10.8 C
Dubrovnik
Petak, 15 studenoga, 2024
NaslovnicaKulturaBrojna priznanja Hrvatskog muzejskog društva stižu u Dubrovnik!

Brojna priznanja Hrvatskog muzejskog društva stižu u Dubrovnik!

Dom Marina Držića i Prirodoslovni muzej Dubrovnik dobitnici posebnog priznanja Hrvatskog muzejskog društva za izložbu Držićev životinjski svijet.

Ocjenjivački sud Hrvatskog muzejskog društva dodijelio je posebno priznanje u kategoriji za međumuzejsku suradnju Domu Marina Držića i Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik za suradnju na izložbi Držićev životinjski svijet.

Svečana dodjela nagrada održala se danas, 15. studenog 2024. godine u dvorani Gorgona, Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. U ime Doma Marina Držića Priznanje je primio ravnatelj Doma Marina Držića Nikša Matić.

Izložba Držićev životinjski svijet rezultat je stručne i kreativne međuinstitucionalne suradnje dvije dubrovačke ustanove u kulturi, Doma Marina Držića i Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik, sukladno Strategiji kulture Grada Dubrovnika, a održala se u Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik u razdoblju od 8. prosinca 2023. do 5. listopada 2024.

Autorice izložbe su Valerija Jurjević, kustosica Doma Marina Držića i Ana Čučević, viša kustosica i ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik. Autorice likovnog postava izložbe su akademske slikarice i kustosice pedagoginje Jasmina Runje i Dubravka Tullio.

Izložba je predstavila dio bogatstva životinjskog svijeta u književnom stvaralaštvu Marina Držića preko odabranih ulomaka iz tri drame: Dundo Maroje, Grižula i Novela od Stanca oko kojih su oblikovane četiri izložbene cjeline, dok se peta cjelina temelji na Držićevom zoonadimku Vidra. Interpretacija životinjskog svijeta u određenom Držićevom djelu ostvarena je izlaganjem eksponata životinja iz fundusa Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik koje se spominju u navedenom ulomku, likovnim prikazom ostalih životinja i ambijenata u kojem se odigrava radnja, te pratećim tekstovima na informativnim panoima.

„Slučajno ili ne, pisac je nosio životinjski nadimak Vidra, pa je možda i zbog njega bio sklon u svoje tekstove uključiti zaista veliki broj zooleksema“ navodi u katalogu Valerija Jurjević te dodaje kako izložba „pokazuje bogatstvo i širinu književnog stvaralaštva Marina Držića koji je u svoja djela uključio mnoge razine ljudskog iskustva kroz bezvremenske teme i motive, uključujući u njih i brojne životinje.“

Budući da su u postavu, osim eksponata iz fundusa Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik, korištene ilustracije životinja i ambijenata Jasmine Runje i Dubravke Tullio, Ana Čučević u katalogu ističe „Infiltrirajući likovnu umjetnost kao alat komunikacije izložbe, postiže se atraktivnost, osobitost  i originalnost postava. Ova izložba stoga predstavlja uspješnu sinergiju triju elemenata: književnog stvaralaštva, likovne umjetnosti i znanosti (biologije).“

Prirodoslovnom muzeju i nagrada za program Most za znanost

Dobitnice godišnje nagrade za izuzetna ostvarenja u muzejskoj struci u kategoriji za realizirani pedagoško edukacijski program su autorice programa Most za znanost dr. sc. Jadranka Sulić Šprem, muzejska savjetnica i Matea Martinović, viša kustosica Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik.

Most za znanost je edukativni program realiziran u suradnji s Majom Sambrailo Ivanković, profesoricom biologije Gimnazije Dubrovnik. Namijenjen je učenicima srednjih škola koji pohađaju gimnazijski program, a cilj programa je popularizacijom znanosti motivirati učenike na odabir prirodoslovlja za svoju buduću profesiju. Odvija se po principu interaktivne nastave gdje se polaznici upoznaju se s metodologijom znanstvenog istraživanja, razvijaju kritičko mišljenje, vještine rješavanja problema i organizacijske sposobnosti. Učenje istraživanjem omogućuje lakše razumijevanje prirodnih promjena i procesa te potiče znatiželju.

U 11 različitih radionica koje su obrađivale teme iz područja ihtiologije, konzervacijske biologije, entomologije i botanike je sudjelovalo ukupno 393 učenika. Suradnici na programu su dr.sc. Valter Kožul s Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, Zoran Vrsaljko i Bruno Vučković sa Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije te dr.sc.Sanja Grđan s Odjela za ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku.

Umjetničkoj galeriji Dubrovnik nagrada za VIDLJIVE

Hrvatsko muzejsko Društvo prepoznalo je međuinstitucionalni projekt i izložbu VIDLJIVE te je Ocjenjivački sud Hrvatskog muzejskog društva dodijelio Godišnju nagradu u kategoriji međumuzejske suradnje Umjetničkoj galeriji Dubrovnik, MSU Zagreb, MMSU Rijeka, Muzej likovnih umjetnosti i Galerija umjetnina Split.

Međuinstitucionalni projekt i izložba VIDLJIVE premijerno je predstavljena u Zagrebu, potom u Rijeci i Splitu, a dubrovačkoj je publici izložba bila predstavljena od 13. travnja do 26. svibnja 2024. godine.

Uz Martinu Munivranu (MSU, Zagreb), autoricu projekta i koncepcije, na projektu su kao stručne suradnice i kustosice sudjelovale: Jasminka Babić (GU Split), Vilma Bartolić (u suradnji s Brankom Benčić i Dianom Zrilić, MMSU, Rijeka), Valentina Radoš (MLU, Osijek), Rozana Vojvoda (UGD, Dubrovnik), Ana Škegro (MSU, Zagreb) za izvedbeni i diskurzivni program, Branka Benčić (MMSU, Rijeka) za filmski program.

Projekt je ostvaren uz podršku Ministarstva kulture i medija RH u suradnji s Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj te gradova Rijeke, Dubrovnika, Zagreba, Osijeka i Splita.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE