Pri eksploziji austrijskog broda “Tritona” na sidrištu pred Lokrumom, na današnji dan, 9. svibnja 1859. godine, poginulo je 85 članova njegove posade.
“Triton”, drveni jedrenjak tipa brik, dug oko 30 m, širok oko 9, stigao je u Grušku luku 7. travnja 1859., a iz Gruške luke je doplovio ispred Lokruma 4. svibnja. Pet dana kasnije, oko 20,00 sati, vjerojatno zbog nesmotrenosti posade došlo je do eksplozije barutane u krmenom dijelu broda.
Na lokrumskom križu piše: »kad se slučajno zapalio barut«. Prema izvješću Lučke kapetanije podrtina »Tritona« ležala je oko 12 koraka pod morskom razinom, a 100 koraka daleko od obale. Krma, u kojoj se nalazila barutana, bila je potpuno uništena, pramac je ležao pod morem, a glavni jarbol stršio je nad morskom razinom.
Zadatak spasilaca nakon prvog dana, kada više nije bilo živih, bio je pronaći poginule. Leševi su pronalaženi od Orsule i Sv. Jakova do Lazareta, Boninova, Grebena i Lapada, na Koločepu i Mljetu, pa sve do Korčulanskog kanala. Za pronađenih deset članova posade, poginulih te kobne večeri, organiziran je 11. svibnja svečani pogreb, a od 17. svibnja pa do 10. lipnja pronađena su još 42 poginula člana posade. Oni su bili pokopani odmah na Vojničkom groblju, danas Domobranskom groblju.
U spašavanje su bili uključeni lučka kapetanija i drugi naši sugrađani svojim brodicama. To su uglavnom bili “trabakulanti” (pomorci, vlasnici ili članovi posada trabakula), koji su bili nagrađeni za uspješno spašavanje. Nadvojvoda Ferdinand Maximilian Habsburški, vrhovni zapovjednik austrijske flote, došao je nakon nesreće u Dubrovnik. On je te godine i kupio Lokrum od obitelji Tomašević i dao napraviti veliki križ na kojemu su imena stradalih zauvijek uklesana.
IZVOR: Gradoplov