16.8 C
Dubrovnik
Utorak, 1 travnja, 2025
NaslovnicaMajina vreća istineMAJINA VREĆA ISTINE Vanjski potresi nas zbližavaju, a što je s onima...

MAJINA VREĆA ISTINE Vanjski potresi nas zbližavaju, a što je s onima koji nas tresu iznutra?

Vanjski potres od prije nekoliko dana u našem Gradu naveo me na pisanje ovog teksta.

Činjenica da trese izvan nas i da se miče sve oko nas i da na Zemlji nije sigurno, može pokrenuti neugode u našem tijelu, može nas retraumatizirati, podsjetiti na rat, podsjetiti na sve zakopane traume, vratiti nas u poziciju nezaštićenog, malog djeteta.

Onda zovemo bližnje, grlimo bližnje, pišemo po društvenim mrežama: Jeste li čuli, jeste li se prepali? Uspoređujemo se, znamo da nismo sami, svi to prolaze, svima nam je isto. Baš kao i u ratu.

Svima nam je teško.

A što je s našim unutarnjim potresima, što je s našim unutarnjim ratovima? Što kad nam tlo “izmiče”, a nema vanjskog rata i potresa? Što kad je boravak u našem tijelu najveća bol, što kad nismo sigurni unutar sebe, teško nam je, raspadamo se, a sve izvan nas funkcionira, nitko ne prolazi ovo isto (barem ne priča o tome)? Što ako osjećamo da smo sami, iako je mnoštvo ljudi oko nas, što ako se smijemo, a najradije bi vrištali, što kad smo odrasli naizgled, a bojimo se kao mala beba i to na van ne pokazujemo?

Ako smo dovoljno povezani, imamo jedino Boga.

Neki nemaju ni to.

Onda kad se sve ruši u nama, a bojimo se osude, kritike, odbacivanja.

Što kad je naše tijelo koje je dom naše duše i duha za nas najopasnije mjesto i nemamo se za što “uhvatiti?” I onda manično odlazimo po još jednu cigaretu, joint, otvaramo frižider, a siti smo, neosviješteno se poseksamo, idemo u još jedan shopping ili radimo dok ne padnemo od umora SAMO da ne osjetimo raspad iznutra?

U duhovnoj terminologiji ovo može biti i Tamna noć Duše kad jednostavno sve što živimo nema smisla, ne vidimo svrhu, osjećamo težinu, funkcioniramo, a iznutra patimo i ne možemo se nikako “iščupati”. S vremenom vidimo da nam treba povlačenje, želimo pobjeći, a ne možemo pobjeći nikud, jer težinu nosimo sa sobom…

Sve navedeno u psihoterapijskoj terminologiji može upućivati na jako ranu fetalnu trauma ako se bebica u majčinoj utrobi nije osjećala sigurno,  jer je majka bebicu nosila za vrijeme rata i možda je bila jako anksiozna, zabrinuta, utučena. Ili je majka bila depresivna, nezadovoljna životom, partnerom. Možda je porod bio traumatičan za bebu i majku, a majka bebi nije osigurala dovoljan osjećaj sigurnosti i topline ili je beba prerano rođena. Beba gleda svijet kroz majčine oči i sve upija bebin živčani sustav.

Kao odrasla osoba nema temeljan osjećaj sigurnosti i nerijetko je jako kreativna, ali kao da je “metar iznad zemlje”. Zbog činjenice što se u majčinom trbuhu i po rođenju nije osjećala skroz sigurno, često odlazi u “neke svoje svjetove, povezuje se lako s Bogom jer znamo da duši treba 40 dana za ući i izaći iz tijela i tad je povezanost s Bogom jača.

Sve ono što je za živčani sustav bilo previše, tijelo preuzima na sebe i onda kao odrasli nemamo osjećaj umirenja, sigurnosti i osjećamo svakodnevne unutarnje potrese.

Važno je osvijestiti da je s nama sve u redu i ono što osjećamo je posljedica nečeg iz naše prošlosti i jako ranog djetinjstva i da možemo sad kao odrasle osobe potražiti podršku koja će nam pomoći završiti davno započeti proces u nama koji se inteligentno vraća kroz konstantnu nelagodu i unutarnje potrese. Psiha traži završetak priče neovisno o našim godinama.

Idući put kad se prepadnete “vanjskog” potresa ili vidite dragu osobu da se trese nakon potresa, zapitajte je trese li je unutarnji potres i pokušajte naći empatiju. Ako to nije moguće, zatražite pomoć ili podršku. Uz podršku i pomoć je moguće prevladati unutarnji potres i pronaći suosjećanje za sebe i druge. Onda ćemo dobiti unutarnju snagu i veći kapacitet za prolazak kroz valove života i sve potrese.

Svjedočim iz vlastitog iskustva da je moguće. Sada kao tjelesno orijentirana psihoterapeutkinja pomažem drugima tamo gdje su meni pomogli i prisutno pomažem klijentima integrirati dijelove koji nisu ugodni, a koje je neminovno pogledati da bismo živjeli kvalitetan i cjelovit život.

Maja Vreća je tjelesno orijentirana psihoterapeutkinja.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE