Župan Nikola Dobroslavić sa zamjenicima Žaklinom Marević i Joškom Cebalom (ujedno i načelnikom Stožera CZ DNŽ) te ravnateljem Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije Matom Lakićem održao je u petak sastanak s ravnateljima osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač DNŽ, a na temu početka nove školske godine.
“Održali smo sastanak s ravnateljima osnovnih i srednjih škola kao i đačkih domova kojima je županija osnivač. Razgovarali smo o pripremi redovne školske godine koja počinje 7. rujna. Postoje brojna otvorena pitanja. Mislim da smo uspjeli doznati sve ono što muči ravnatelje škola. Županija je obećala nabaviti maske za škole. Nešto više problema imat će škole koje imaju više učenika. Većina ih je u Dubrovniku, a u dolini Neretve imamo dvoje jako velike škole. Siguran sam da ćemo za sve pronaći rješenje. Imamo neka pitanja koja moramo provjeriti s resornim ministarstvom, međutim ocjenjujem da će spremni dočekati početka nove školske godine i da ćemo našim učenicima osigurati odgovarajuće obrazovanje i odgoj kako bi napredovali u budućem životu” rekao je nakon održanog sastanak župan Dobroslavić te dodao da je trenutačno najveći problem u školama koje imaju veliki broj učenika osigurati održavanje nastave uz pridržavanje svih epidemioloških mjera.
“Neke škole će ići na održavanje nastave u više smjena, neke će dio nastave održavati u školi, a dio kod kuće. O tome se još uvijek moramo usuglasiti, ali mislim da smo na dobrom putu i da će pronaći adekvatno rješenje. Kad su pitanju đački domovi, oni imaju iste, ako ne i veće probleme od škola. Moramo provjeriti s epidemiolozima koje se mjere moraju poduzeti kako bi se ispunili svi uvjeti. Više učenika spava u istim sobama, međusobno se druže. Na epidemiolozima je da donesu prave smjernice kako to razriješiti. Učenici su već upisani u domove. Osigurali smo prostor za muške učenike koji su trebali smještaj, tako da će dosadašnji ženski đački dom postati miješani dom” zaključio je župan Dobroslavić.
“Jučer smo na sjednici Učiteljskog vijeća razmatrali preporuke HZJZ-a i resorno ministarstvo. Naša škola ima 920 učenika, radimo u dvije smjene i odlučili smo se za mješoviti način rada. Učenici od 1. do 4. razreda ići će u školu. Imali smo iskustvo rada iz svibnja i lipnja i taj dio školske godine smo vrlo uspješno odradili. Upoznati smo sa svim mjerama. Učenici predmetne nastave od 5. do 8. razreda će biti na mješovitoj nastavi, tako da će učenici 5. i 7. razreda ići na nastavu, dok će učenici 6. i 8. razreda nastavu pratiti online te će se svaki tjedan izmjenjivati. Djeca s poteškoćama u razvoju imaju svoje posebne razredne odjele i za njih se nastava također odvijala u svibnju i lipnju. Tu nemamo nikakvih problema u smislu produžavanja epidemioloških mjera. U našem sastavu rade i dvije manje područne škole i one mogu ispoštovani sve mjere” kazala je ravnateljica OŠ Stjepana Radića iz Metkovića, Božena Nikoletić te dodala kako učenici od 1. do 4. razreda neće morati nositi zaštitne maske, dok će ih učenici od 5. do 8. razreda morati nositi, kao i svi djelatnici.
“Svi učenici, pa čak i oni najmlađi, kao i nastavnici, obvezni su nositi maske u zajedničkim prostorijama. Svi radni sastanci odrađivat će se online. Vjerujemo da ćemo uz pomoć osnivača, a kako ste čuli osnivač će osigurati maske i uz pomoć skraćivanja trajanja školskog sata zbog potrebe dezinfekcije prostorija, a ići ćemo s tim prijedlogom, uspjeti sigurno provoditi nastavu” kazala je Nikoletić te dodala kako su upute školama koje je uputio HZJZ i resorno ministarstvo opširne, ali da na terenu postoji puno problema.
“Imamo tri ulaza, na kojima možemo razdvojiti djecu da ne koriste svi u isto vrijeme isti ulaz, međutim problem je ulazak svakog razreda u školu u različito vrijeme. Nemoguće je složiti raspored u predmetnoj nastavi. To još uvijek planiramo” pojasnila je ravnateljica.
“Ravnatelji gradskih srednjih škola održali smo sastanak vezan uz pridržavanje epidemioloških uputa, na kojem smo pokušali sažeti sve specifičnosti i izazove s kojima se suočavamo zbog provođenja svih uputa. Po završetku sastanka uputili smo županiji promemoriju u kojoj smo iskazali sve potrebe koje imamo i što bi sve trebali poduzeti kako bi maksimalno ispoštovali upute te osigurali maksimalno obrazovanje našim učenicima. Uvjeti u školama i upute i pravilnici su nekad u koliziji. Mi ravnatelji smo svjesni, da smo mi ti koji će na kraju morati preuzeti odgovornost i pronaći način kako na najbolji mogući način zadovoljiti epidemiološke mjere i osigurati provođenje nastave” kazao je ravnatelja Turističke i ugostiteljske škole, Antun Perušina.
“Naša škola ima generalni problem nedostatka prostora. Vrlo će teško biti organizirati nastavu tako da učenici ne moraju nositi zaštitne maske, a onda to sa sobom vuče druge stvari. Masku je teško nositi veći broj sati, učenicima će se morati dati vremena da se odmore, kao i da se prostori provjetre. Jedno od rješenje je da se u dogledno vrijeme krene s kombiniranom nastavom, odnosno da jedan dio učenika prati nastavu u školi, a drugi online i da se te skupine svakog tjedna izmjenjuju” potvrdio je Antun Perušina.
“Tražili smo i doradit ćemo mogućnost skraćivanja školskog sata na 35 do 40 minuta, kako bi se između smjena razredu pripremili, odnosno prozračili. Podvornice su jedan od gorućih problema s kojima se sve škola susreću. U zadnje vrijeme zbog zabrane zapošljavanja novih zaposlenika ostali bez dijela podvornica. U ovoj situaciji ovo će nam biti poseban izazov” zaključio je ravnatelj Perušina.