5.8 C
Dubrovnik
Subota, 23 studenoga, 2024
NaslovnicaKulturaPočeli dani novomedijske umjetnosti u Gradu- u Lazaretima otvorena izložba "Karantena"

Počeli dani novomedijske umjetnosti u Gradu- u Lazaretima otvorena izložba “Karantena”

U Lazaretima je otvorena izložba Krantena, koja je ujedno i otvorila dan novomedijske umjetnosti u sklopu kojih će se lokalna publika moći upoznati s brojnim svjetskim umjetničkim radovima i praksama koje se bave novim tehnologijama.

“Izložba koju smo danas otvorili u organizaciji Udruge Kontejner iz Zagreba u partnerstvu s UR Institutom i Art radionicom Lazareti je selekcijska izložba radova koji su producirani u sklopu europske mreže EMAP. To je mreža koja godišnje dodjeljuje produkcijska sredstva za medijske umjetnike u usponu, kako bi u okviru rezidencija producirali nove umjetničke radove. Glavna misija same mreže je poticanje razvoja novih radova, također da se ti nakon što su producirani predstave unutar same mreže koju čine 11 europskih partnera. Ova izložba je baš takva, 6 radova nastalih od 2018. do danas”, kazala je kustosica izložbe Tereza Teklić.

Na izložbi možete vidjeti i rad Dubrovčanina, biotehnologa i predsjednika UR instituta Gjina Šutića.

“Rad se zove Aqua Forensic i bavi se istraživanjem nevidljivih polutana ostataka lijekova koje konzumiramo na svakodnevnoj bazi od aspirina, ibuprofena, normabela koji se u maloj postotku apsorbiraju u naša tijela, većina se otpušta u kanalizacijske vode gdje djeluje na mikroorganizme na kojima počiva cijeli ekosustav i život na zemlji. Ova tema dosad nije bila istražena, To su polutanti koje ne možemo vidjeti golim oko, pa smo kroz umjetničko djelo kolegica Robertina Šebjanič iz Slovenije koautorica dijela pokušali približiti publici ovu tematiku, da osvijestimo građane o problematiku i pokušamo potaknuti razvoj nekih rješenja. Instalacija donosi trenutke utjecaja farmaceutika na mikroorganizme u hologramskoj formi”, kazao je Šutić.

Radovi u sklopu izložbe utemeljeni su na prirodnim znanostima i kibernetici, detaljno i imaginativno promišljajući fragilnost ravnoteže kohabitacije živih bića na Zemlji. Nadahnuti najrecentnijim znanstvenim istraživanjima s jedne strane, te promišljanjem posthumane subjektivnosti, političkih i etičkih procjena budućnosti s druge strane, nerijetko takvi radovi zakoračuju u mnoge uzbudljive i eksperimentalne teritorije.
Temama poput zagađenja, komunikacije među vrstama, klimatskih promjena, postljudskog tijela i antropocena, ovaj projekt podcrtava potrebu za novim vrijednostima i etičkim principima. Izabrani umjetnici kreiraju vlastite vizije i narative koji integriraju davno odspojene pojmove poput prirode i ljudskog, te potiču raspravu koja je potencijalno društveno transformativna.

UMJETNICI | Anna Dumitriu & Alex May (UK): Archaeabot, Daniela Mitterberger & Tiziano Derme (MAEID Büro für Architektur und transmediale Kunst) (AT): Oko Drugoga III “O cvijeću”, Kat Austen (UK/DE): Neznanac drveću, Quimera Rosa (ES/AR/FR): Trans*Plant: putovanje OnkoMiša™, Robertina Šebjanič (SI) & Gjino Šutić (HR): aqua_forensic, Taavi Suisalu (EE): U iščekivanju svjetla


Izložba će biti otvorena sve do 13. rujna svakim danom od 17 do 21 sat.

Paralelno, tu je i drugi program – dubrovački aspekt globalnog Ars Electronica festivala 2020. održat će se u Centru za mlade Dubrovnik. Navedeni festival od prvog izdanja 1979. okuplja globalnu novomedijsku kulturnu scenu: povezujući umjetnost, tehnologiju i znanost. Kroz navedeno istražuje suvremenost te definira budućnost trendova razvoja umjetnosti, znanosti, tehnologije i kulture.

Festival se inače održava u Linzu u Austriji te u prosjeku na samo otvorenje privuče preko 100.000 posjetitelja.  Zbog pandemije koronavirusa program je ove godine dobio novu formu.
U doba socijalne distanciranosti koja nas otuđuje, Ars Electronica festival odlučio je povezati svijet – održava se dislocirano povezujući 120 lokacija diljem svijeta.
Ovogodišnji festival nosi naziv „U Keplerovim vrtovima“ gledajući svijet kroz lupu znanosti po uzoru na Johannesa Keplera jednog od pokretača znanstvene revolucije u 17. stoljeću. Festival je osmišljen je kao niz virtualno povezanih “vrtova”- znanstveno/tehnološko/umjetničkih programa na šest kontinenata.
Dubrovnik predstavljamo svijetu kroz „Adriatic garden“ program UR Instituta i mreže partnera.
Program se bazira na već spomenutom projektu aqua_forensic u proširenoj formi, povezujući početak i kraj Jadranskog mora – Hrvatsku i Sloveniju kroz Ars Electronica festival.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE