I ovoga petka donosimo pregled aktivnosti i infrastrukturnih projekta koje provodi Grad Dubrovnik.
2,25 MILIJUNA KUNA ZA STIPENDIJE: Grad objavio natječaj u pet kategorija, naglasak na deficitarnim i zanimanjima u zdravstvu
Grad Dubrovnik objavio je natječaje za dodjelu stipendija učenicima i studentima u novoj školskoj/akademskoj godini. Natječaji se raspisuju u pet kategorija: za nadarene studente, za učenike i studente u deficitarnim zanimanja, za učenike i studente iz obitelji slabijeg imovinskog stanja, za učenike i studente koji su sami stradalnici ili su djeca stradalnika Domovinskog rata te za studente koji su osobe s invaliditetom. U kalendarskoj godini 2021. za stipendije je izdvojeno 2.225.000 kuna, dok je u Proračunu za 2022. predviđeno dodatnih 2.250.000 kuna.
Ovogodišnjim natječajima posebno se želi potaknuti učenike i studente na obrazovanje u deficitarnim zanimanjima i zanimanjima u zdravstvu. Stoga se za deficitarna zanimanja raspisuje ukupno 27 stipendija, od toga 9 učeničkih i 18 studentskih. Grad Dubrovnik za akademsku godinu 2022./2023. dodijelit će i 22 studentske stipendije nadarenim studentima, i to: 10 stipendija u području prirodnih, tehničkih i biotehničkih znanosti te području biomedicine i zdravstva, 10 stipendija u području društvenih i humanističkih znanosti i dvije stipendije u umjetničkom području.
Kao i nekoliko prethodnih godina, poseban je naglasak stavljen na zanimanja u zdravstvu poput doktora medicine, doktora dentalne medicine te medicinskih sestara i tehničara. Pri kreiranju natječaja vodilo se računa i o potrebama gradskih školskih ustanova za profesorska zanimanja u oblastima matematike, fizike, kemije i informatike te potrebama predškolskih ustanova za zanimanja odgojitelja, edukacijskog rehabilitatora i logopeda.
Učenicima i studentima iz obitelji slabijeg imovinskog stanja dodijelit će se 6 učeničkih i 10 studentskih stipendija. U navedenoj kategoriji povećani su iznosi imovinskog cenzusa, koji sada iznose 3.500 kuna za samca, 5.000 kuna za dvočlanu obitelj, 6.500 kuna ta tročlanu obitelj, 8.500 kuna za četveročlanu obitelj te se za svakog daljnjeg člana obitelji iznos povećava za 1.500 kuna.
Broj planiranih stipendija u kategoriji studenti koji su osobe s invaliditetom te u kategoriji učenici i studenti koji su sami stradalnici ili su djeca stradalnika Domovinskog rata nije unaprijed određen.
Prijave na natječaje zaprimaju se do zaključno 7. studenog 2022. godine. Natječaji sa svim detaljima, uvjetima i kriterijima te informacijama o načinu prijave s potrebnim obrascima dostupni su na mrežnim stranicama Grada Dubrovnik u rubrici NATJEČAJI i na stranici nadležnog Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo.
Gradonačelnik Franković na svečanoj sjednici Općine Konavle
Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković nazočio je danas svečanoj sjednici Općinskog vijeća Općine Konavle koja je održana na Grudi povodom Dana Općine i 30. obljetnice oslobođenja Konavala u Domovinskom ratu.
Uz čestitke načelniku Božu Lasiću, njegovim suradnicima, općinskim vijećnicama i vijećnicima te svim ovogodišnjim laureatima kao i svim žiteljima najjužnije hrvatske općine, gradonačelnik Franković istaknuo je značaj Vojno-redarstvene operacije „Oslobađanje juga Hrvatske“
–“Današnje Konavle pune su mogućnosti za prosperitet i zadržavanje mladih ljudi u svome domu”, rekao je, između ostalog, gradonačelnik Franković I naglasio zajedničke projekte koje razvijaju Grad Dubrovnik i Konavle poput suradnje na projektima ITU mehanizma i osnivanja nove Lokalne akcijske grupe (LAG) za područje općina Konavle, Župa dubrovačka, Dubrovačko primorje i grada Dubrovnika, a čije će sjedište biti na području Općine Konavle.
-“Grad Dubrovnik ne može bez općina u svome okruženju”, poručio je gradonačelnik.
U sklopu sjednice, Nagrada Općine Konavle za izniman doprinos u urbanističkom-arhitektonskom uređenju Konavala dodijeljena je Stijepu Butijeru. Zahvalnice Općine dodijeljene su i uručene Udruzi ratnih veterana 1. gardijske brigade „Tigrovi“, 163. brigadi HV Dubrovnik, Udruzi 156. brigade HV Vrgorac Makarska, Udruzi Hrvatski Domobran „Dubrovnik“, Satnija Konavle, Udruzi pripadnika Odreda naoružanih brodova Dubrovnik, Policijskoj udruzi branitelja PU Dubrovnik ’91., Udruzi specijalne jedinice policije „Grof“, Udruzi specijalne jedinice policije „Grom“, Jadranki Trojanović, Nikoli Kojanu, Franu Luetiću, Zoranu Čaglju, Matiani Staničić, Andiu Drobcu te Pavu Puliću.
Svečano obilježavanje Dana Općine i 30. jubileja oslobađanja najjužnijeg hrvatskog teritorija započelo je u četvrtak, 20. listopada izložbom Hrvatske vojske na cavtatskoj rivi. Konavljani i njihovi gosti imali su priliku razgledati vojna vozila i oružje, a u Cavtat je uplovio i vojni transporter. Istog dana poslijepodne upriličen je mimohod ratnih veterana, a u Domu kulture Cavtat navečer je otvorena izložba ratnih fotografija.
U školi Montovjerna održana promocija sportskih disciplina prilagođenih osobama s invaliditetom
U okviru projekta “Promocija sporta osoba s invaliditetom u gradu Dubrovniku” održao se 21. listopada u školskoj dvorani Osnovne škole Montovjerna „Paraolimpijski školski dan“. Organizator ovog vrijednog događanja bio je Športski savez osoba s invaliditetom grada Splita u suradnji s Gradom Dubrovnikom i Udrugom Bonsai.
Na šest radnih stanica predstavljene su športske discipline prilagođene osobama s invaliditetom: atletika, boćanje, košarka u kolicima, sjedeća odbojka, stolni tenis i taekwondo.
U ime organizatora obratio se Mijo Bakić, predsjednik Športskog saveza osoba s invaliditetom Grada Splita, zahvalivši Gradu Dubrovniku na domaćinstvu i pohvalivši strateško promišljanje Grada Dubrovnika za kreiranje održivih preduvjeta za sustavni razvoj ovog oblika športa, posebice kreiranje posebne pozicije u gradskom proračunu za javne potrebe osoba s invaliditetom. U ime volonterske udruge Bonsai, jednog od suorganizatora ovog događanja, nazočne je pozdravila izvršna direktorica udruge Anja Marković.
U ime Grada Dubrovnika sve je nazočne pozdravio pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživo Brčić, naglasivši kontinuitet Grada Dubrovnika u skrbi za osobe s invaliditetom, dosadašnji angažman u oblasti športa za osobe s invaliditetom, a posebno nove inicijative i aktivnosti na tom planu. Naime, Grad Dubrovnik je kao prvi grad u Republici Hrvatskoj u svom proračunu izdvojio zasebnu stavku za šport osoba s invaliditetom u visini od 250 tisuća kuna. Po primitku prijava dubrovačkih klubova na Javni poziv za predlaganje programa u području športa osoba s invaliditetom izradit će se Program javnih potreba u športu za osobe s invaliditetom Grada Dubrovnika za 2022. Istaknuvši tekuću godinu prekretnicom u kreiranju športskih programa za osobe s invaliditetom, pročelnik Brčić je najavio i osnivanje Športskog saveza za osobe s invaliditetom, kao strateškog cilja Grada Dubrovnika do 2030. godine.
Ovo događanje dijelom je šireg programa Grada Dubrovnika, koji ima za cilj uključivanje što većeg broja osoba s invaliditetom u njima prilagođene športske aktivnosti.
Napominjemo da je Grad Dubrovnik prihvatio inicijativu udruge “Akademija zdravog življenja” za uključivanje u projekt Sportske lige za djecu s teškoćama u razvoju, Special Power League.
Želeći dobiti što širu sliku o potrebama i afinitetima djece s teškoćama s područja grada Dubrovnika za bavljenje športskim aktivnostima, Grad Dubrovnik je za suradnju zamolio predsjednicu udruge “Poseban prijatelj” Dženitu Lazarević, koja je pripremila i objavila anketni upitnik na koji se mogu javiti svi zainteresirani za uključivanje u ovaj projekt.
Rezultati dobiveni anketnim upitnikom koristit će se za formiranje nogometnog tima koji će se uključiti u Sportsku ligu za djecu s teškoćama u razvoju – Special Power League, ali i kao podloga za pripremu Programa javnih potreba u športu za osobe s invaliditetom.
Djeca i njihovi roditelji koji su se prijavili na anketni upitnik nazočili su promociji sportova za osobe s invaliditetom u školi Montovjerna.
Osobe s invaliditetom odabrale sportove kojima se žele baviti u Dubrovniku
Početkom rujna ove godine Grad Dubrovnik prihvatio je inicijativu udruge “Akademija zdravog življenja” za uključivanje u projekt Sportske lige za djecu s teškoćama u razvoju, Special Power League.
Želeći dobiti što širu sliku o potrebama i afinitetima djece s teškoćama s područja grada Dubrovnika za bavljenje sportskim aktivnostima, Grad Dubrovnik je za suradnju zamolio predsjednicu udruge “Poseban prijatelj” Dženitu Lazarević, koja je pripremila i objavila anketni upitnik na koji se mogu javiti svi zainteresirani za uključivanje u ovaj projekt.
Anketom se željelo utvrditi zainteresiranost dubrovačke djece koje imaju teškoće u razvoju i njihovih roditelja za bavljenje sportom, uzimajući u obzir oblik i karakter oštećenja odnosno teškoće. Pokazalo se da je najviše zainteresiranih s autizmom, tjelesnim i intelektualnim teškoćama, Downovim sindromom i poremećajem ADHD. Obradom podataka utvrđeni su prioritetni sportovi, koji sublimiraju afinitete djece i roditelja za bavljenje sportom te adekvatnost pojedinog sporta s obzirom na karakter teškoće u razvoju: judo, atletika, nogomet, plivanje i stolni tenis.
Rezultati dobiveni anketnim upitnikom koristit će se za formiranje nogometnog tima koji će se uključiti u Sportsku ligu za djecu s teškoćama u razvoju – Special Power League, ali i kao podloga za pripremu Programa javnih potreba u športu za osobe s invaliditetom.
Grad Dubrovnik surađuje s Arhitektonskim fakultetom u Zagrebu: ideje mladih stručnjaka koristit će se pri izradi izmjena i dopuna PPU-a i GUP-a
Grad Dubrovnik potpisao je sporazum o suradnji s Arhitektonskim fakultetom u Zagrebu u organizaciji i provedbi dijela nastave na Diplomskom studiju arhitekture i urbanizma tijekom akademske godine 2022/23. U okviru kolegija „Urbanistička radionica 1: Planiranje naselja“ u zimskom semestru te „Urbanistička radionica 2: Preobrazba grada“ u ljetnom semestru, studenti će razmatrati prostorne i urbanističke potencijale dubrovačkog područja.
U sklopu terenske nastave održane 22. i 23. listopada u Dubrovniku, uz stručno vodstvo studenti su posjetili Srđ, Pobrežje, Osojnik, Komolac i Rijeku dubrovačku, te gruški zaljev, Luku Dubrovnik i kompleks TUP. Dvodnevni obilazak terena pripremili su Božo Benić, pročelnik Upravnog odjela za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Dubrovnika, Iva Knego Šoletić, djelatnica Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije te Lukša Radić, predstavnik Društva arhitekata Dubrovnik.
Posjetu Gradu prethodila su stručna predavanja u trajanju od tri tjedna, a jedan od gostujućih predavača bio je i gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković. Studentima je predstavio projekt „Poštujmo Grad“ (Respect the City) u čijem je centru održivi razvoj Grada i to korištenjem smart city rješenja. Kako je istaknuo, prekomjerni turizam 2017. godine potaknuo je gradsku upravu na zaokret u upravljanju destinacijom. Kroz krovni projekt objedinjena je primjena digitalnih tehnologija i inovativnost u alatima za upravljanje što je prijeko potrebno u nastavku razvoja održivog turizma.
Pročelnik Božo Benić održao je predavanje pod naslovom „Grad Dubrovnik i dubrovačko područje – teritorijalna, administrativna i topografska određenost te prostorno-planski okvir“, Iva Knego Šoletić „Prostorno planiranje Dubrovačko-neretvanske županije“, Hrvoje Bota „Integrirani razvojni projekt Gruž Grad“, Višnja Šteko „Krajobrazna studija za administrativno područje Grada Dubrovnika“ te Ines Hrdalo „Zelena infrastruktura Grada Dubrovnika“.
Studentske radove, ideje i vizije mogućeg razvoja Dubrovnika i urbane preobrazbe užeg područja grada bit će predstavljene za nekoliko mjeseci na javnoj izložbi i prezentaciji svih rješenja, a izrađene studije i analize koristit će se kao stručne podloge u postupku izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja i Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika.
Gradonačelnik Mato Franković primio dobrovoljne darivatelje krvi
U sklopu obilježavanja Dana dobrovoljnih darivatelja krvi, koji se u Republici Hrvatskoj obilježava 25. listopada svake godine, gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković i pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživo Brčić primili su danas predstavnike Gradskog društva Hrvatskog Crvenog križa i višestruke dobrovoljne darivatelje krvi.
U ime Grada Dubrovnika uputio je gradonačelnik zahvale i čestitke dobrovoljnim darivateljima krvi, Gradskom društvu Crvenog križa i Odjelu za transfuziju u Općoj bolnici. Istaknuo je kako njihova sinergija iznimno bitna za poticaj svim budućim darivateljima, posebice onim mladim naraštajima. Usto, dodao je kako je važno kontinuirano promovirati plemenite aktivnosti, uz pomoć kojih činimo dobro lokalnoj zajednici i svakom pojedincu.
Ravnatelj Društva Crvenog križa u Dubrovniku Živko Šimunović izrazio je u ovoj prigodi zadovoljstvo poradi činjenice kako Grad Dubrovnik cijeni i nagrađuje darivatelje krvi, ali i podupire rad udruga i društava čije je djelovanje usmjereno prema podizanju standarda civilnog društva. Naglasio je, kako kroz svakodnevni rad društva CK-a nastoje ispuniti potrebe sugrađana koji su zdravstveno ili socijalno ugroženi. Pohvalio je redovitu participaciju volontera i članova koji su voljni pomoći te biti solidarni u svakom trenutku.
Na kraju prijema gradonačelnik Franković uručio je prigodne darove te još jednom zahvalio predstavnicima Gradskog društva Hrvatskog Crvenog križa i dobrovoljnim darivateljima na nesebičnom angažmanu kroz protekla razdoblja s nadom kako će kao i do sada upravo oni biti inicijatori aktivnosti i budućih projekata posvećenih u prvom redu zdravlju.
Projekt Du STEM predstavljen na Maker Faire Brno 2022
Predstavnici Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika, UR Instituta, Zajednice tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije i Informatičkog kluba Futura sudjelovali su 22. i 23. listopada kao izlagači na Maker Faire Brno 2022.
Posjetiteljima su predstavili aktivnosti vezane uz projekt Du STEM, projekt DIY (“Uradi sam”) te druge aktivnosti koje provode u Dubrovniku i okolici. Na izložbenom štandu privukli su veliki broj posjetitelja koji su se mogli okušati u pirografiji (oslikavanju drva paljenjem) te programiranju bez ekrana.
Sudjelovanje i izlaganje na Maker Faire Prag 2022. integralni je dio projekta Du STEM čija je ukupna vrijednost 2.660.083,07 kuna. Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda kroz poziv „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a“ iznosom od 2.261.070,61 kuna.
Položeni vijenci u spomen na 53 žrtve pogubljene na Daksi
Pročelnica Upravnog odjela za gospodarenje imovinom, opće i pravne poslove Marijeta Hladilo, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i baštinu Julijana Antić Brautović i pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživo Brčić položili su danas kod Spomen križa na otoku Daksi vijence i zapalili svijeće u znak sjećanja na 53 pogubljene žrtve koje su ubijene na tom otoku 1944. godine.
Uz delegaciju Grada Dubrovnika, u spomen na sve stradale pijetet su izrazili predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije, susjednih općina te predstavnici Udruge Daksa 1944./45, franjevci iz Franjevačkog samostana Male Braće Dubrovnik i članovi obitelji stradalih žrtava.
Na današnjoj komemoraciji održana je i prigodna zajednička molitva za sve stradale na otoku Daksi.
Obnova Orlandovog stupa u 2023. godini
Nakon što je Grad Dubrovnik, u suradnji s Ministarstvom kulture i medija RH, angažirao Hrvatski restauratorski zavod, ali i međunarodne stručnjake čiji je osnovni zadatak bio utvrditi hoće li se zbog zaštite spomenik izmjestiti ili će se restaurirati na samoj lokaciji, službeno je i završen statički monitoring na Orlandovom stupu, koji se provodio od lipnja 2019. godine.
Nakon svih provedenih analiza utvrđeno je kako spomenik ostaje na lokaciji te su uslijedila istraživanja kojima su se definirale potrebne sanacije.
Konzervatorsko-restauratorski radovi izvest će se 2023., a njihova dinamika bit će najavljena početkom godine, nakon analize svih podataka od strane stručnog tima za određivanje pristupa problematici postojećih oštećenja na Orlandovom stupu. Zahvat će uključiti radove sanacije oštećenja i zapunjavanja pukotina s ciljem površinske stabilizacije kamena i zaštite reljefa. Zbog planiranih radova oko Orlanda će i dalje ostati skela.
Analiza podataka statičkog monitoringa pokazala je da se pukotine šire od ožujka do rujna, a potom slijedi faza mirovanja. Točnije, rad pukotina odgovara ambijentalnim temperaturnim promjenama, a one se ne vraćaju na početno nulto stanje izmjereno prilikom početka monitoringa. Očekuju se još rezultati nedavno obavljenog ultrazvučnog mjerenja pukotina, koji će dati podatke o njihovoj međusobnoj povezanosti i dubini.
Gradonačelnik Franković sa studentima Libertas međunarodnog sveučilišta
Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković održao je u srijedu, 26. listopada predavanje studentima preddiplomskog stručnog studija Turistički i hotelski menadžment Libertas međunarodnog sveučilišta.
Gradonačelnik je dvadesetak studentica i studenata Libertasa pobliže upoznao s projektom „Poštujmo Grad“ izloživši im sve aktivnosti, mjere i projekte koje je Grad Dubrovnik s partnerima, uključujući i one međunarodne, poduzeo kako bi Dubrovnik od odredišta opterećenog nekontroliranim turizmom prometnuo u destinaciju koja svojom najzastupljenijom granom gospodarstva upravlja na održiv i odgovoran način.
Pritom se osvrnuo na suradnju s međunarodnim udruženjem Cruise Lines International Association (CLIA), na kapitalne projekte poput Park ‘n’ Ride sustava ili izgradnje novog cruise terminala, ali i na strateški okvir kao što je donošenje prvog hrvatskog Plana upravljanja povijesnom jezgrom. Gradonačelnik je dubrovačkim studentima na interaktivan način približio kompleksnu problematiku upravljanja turizmom u povijesnom gradu poput Dubrovnika, a oni su svoje zanimanje potkrijepili pitanjima o brojnim vezanim temama poput rada ugostiteljskih i smještajnih objekata zimi ili izgradnje brze ceste do zračne luke Dubrovnik. Posebno zanimljivim studenti Libertasa našli su i brojne primjere aplikativnih rješenja koje je Grad Dubrovnik osmislio i realizirao kao vodeći hrvatski Smart City grad.
Studenti druge i treće godine u Veliku vijećnicu Grada Dubrovnika stigli su na inicijativu i u pratnji profesora Milana Perića, voditelja Podružnice Dubrovnik, a pridružio im se i profesor Dasen Jasprica, također predavač na ovom međunarodnom sveučilištu.
U Dubrovniku osnovana Dubrovačka traversa – nova Lokalna akcijska grupa (LAG) na području Dubrovačko-neretvanske županije
U organizaciji Grada Dubrovnika, Općine Konavle, Općine Župe dubrovačke, Općine Dubrovačko primorje i Regionalne agencije DUNEA, u srijedu, 26. listopada u prostorijama Studentskog doma u Dubrovniku, održana je Osnivačka skupština nove Lokalne akcijske grupe (LAG) na području Dubrovačko neretvanske županije.
Skupštini su nazočili predstavnici jedinica lokalne samouprave uz ostale predstavnike javnog sektora, te predstavnici civilnog i gospodarskog sektora koji su ujedno postali i članovi novog LAG-a. Skupštinu je vodio Perica Pušić, predstavnik Općine Konavle, a uvodnu riječ je imala Franica Miloš, predstavnica Regionalne agencije DUNEA.
Na Skupštini je odlučeno da će ime novog LAG-a biti Dubrovačka traversa, te su izabrani Upravni i Nadzorni odbor Udruge. Sjedište novog LAG-a bit će na Grudi, u Konavlima. Predsjednikom je imenovan gospodarstvenik Luko Musladin s područja Grada Dubrovnika, a za likvidatora je izabrana Marija Milković iz Općine Konavle.
Lokalna akcijska grupa (LAG) je lokalno partnerstvo privatnog, javnog i civilnog sektora. LAG-ovi su originalan i važan dio LEADER pristupa. Zadatak im je izrada lokalnih razvojnih strategija te usmjeravanje i praćenje njihove provedbe. LEADER pristup je inicijativa koju je 1990. započela Europska komisija kako bi se poboljšao razvojni potencijal ruralnih područja. Načela LEADER pristupa su: pristup odozdo prema gore, pristup temeljen na osobitostima područja, uspostavljanje lokalnog partnerstva, integrirana i višesektorska LRS, umrežavanje, inovativnost i suradnja. LAG-ovi u Republici Hrvatskoj u financijskoj perspektivi 2014 – 2020 obuhvaćaju oko 2,5 milijuna stanovnika (57% stanovništva RH) i pokrivaju 90% ukupne površine RH.
Pomoćnicima u nastavi u osnovnim školama i vrtićima Grada Dubrovnika povećana neto satnica s 25 na 35 kuna
Grad Dubrovnik donio je Odluku o visini neto satnice za pomoćnike djeci s teškoćama u razvoju u svojim predškolskim i školskim ustanovama kojom je neto satnica pomoćnicima u nastavi, za razliku od drugih gradova, povećana s 25 na 35 kuna.
Prethodno je donesenim izmjenama i dopunama Proračuna za 2022. godinu Grad Dubrovnik osigurao dodatna sredstva za povećanje satnice te je za tu namjenu u proračunskom razdoblju od 1. rujna do 31. prosinca 2022. godine osigurano 650 tisuća kuna – 400 tisuća kuna za pomoćnike u nastavi u osnovnim školama i 250 tisuća kuna za pomoćnike u dječjim vrtićima.
Broj stručnih pomoćnika uključenih u projekt raste iz godine u godinu da bi se u školskoj godini 2022./2023. u osnovnim školama Grada Dubrovnika angažiralo 66 pomoćnika u nastavi koji će pružati pomoć 68 učenika s teškoćama u razvoju. Usporedbe radi, u školskoj godini 2020/2021 angažirana su 42 asistenta za 47 učenika, dok je u školskoj godini 2021/2022 bilo 52 asistenta za 58 učenika.
Podsjetimo, Gradu Dubrovniku odobren je maksimalni mogući iznos sredstva za jednogodišnji projekt „Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama, faza V.“, koji se financira iz Europskog socijalnog fonda, a provodi ga Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Naime, prijava Grada Dubrovnika i Dubrovačke razvojne agencije DURA, koja sudjeluje u prijavi projekta i pripremi natječajne dokumentacije, ocijenjena je najvišom ocjenom te će se Gradu Dubrovniku za provođenje programa asistenata u nastavi u osnovnim školama iz Europskog socijalnog fonda dodijeliti 1.963.833,03 kuna. Navedenom iznosom financirat će se 85% ukupno prijavljenih potreba, dok će ostatak potrebnih sredstava Grad podmiriti vlastitim sredstvima.
Osim u osnovnim školama Grad Dubrovnik već nekoliko godina osigurava sredstva za rad pomoćnika u predškolskim ustanovama. U Dječjim vrtićima Dubrovnik postoji potreba za 25, a u Dječjem vrtiću Pčelica 8 pomoćnika za djecu s poteškoćama u razvoju.
Uključivanje djece s poteškoćama u razvoju u redoviti sustav odgoja i obrazovanja jedan je od prioritetnih projekata u području predškolskog odgoja i školstva Grada Dubrovnika, a provodi se upravo kroz program Pomoćnici u nastavi.
Gradonačelnik Franković sudjelovao na 20. stručnom skupu operacijskih sestara Hrvatske
Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković sudjelovao je danas na svečanom otvaranju 20. stručnog skupa operacijskih sestara Hrvatske koji se od srijede 26. do subote 29. listopada održava u Hotelu Sheraton.
Ovogodišnji skup organiziran je pod krilaticom “Operacijska sestra instrumetarka – u očima bolesnika”, a obilježit će ga prezentacija iskustava i postojećih saznanja te usvajanje novosti u medicinskoj struci. Teme skupa koji je okupio veliki broj medicinskih i operacijskih sestara jesu perioperacijska skrb te uloga sestre instrumetarke u liječenju i pružanju pomoći pacijentima i bolesnicima.
Ovom prilikom dubrovački je gradonačelnik održao prigodni govor, uputivši neizmjernu zahvalu medicinskim i operacijskim sestrama na profesionalnosti, odgovornom pristupu u najtežim trenucima i predanosti svom pozivu.
“Operacijske sestre zauzimaju posebno mjesto kada je riječ o brizi prema pacijentu. Nerijetko se nalaze u vrlo stresnim situacijama i kompleksnim zadacima koji mogu utjecati na čovjekov život i zdravlje. U tim trenucima nastoje sačuvati svaki ljudski život i pružiti najbolju zdravstvenu skrb. Kako bi vaš rad bio još više prepoznat i cijenjen potrebno je u budućnosti nastaviti osnaživati usluge javnog zdravstva, omogućiti medicinskim sestrama, tehničarima i liječnicima uvjete putem kojih će lakše, brže i učinkovitije obavljati svoj posao i u konačnici riješiti sve izazove s kojima se suočavaju. U vremenu pandemije koja je potresla cijeli svijet stavili ste sebe i svoje zdravlje „na prvu liniju bojišnice“ djelujući time kao štit šire zajednice”, naglasio je gradonačelnik Franković u ovoj prilici.
Osvrnuo se na snažnu potporu Grada Dubrovnika usmjerenu prema zdrastvenim ustanovama i poboljšanju uvjeta rada.
“Poboljšavanjem infrastrukture, uvođenjem novih modernih tehnologija i materijala, te što je najvažnije ulaganjem u ljudske resurse, posebice mlade stručnjake, trudimo se podizati ljestvicu usluga u ovom segmentu. I ove godine izdvajamo 2,25 milijuna kuna za stipendije, a naglasak smo već nekoliko godina zaredom stavili na zanimanja u zdravstvu, ali i druga deficitarna zanimanja. Za stambeno zbrinjavanje medicinskog osoblja na Pobrežju, kao što smo obećali, pripremamo postupak izrade Urbanističkog plana uređenja. U skoroj budućnosti, tu će niknuti prekrasna nova zona življenja gdje će svoje mjesto putem poticajne stanogradnje pronaći i medicinski kadar”, zaključno je kazao gradonačelnik.
Okupljenim zdravstvenim djelatnicama i djelatnicima obratili su se zamjenik župana Dubrovačko-neretvanske županije Joško Cebalo, glavna medicinska sestra u Općoj bolnici Dubrovnik Jelena Muhoberac, pročelnik kirurških djelatnosti u OB Dubrovnik Ivica Stojanović te predsjednica Hrvatskog društva operacijskih sestara Ivanka Budiselić – Vidaić.
DODIJELJENE ZAHVALNICE ZA DUBROVAČKU TRPEZU Društvu distrofičara donacija 94 tisuće kuna
Sudionicima humanitarnog gastronomskog događanja Dubrovačke trpeze, gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković dodijelio je zahvalnice za njihov doprinos. Na 136 metara dugoj trpezi predstavila su se 42 dubrovačka hotela, restorana, slastičara, pekara i vinara te je prodajom bonova za hranu i piće tada prikupljeno 94.149,00 kuna.
Upravo na taj iznos gradonačelnik Franković uručio je ček predsjednici Društva distrofičara, invalida cerebralne paralize i ostalih tjelesnih invalida Dubrovačko-neretvanske županije Antoniji Roszahegy Nikolić, za rad udruge.
”Zahvaljujem svima koji su sudjelovali te na činjenici da smo zajedničkim snagama još jednom za kraj ove turističke sezone organizirali Dubrovačku trpezu koje je bila najduža do sada i u konačnici smo ostvarili plemeniti cilj. Smatram da je iznimno važno da na ovaj način pokazujemo uključenost u društvo, kroz pomoći udrugama koje skrbe o najranjivijim članovima našeg društva, a ono što je također bitno je da prezentiramo našu gastro i eno ponudu. Na ovaj način se opraštamo od ove dobre i kvalitetne turističke sezone i očekujemo novu, vjerujem jednako uspješnu”, kazao je u ovoj prigodi dubrovački gradonačelnik Mato Franković.
Predsjednica Društva distrofičara, invalida cerebralne paralize i ostalih tjelesnih invalida Dubrovačko-neretvanske županije Antonija Roszahegy Nikolić zahvalila je gradonačelniku Frankoviću, Gradu i svima koji su organizirali i sudjelovali na Dubrovačkoj trpezi, ističući koliko će ova donacija pomoći radu udruge.
”Donacija je itekako dobro došla jer najveći dio naših aktivnosti financiramo putem donacija. Ima ljudi koji daju i tako već 30 godina plivamo. Ne možemo prestati raditi zbog naših 280 članova od kojih većina pripada srednjoj i trećoj životnoj dobi. Imamo veliki broj članove starije životne dobi koji žele ostati u svojim domovima, ali im treba pomoć”, kazala je Antonija Roszahegy Nikolić te istaknula kako će im ova donacijama pomoći da u novu godinu uđu sa sigurnim sredstvima te da sukladno njima mogu dalje planirati svoje aktivnosti.
Humanitarna Dubrovačka trpeza održana je 16. listopada kao kruna Good Food festivala. Organizirali su je Grad Dubrovnik, Turistička zajednica grada Dubrovnika, Županija dubrovačko-neretvanska, Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Dubrovnik, Obrtnička komora Dubrovačko-neretvanske županije, Ceh ugostitelja i TUŠ Dubrovnik.
Interdisciplinarni tim u obilasku kompleksa TUP
Interdisciplinarni tim stručnjaka za daljnji razvoj projekta Revitalizacija Tvornice ugljeno grafitnih i elektro kontaktnih proizvoda (TUP-a) u sklopu Novog Europskog Bauhausa obišao je danas prostore kompleksa TUP u Gružu.
Riječ je o prvom terenskom obilasku tima predstavnika lokalnih visokoobrazovnih institucija, lokalne organizacije civilnoga društva i ostalih lokalnih stručnjaka koji će različitim znanjima i vještinama dodatno doprinijeti razvoju samog projekta.
U sklopu obilaska prostora, susreli su se i s najmoprimcima pojedinih prostora, predstavnicima poduzetnika i udruga smještenima u kompleksu koji su gradonačelniku Frankoviću i cijelom timu predstavili svoje djelatnosti.
Vizija Grada Dubrovnika je da prostori TUP-a u Gružu budu novo mjesto društvenog okupljanja, ali istovremeno i centar stvaranja novih radnih mjesta gdje se fokus miče s uslužne gospodarske djelatnosti na kreativnu industriju, prvenstveno na filmsku.
Kroz projekt će se izraditi sva potreba dokumentacija kojom će biti predviđeni novi kulturni sadržaji na području TUP-a te također filmski studio, koji se planira urediti u jednoj od TUP ovih hala.
Prethodno je održan i drugi sastanak prilagođene tehničke pomoći s koordinatorom projekta. Isti će biti financiran od strane Europske komisije a Grad Dubrovnik je jedan od 20 primatelja tehničke pomoći na razini Europske Unije. Na današnjem sastanku su prezentirane aktivnosti koje će biti provedene u sklopu projekta dok je sam početak projekta predviđen za studeni 2022. godine.
Započeli radovi rekonstrukcije javne rasvjete u ulicama Oraška i Trstenska
Grad Dubrovnik putem Upravnog odjel za komunalne djelatnosti, promet i mjesnu samoupravu, započeo je sa radovima na rekonstrukciji javne rasvjete u ulicama Oraška i Trstenska.
Radovi će prvotno obuhvatiti iskop navedenih ulica u ukupnoj duljini od 230 metara nakon čega će uslijediti polaganje podzemne instalacije za devet novih stupnih mjesta i montiranje devet metalnih stupova u visini od pet metara.
Usto, s ciljem kvalitetnog i sigurnog odvijanja cestovnog prometa svih kategorija motornih vozila te pješaka na metalnim će se stupovima ugraditi devet novih energetsko učinkovitih LED svjetiljki. Stari drveni stupovi u ulicama Oraška i Trstentska nisu u vlasništvu Grada Dubrovnika te kao takvi neće biti uklonjeni, a preko njih će se i dalje vršiti napajanje električnom energijom domaćinstava.
Vrijednost ove investicije u sustav javne rasvjete iznosi 172.692,44 kuna (s PDV-om), a očekivani rok završetka svih terenskih radova je trideset dana.