Štrajk službenika u pravosuđu ulazi u četvrti tjedan, a svi poslovi, koji nisu hitni, stoje. Na dubrovačkom Općinskom sudu od ukupno 115, 114 službenika i namještenika je u štrajku. Ako primjerice čekate uknjižbu neke nekretnine, čekat ćete do kraja štrajka. Na Županijskom sudu odgođeno je suđenje za smrt trojice naših sugrađana u HE Dubrovnik, kao i mnoga druga ročišta. Vesna Krkić sindikalna povjerenica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) na Općinskom sudu u Dubrovniku objasnila nam je koji su poslovi na čekanju, koji se odrađuju i zašto službenici i namještenici štrajkaju.
U štrajku 114 službenika, sve osim hitnih postupaka je odgođeno
Na Općinskom sudu u Dubrovniku, uključujući i Stalnu službu u Korčuli, u štrajku sudjeluje 114 od 115 službenika i namještenika. Obzirom na navedeno, odgođene su sve rasprave, osim hitnih postupaka te postupaka u kojima za stranke može nastati nenadoknadiva šteta.
Tako se u kaznenim predmetima normalno radi na predmetima u kojima su okrivljenici u pritvoru. U obiteljskim predmetima se radi na predmetima koja se tiču prava djece. U parničnim predmetima se radi na predmetima u kojima je podnesena privremena mjera. U zemljišnoknjižnom postupku provode se uknjižbe hipotekarnih kredita, dok svaki sudac u svojoj referadi ocjenjuje koji su to postupci u kojima bi strankama mogla nastati nenadoknadiva šteta.
Kolike su plaće sudskih službenika i namještenika?
U pogledu plaća sudskih službenika možemo primjerice potvrditi da administrativni referent- sudski zapisničar s 8 godina radnog staža ostvaruje neto plaću u iznosu od 696,36 EUR (5.246,72 kuna).
Administrativni referent – sudski zapisničar s 39 godine radnog staža ostvaruje neto plaću u iznosu od 849,32 EUR (6.399,20 kuna), te da koeficijent za obračun plaće kod sudskog zapisničara iznosi 0.990, dok administrativni referent – sudski upisničar ima još manju plaću te još manji koeficijent, te ga Vlada Republike Hrvatske određuje uredbom, dok je zahtjev sindikata za povećanje plaća od 400,00 EUR, odnosno 300,00 EUR, nakon povećanja koji će uslijediti svim državnim službenicima.
Male plaće i velika odgovornost razlog su što se skoro nitko ne javlja na natječaje
Nadalje možemo Vam potvrditi da ovaj sud, kao i ostali sudovi na području Republike Hrvatske već dulje vremena ima problema sa zapošljavanjem te manjkom službenika i namještenika, pa tako službenici obavljaju poslove u više sudačkih referada.
Često se raspisuju natječaji za posao službenika, osobito za posao administrativnog referenta – sudskog zapisničara. Znalo se često događati da se nitko ne javi na natječaj ili da imamo samo nekoliko prijava. Istovremeno događa se odlazak naših službenika na druga radna mjesta u državnoj upravi, lokalnoj i regionalnoj upravi, kao i u privatni sektor.
Kronično nedostaje ljudi te jedna osoba obrađuje predmete za 10 sudačkih referada
Posebno bih željela nadodati i da se posao administrativnog referenta- sudskog zapisničara u najmanjem dijelu svodi na pisanje zapisnika na sudskim raspravama, bez obzira na naziv radnog mjesta. Odnosno taj posao se u najvećem dijelu svodi na organizaciju rada cjelokupne referade suca u smislu pravovremenosti komunikacije sa sudionicima postupka, tijelima s kojima sud surađuje te pravovremene pripreme predmeta za suđenja, pa bi se laički moglo reći da taj posao više odgovara poslu poslovne tajnice.
Također bi bilo pravedno spomenuti radno mjesto administrativnog referenta – sudskog upisničara, koji također predmet prati od početka do kraja, samo iz pisarnice.. od zaprimanja tužbe pa svih ostalih pismena, kojim stranke međusobno komuniciraju, pri tome vodeći računa o urednosti, točnosti, rokovima… kao i primanju stranaka, javljanju na telefon …i to uvijek u “deficitu radne snage” koje kronično nedostaje te jedna osoba obrađuje predmete za 10-ak i više referada.
I kad pročitamo odgovore, koje nam je na naša pitanja pismeno poslala sindikalna povjerenica Vesna Krkić, ne trebamo se puno pitati zašto sudski procesi na našim sudovima tako dugo traju. Podsjetimo, kako štrajkaju i službenici svih sudova, ali i državnih odvjetništava, pa svi postupci, koji nisu hitni i dalje stoje na čekanju.
Ujedno su iz središnjice Sindikata najavili mirni prosvjed u Zagrebu, a s obzirom da u četvrtom tjednu štrajka osoblja na sudovima i na državnim odvjetništvima Ministarstvo nije dalo nikakvu ponudu o porastu plaća.