Povjerenstvo za sukob interesa danas boravi u Dubrovniku, gdje je u Studentskom centru održana i edukacija za predstavnike lokalne i regionalne samouprave. Odaziv je bio skroman, a predsjednica povjerenstva Nataša Novaković istaknula je kako iz naše županije najviše prijava vezano uz povredu načela i zloupotrebu ovlasti.
– Što se tiče Dubrovačko-neretvanske županije najviše je predmeta vezano za povredu načela, koje više ne možemo voditi, dakle za zapošljavanje i imenovanja, a s druge strane ima dosta zloupotrebe položaja, istaknula je Novaković u izjavi za medije.
Dužnosnicima, koji su došli na edukaciju, osim njihovih obveza predstavljene su i izmjene zakona prema kojima bi od sljedeće godine jedanput godišnje trebali podnositi imovinske kartice, a ne kao dosad samo na početku mandata.
Osim toga, dužnosnici će od sljedeće godine biti i svi direktori i članovi uprava tvrtki u državnom i javnom vlasništvu.
Novina je i da će preko 7000 članova predstavničkih tijela jedinica lokalne samouprave biti dužno obavijestiti o svojim vlasničkim udjelima u poslovnim subjektima to predstavničko tijelo koje će biti dužno taj popis javno objaviti. Također će članovi predstavničkih tijela morati obavijestiti tijelo o poslovnom odnosu s tvrtkom u većinskom vlasništvu lokalne jedinice.
– Jedna od osnovnih funkcija povjerenstava je edukacija dužnosnika. Mi smo krenuli s edukacijama u 9. mjesecu. Dosad smo obišli više županija, sad smo u Dubrovačko-neretvanskoj. Cilj nam je upoznati dužnosnike, pogotovo ove nove, nakon lokalnih izbora, sa Zakonom o sprječavanju sukoba interesa i obvezama koje imaju. Osim toga trenutno je u procesu donošenje novog zakona koji je u javnoj raspravi i bit će izmjena. Nastojimo educirati dužnosnike i poručiti im da nam se jave prije nego što bude kasno.
O prijedlogu novog zakona predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković kaže da, iako u prijedlogu ima određenih poboljšanja, ostaje nemogućnost vođenja postupka zbog povrede načela djelovanja. Problem vidi u tome što je Povjerenstvo stavljeno u poziciju administrativnog i upravnog tijela, a zapravo je djelovalo, i osnovano je kao etičko tijelo koje preventivno djeluje.
-Prema novom prijedlogu zakona nemamo više mogućnosti voditi postupke zbog netransparentnosti, nesavjesnosti i pristranosti što samo po sebi nije dobro, izjavila je Novaković.
Minimalne sankcije za kršenje odredbi povećavaju se s dvije tisuće na četiri tisuće kuna, a uvodi se i automatska sankcija za nedostavljanje dokumentacije.