U sklopu projekta SeaClear, uspješno je provedeno treće testiranje prvog autonomnog sustava bespilotnih podvodnih i površinskih plovila za pronalaženje i prikupljanje otpada s morskog dna i iz vodenog stupca. U luci u francuskom gradu Marseille na događanju su se okupili predstavnici cjelokupnog partnerskog konzorcija.
Osim testiranja, održan je i partnerski sastanak projekta na kojem su predstavljeni postignuti projektni rezultati po pojedinom radnom paketu te razrađena daljnja dinamika provedbe aktivnosti. Prilikom ovog testiranja, vidljiv je znatan napredak od inicijalne verifikacije cjelokupnog sustava provedenog u svibnju u luci Hamburg te je utvrđen daljnji tijek provedbe za naredni period provedbe koji je planiran do kraja 2023. godine.
Partnerski konzorcij projekta, uz Regionalnu agenciju DUNEA, čini stručni tim partnera: industrijski stručnjaci iz tvrtke Subsea Tech (SST) u čijim se prostorijama održalo testiranje i projektni sastanak, četiri akademske institucije – Sveučilište u Dubrovniku, Tehničko sveučilište Delft kao glavni koordinator projekta, Tehničko sveučilište Minhen kao i Tehničko sveučilište Cluj-Napoca, te Lučka uprava Hamburg zajedno s integratorom sustava – partnerom Fraunhofer CML.
Projekt su u Dubrovačko-neretvansku županiju doveli stručnjaci Sveučilišta u Dubrovniku koji kroz interdisciplinarni pristup, razvija ovaj autonomni heterogeni robotski sustav. Regionalna agencija DUNEA u ulozi koordinatora pilot aktivnosti na dvjema pilot lokacijama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji – Lokrumu i na Bistrini radi na provođenju aktivnosti podizanja svijesti građana o sveprisutnom problemu otpada u moru.
TESTIRANJE na Lokrumu: umjesto ronioca morsko dno će čistiti roboti