7.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 12 prosinca, 2024
NaslovnicaVijestiOnečišćenje vode u Palati je povezano uz neki gospodarski subjekt koji se...

Onečišćenje vode u Palati je povezano uz neki gospodarski subjekt koji se bavi obradom maslina – sumnja je za koju se čekaju dokazi

Na današnjoj konferenciji za novinare, koju je organizirao Grad Dubrovnik, povodom neugodnog mirisa i onečišćenja izvorišta Palata,a zbog čega stanovnici Vrbice, Štikovice i Zatona ne smiju koristiti vodu, saznalo se kako još uvijek nije precizno utvđen uzrok tome, ali da se sumnja na gospodarski subjekt koji se bavi preradom maslina.

Na konferenciji su se novinarima obratili gradonačelnik Mato Franković, predsjednik Uprave Vodovoda Lukša Matušić te zamjenik ravnateljice Zavoda za javno zdravstvo DNŽ, dr. Mato Lakić.

Konačno rješenje je spajanje Zatona, Gornih sela, Orašca i Elafita na pročistač

-Ovo je drugi put da je došlo do onečišćenja izvorišta Palata, ne zamućenja, nego onečišćenja i zato smo odlučili sazvati konferenciju za medije i dati informacije. Izvorište Palata je privremeno izvorište, a nedavno smo donijeli odluku o njezinoj zaštiti. Ono što je važno jest da ćemo u sklopu projekta Aglomeracije Dubrovnik za godinu i pol, dvije spojiti cijeli vodoopskrbni sustav u jedan i tako sva ova naselja Zaton, Gornja sela, Orašac i Elafite spojiti na Omblu,odnosno na pročistač. Pet kilometara mreže je izgrađeno, ostalo je još tri, a time će onečišćenja vode postati prošlost, kazao je na početku gradonačelnik Franković. 

O aktualnom onečišćenju rekao je kako Vodovod Dubrovnik, u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo DNŽ radi na detekciji onečišćenja.

-Prve stručne analize smo dobili, ali čekamo dodatne, koje se rade u Zagrebu. Na terenu je Državni inspektorat, Sanitarna inspekcija, Vodopravna inspekcija i Inspekcija zaštite okoliša. Definitivno se radi o onečišćenju koje je uzrokovano gospodarskom ili nekom drugom djelatnošću. Ovdje se ne radi o prirodnom fenomenu. Problem postoji u Zatonu Velikom i Malom, Štikovici i Vrbici, dok za područje Orašca, Gornjih sela i Elafita problem nema. Razlog tome je što se za navedeno područje zaustavila opskrba vode s izvorišta Palata i direktno se u vodocrpne stanice vrši opskrba od strane Javne vatrogasne postrojbe Dubrovnik, koji pune te precrpne stanice i iz kojih se onda opskrbljuju stanovnici Orašca, Gornjih sela i Elafita. Zato je kod njih voda ispravna za piće, zaključio je Franković.

Onečišćenje je vjerojatno nastalo kao nusprodukt obrade maslina

Mato Lakić obavijestio je prisutne o spojevima koji su dosad pronađeni u vodi, a koji nisu tipični za izvorište Palata, niti za druga izvorišta na našem području.

-Osim neugodnog mirisa i promijenjene boje vode na izvorištu, koja je bila žućkasta, utvrdili smo povećane vrijednosti klorida, koje nisu uobičajene za ovo crpilište. To je bilo prvi dan. Nakon toga smo kroz cijelo mjesto osjetili taj miris. Jutros smo dobili daljnje analize i utvrdili povećane vrijednosti fenola. U stalnom smo kontaktu sa HZJZ-om i stručnim povjerenstvom za vodu za ljudsku potrošnju i Ministarstvom zdravstva. Nakon prvih analiza smo ih pitali za savjete, i oni su nam napisali da te vrijednosti mogu biti posljedica nepropisnog odlaganja u okoliš nusprodukata proizvodnje maslinovog ulja. To je za sada jedini mogući uzrok, koji na temelju analiza možemo dati, ali još uvijek ne možemo reći da je to sigurno uzrok, objasnio je Lakić te dodao, kako će detaljnije analize vode, koje su na putu prema Zagrebu dati preciznije rezultate.

-Čim smo vidjeli da je došlo do intenzivnog mirisa i kemijskih spojeva, dali smo preporuku da se ta voda ne koristi uopće za piće, niti za bilo kakav dodir s ljudskom sluznicom, dakle nema tuširanja, pranja ruku, zubiju… To je sve iz predostrožnosti jer ne znamo postoje li drugi spojevi koji se nalaze u toj vodi, dodao je. 

-Rezultati analiza pokazat će nam koji se fenoli točno nalaze u vodi i u kojoj količini. Oni su vrlo raznolika skupina. Postoje oni koji su dobri za ljudsko zdravlje kao fenoli u maslinovom ulju, ali postoje i toksični, koji su opasni za zdravlje, zaključio je Lakić te istaknuo kako je fekalno zagađenje isključeno jer u vodi nema bakterija koje su karakteristične za njega, kao ni amonijaka i drugih dušičnih spojeva.

Inspekcije na terenu utvrđuju izvor zagađenja

Predsjednik uprave Vodovoda Lukša Matušić podsjetio je na situaciju iz 2016. godine, kad je tri mjeseca trajalo fekalno onečišćenje Palate te naglasio kako je tada Vodovod izveo niz radova kako bi se to ubuduće spriječilo, što se pokazalo uspješnim jer ovaj put nema govora o fekalnom zagađenju.

-Mi smo odmah obavijestili sve inspekcije, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, čak i rudarski fakultet, kako bi nam pomogli da što prije dobijemo informacije o točnom uzroku. Dobili su se nalazi koji ukazuju da nije riječ o fekalnom zagađenju, nego je uzrok nešto drugo. U gradu je jučer padala velika kiša i tuča, i baš tada se na Palati pojavilo ovo što se pojavilo. Ispiremo sve vodospreme i cjevovode da ta voda čim prije izađe iz njih. Imali smo sumnje od prvog trenutka unazad sedam-osam dana. Međutim, sumnje su jedno, a dokazi drugo. Nismo htjeli govoriti tko je krivac, dok ne dođu analize i točno se ne bude našao uzrok zagađenja, istaknuo je Matušić. 

-Budući postoji točan broj gospodarskih subjekata, nadležne službe će ih obići i provjeriti rade li sve u skladu sa svim mjerama koje spriječavaju onečišćenje, koje se može dogoditi u prirodi, kao posljedica neispravne gospodarske aktivnosti. Na terenu su sve državne službe, koje imaju ovlasti i obvezu pronaći onečišćivača.

Rezultati analize vode s Palate iz Zagreba trebali bi doći kroz dva do tri dana, a dok se cjevovodi i crpne stanice ne isperu i točno utvrdi izvor onečišćenja, JVP Dubrovački vatrogasci će snabdijevati mještane Zatona, Vrbice i Štikovice pitkom vodom.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE