U posljednja 24 sata zabilježeno je 1529 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 14942. Preminulo je 38 pacijenata. Na bolničkom liječenju je 1451 osoba od čega su 142 na respiratoru.
Capak je dao pregled epidemiološke situacije.
“U međuvremenu je broj ukupno oboljelih prerašao 50 milijuna. Preko je milijun umrlih. Ono što je bitno je da imamo 14-dnevnu incidenciju 750,4 na 100.000 ljudi, to je visoko, na 22 mjestu smo od 27. zemalja EU”, rekao je Capak.
“184.5 na milijun je stopa smrtnosti, tu smo na sredini EU”, rekao je.
“Što se tiče brojki zadnjih tjedana, mi smo po tjednu imali 100-postotnu tjednu zadnjih tjedana. U zadnjem tjednu imamo 4,2 postotni poraste, to nam daje nadu da nam porast stagnira”, rekao je Capak.
“Udio hospitaliziranih je 8,2 od ukupnog broja”, rekao je.
“U čitavoj Europi je situacija slična ili gora”, rekao je.
“Češka i Belgija imali su gori porast od nas. I tamo sitaucija stagnira. Nadamo se da će ta brojka prestati rasti i da nas čeka izravnanje krivulje. Ovo što brojka stagnira nas ne treba ohrabriti da se ne držimo mjera. Striktno pridržavanje mjera je ključno u smanjivanju rasta”, rekao je.
Capak kaže da je u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji trenutno najgore.
“Njihov porast nešto kasni u odnosu na Zagreb i dalmatinske županije, nadamo se da će uskoro obuzdati rast”, kaže Capak.
“Evidentirano je smanjenje broja u Zagrebu, ta krivulja ima silaznu putanju”, kazao je.
Na presici je bio i ministar Radovan Fuchs. Govorio je o mjerama u školstvu.
“Mi sustav koji je prilično velik pokušavamo pripremiti na vrijeme. Stalno smo u komunikaciji sa svima. Moram reći da po zadnjim, današnjim, jutrošnjim podacima, stanje među studentskom populacijom relativno dobro. U slučaju bilo kakvog zahtjeva, možemo prijeći na online nastavu u roku 24 sata. Već sad postoji hibridan pristup, primjerice u Rijeci. Sveučilište u Puli je već dulje vremena na online nastavi, oni su relativno mali, imaju pet pozitivnih djelatnika na sveučilištu. Sveučilište u Dubrovniku ima po jednog pozitivnog studenta i nastavnika. Sveučilište u Osijeku 67 pozitivnih studenata, 14 zaposlenih je pozitivno. Sveučilište Sjever ima 20 studenata pozitivnih”, rekao je Fuchs.
“Sveučilište u Zagrebu ima 235 pozitivnih studenata, to je 0,3 posto. 90 zaposlenih je pozitivno, to je 1,2 posto. Split ima 30 pozitivnih studenata”, kazao je Fuchs.
“Za sada situacija na sveučilištima nije dramatična”, dodao je Fuchs.
“Što se tiče škola, tu je situacija usudio bih se reći i stabilnija. U smislu pozitivne djece unutar sustava, od osnovnih do srednjih škola, od 1.11. bilježimo jednu stabilnu situaciju, uočavamo jedan pad broja pozitivne djece, danas ih je 1119”, rekao je Fuchs.