16.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 2 travnja, 2025
NaslovnicaNaša čeljadU našem stiluObitelj Kovačić iz Komolca nastavlja tradiciju uzgoja cvijeća - to je kao...

Obitelj Kovačić iz Komolca nastavlja tradiciju uzgoja cvijeća – to je kao dugoročna štednja, ulažeš pomalo i u nekoliko dana sve se vrati

Obitelj Kovačić iz Komolca, točnije iz Polja, već 40-ak godina bavi se uzgojem matrikala (krizantema) i pravljenjem aranžmana za Dan mrtvih. Tradicija je to koja seže u prošlo stoljeće, kad su se roditelji gospođe Darije, rođene Pavlović, u nekim drugačijim uvjetima bavili proizvodnjom i prodajom cvijeća.

Darija Kovačić, rođena Pavlović

-Matrikali ođe u nas u Rijeci dubrovačkoj uspijevaju, odgovara im zemlja i mikroklima, ali je to nekad, kad nije bilo za kupiti spužvi za aranžiranje bilo puno drugačije. Išli smo oko 1. desetog u Trebinjsku šumu brati mahovinu, jer ođe u nas nema mahovine i onda bi od nje pravili kugle za aranžiranje, veživali ih špagom i u njih zabadali cvijeće, priča gospođa Darija koja je sad u mirovini, kao i njezin suprug Mario.

Kad su njezini roditelji pravili aranžmane, pomagale su im još dvije obitelji, kaže kako bi ih znalo biti i po 20 u garaži. Njezina sestra, koja se udala u Dubravku, nastavila je obiteljsku tradiciju u Konavlima, a ona u Komolcu.

Prije 40-ak godina, dok su još bili radno aktivni Darija i Mario preuzeli su posao od njezinih roditelja, a kako su njihova djeca odrastala tako su se i oni uključivali u posao. Oko 1. listopada cijela se obitelj okupi i počinju pripreme.

-Sadnice nabavljamo u Labinu, a nešto i sami pikiramo. Počinjemo u petom mjesecu sa sadnjom. Stavimo navodnjavanje kap po kap, a onda ide redovito okopavanje, gnojenje, zaštita, čupanje trave, a kad počnu pupat treba stalno skidati pupove da bi na stabljici izrastao jedan veliki cvijet, priča mi gospođa Darija.

-Ove godine je sve nešto naopako, jako su kasno počeli pupat, a nikad nismo imali goru godinu. Cvijeće slabo cvijeta, ali ima načina za pospješit cvjetanje, kaže Mario i pokazuje mi mračnu sobu u potkrovlju kuće gdje se ubrani matrikali u kantama vode drže, jer u mraku bolje cvjetaju.

Maris Glasnović (29) završila je pravni fakultet, radi i živi u gradu, a trenutno je na porodiljnom. Njezin sedmomjesečni sin Mihael spava u kući, dok ona pravi aranžmane u garaži. Ona je glavna u aranžiranju cvijeća.

-Mama posadi i brine o cvijeću. Tata je glavni fizički radnik, okopava, radi teške poslove. Brat Dario radi precizne poslove, srca, križeve… On i tata prodavaju na placi, a sestra Anamarija je najvažnija jer nas ona svih hrani i čuva djecu. Zet, Mato, Anamarijin suprug, razvozi naručene aranžmane, on je runner, priča Maris.

-Proizvodnja cvijeća za Mrtvi dan je kao dugoročna štednja, ulažeš cijelu godinu po malo, a onda odjednom u nekoliko dana sve vratiš i još zaradiš, ali kao i svi radovi na otvorenom i proizvodnja matrikala ovisi o vremenskim prilikama i neprilikama. Nekoliko hladnih noći u devetom mjesecu utjecali su na slabiju cvatnju. Ove COVID godine i matrikali su podbacili, objašnjava Mario.

Najstarija Darijina i Mariova kćer Anamarija Kovačić Markett (34) je poduzetnica ima vlastitu trgovinu i čeka drugo dijete, koje bi trebalo stići u veljači. Njezina kćerkica Nina uživa među cvijećem okružena obitelji.

Nina i cvijeće

Sin Dario (21) po zanimanju je kuhar, a u obiteljskom poslu zadužen je za prodaju, ali i precizne aranžmane srca, križeve…za koje je potrebno puno strpljenja.

Precizan Darijov rad

-Aktiviramo se 1.10., a 1.11. u podne zatvaramo butigu, runner očisti garažu i gotovo, objašnjava mi Maris.

Obitelj Kovačić nevjerojatno je složna i vesela. Vrijedno rade, a kad se svi zajedno okupe oko trpeze veselja ne nedostaje.

Trenutno na placi možete susresti Maria i Daria, a ukoliko niste u mogućnosti doći do Gruža oni i dalje preko FB stranice primaju narudžbe, koje će vam Mato runner dostaviti na vrata.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE