području grada Dubrovnik, svega 26.38 posto zaposlenika zainteresirano je za cijepljenje. Iz pojedinih škola istaknuli su da su se neki njihovi djelatnici već prethodno cijepili, a da su se nastavnici koji rade u dvije škole za cijepljenje prijavili u drugim ustanovama te da se određeni broj djelatnika u ovom trenutku nije mogao prijaviti za cijepljenje jer su preboljeli covid.
Upit o broju djelatnika koji su iskazali interes za cijepljenjem poslali smo svim osnovnima školama na području Grada Dubrovnik.
Od sto djelatnika OŠ Ivan Gundulić, interes za cijepljenjem iskazalo je 10 učitelja i četiri djelatnika koja spadaju u nenastavno osoblje te dva pomoćnika u nastavi. Iz škole su istaknuli da se prema njihovim saznanjima prethodno cijepilo sedam djelatnika.
U Osnovnoj školi Lapad koja ima zaposlena 74 djelatnika za cijepljenje se prijavio ukupno 21 zaposlenik, od toga 13 iz redova nastavnog osoblja, a osam iz redova nenastavnog osoblja, dok se u OŠ Marin Getaldić od 56 djelatnika škole za cijepljenje prijavilo njih 26. Radi se od 21 nastavniku i pet djelatnika koji spadaju u administrativno-tehničko osoblje.
U Osnovnoj školi Marin Držić koja broji 102 zaposlenika njih 36 se prijavilo za cijepljenje protiv COVID-a 19. Za cijepljenje je zainteresirano 28 nastavnika te osam nenastavnih djelatnika. Kad je pak u pitanju OŠ Mokošica koja ima 94 djelatnika, za cijepljenje se prijavilo 18 učitelja i jedan djelatnik. U najmlađoj dubrovačkoj osnovnoj školi, OŠ Montovjerna zaposleno je 60 djelatnika od kojih se za cijepljenje prijavilo njim osmero, a svi pripadaju nastavnom osoblju.
U Osnovnoj školi Antun Masle u Orašcu od 37 zaposlenih za cijepljenje se prijavilo 12 djelatnika, od čega devet otpada na nastavno osoblje, a tri na nenastavno osoblje. Iz škole su istaknuli da su tri djelatnika već cijepljenja, a dva djelatnika koja rade i u drugim školama, za rad su cijepljenje su se prijavila u tim školama.
Istovjetni upit poslali smo i dubrovačkim srednjim školama, no do zaključenja teksta povratnu informaciju zaprimili smo od samo četiri od devet škola.
Iz Pomorsko-tehničke škola koja ima 49 zaposlenika, od čega deset zaposlenik spada u nenastavno osoblje, interes za cijepljenje iskazalo je 20 djelatnika, 12 nastavnika i osam djelatnika koju spadaju u nenastavno osoblje. I u ovoj školi šest nastavnika je već primilo prvu dozu cjepiva.
Gimnazija Dubrovnik koja ima ukupno 68 djelatnika, sukladno uputama dobivenima od Ministarstva znanosti i obrazovanja, za cijepljenje protiv COVID-a 19 prijavilo se ukupno 14 djelatnika koji spadaju u nastavno osoblje i jedan djelatnik koji spada u nenastavno osoblje. Iz škole su također istaknuli da će termini cijepljenja ovisiti isključivo o prioritetima koje određuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo te nadležni lokalni i područni zavodi za javno zdravstvo i institucije koje provode cijepljenje, dok će mogućnost odabira određene vrste cjepiva ovisiti o dostupnosti cjepiva na određenoj lokaciji u trenutku cijepljenja.
Od ukupno 49 djelatnika Obrtničke i tehničke škole za cijepljenje se prijavilo 10 djelatnika, pet nastavnika i pet djelatnika koji spadaju u nenastavno osoblje. Iz škole su istaknuli kako su neki djelatnici preboljeli COVID te se nisu mogli prijaviti za cijepljenje, dok su određeni broj djelatnika već cijepio izvan škole.
Iz Privatne gimnazije su nam odgovoril da se od ukupno 15 nastavnika njih pet prijavilo za cijepljenje dok je jedan djelatnik prebolio COVID-19.
„Međutim, ta jednostavno računica ne može se smatrati nikakvom pouzdanom informacijom jer dio našim nastavnika radi u više ustanova te su se možda za cijepljenje prijavili u vlastitoj ustanovi. Isključivo naših nastavnika je sedam. Od nenastavnog osoblja spremačica se nije prijavila, kao ni tajnica koja je u drugom stanju. Vrlo je nezahvalno stoga tek tako pisati o brojkama i postotcima jer je stvarnost kao i obično bitno kompleksnija i drugačija“, istaknuo je ravnatelj Tomislav Franušić.
S obzirom na iskazani interes, a imajući na umu probleme koji su pratili proces cijepljenja, poglavito kad je u pitanju AstraZeneca, postavlja se pitanje hoće li se interes za cijepljenjem ne samo kod prosvjetnih radnika, već i u široj populaciji povećati jednom kad u Hrvatsku počnu pristizati veće količine cjepiva drugih proizvođača te građanima omogući samostalni izbor cjepiva. Podsjetimo, prema najavama Hrvatskoj bi do 1. srpnja trebalo biti isporučeno 1.8 milijuna doza Pfizerovog cjepiva.