Sinaj Bulimbašić propituje budućnost hrvatskog maslinarstva, napominjući kako maslinare čekaju uzbudljiva vremena
Pravilnik o upisniku maslinika trebala bi voditi i ažurirati Agencija za plaćanje u poljoprivredi
Prema najavama, nakon više od trideset godina, odnosno od postanka nove hrvatske države u dogledno vrijeme imat ćemo katastar hrvatskih maslinika. Godinama maslinari očekuju da će se po uzoru na registar maslinika iz Austro-Ugarske, uspostaviti popis maslinara i maslinika, ali nikako da dočekamo taj dan.
Ne znamo, ne znamo
Nevjerojatno je, ali istinito da mi ne znamo koliko poljoprivrednika u priobalju uzgaja masline, koliko su stari maslinari i koliki je prosjek broja stabala po jednom vlasniku. Ne znamo ni koliko ima maslinika sa više od 10.000 stabala, ni koliko ima maslinara na okućnici sa po desetak stabala.
Stoga veseli da je napokon donesen Pravilnik o upisniku maslinika, koji će u elektroničkoj bazi podataka voditi i ažurirati Agencija za plaćanje u poljoprivredi, a sadržavat će sve podatke o maslinama, maslinovom ulju, maslinarima i uljarama.
Poučen dosadašnjim iskustvom prikupljanja podataka i prikazivanju stvarnog stanja o hrvatskom maslinarstvu, bojim se da će se ovo realizirati, bar ne u skoroj budućnosti.
Ulomak teksta iz časopisa Maslinar br. 80. Novi časopis Maslinar potražite na svim kioscima ili ga naručite na linku Časopis.