Prema nekim procjenama, oblica čini više od 50 posto svih nasada maslina u Hrvatskoj pa u ovom tekstu donosimo šest najznačajnijih osobitosti ove sorte maslina.
1 Podrijetlo i rasprostranjenost
Oblica je autohtona sorta Hrvatske, a njezin uzgoj datira još iz antičkih vremena. Naziv Oblica dolazi od oblika njezinih plodova koji su ovalni, s lagano zaobljenim krajem.
2 Morfološke karakteristike
Stablo je srednje bujno, s gustom krošnjom i relativno jakim granama. Dobro podnosi sušu, vjetar i različite vrste tla, od kamenitih terena do plodnijih područja.
3 Kvaliteta i upotreba
Oblica se smatra izvrsnom sortom za proizvodnju visokokvalitetnog ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Ulje je zlatno-žute boje, blagog i voćnog okusa sa izraženim aromama badema, jabuke, svježe pokošene trave i bilja.
4 Otpornost i prilagodljivost
Oblica je relativno otporna na bolesti kao što su paunovo oko (Spilocaea oleagina) i maslinova muha (Bactrocera oleae), ali je ipak podložna napadima nekih štetnika u ekstremnim uvjetima.
5 Agrotehničke osobitosti
Oblica je sorta srednje rodnosti, s periodičnim rodom, što znači da je sklona alternativnom rađanju (obilna rodnost jedne godine, smanjena sljedeće).
6 Gospodarski značaj
Oblica je najvažnija sorta maslina u Hrvatskoj, ne samo zbog svoje kvalitete nego i zbog prilagodljivosti različitim uvjetima uzgoja.
IZVOR: Maslinar.com