Svaki grad ili općina moći će definirati i vrlo jasno profilirati svoju destinaciju. Ako smatraju da je potrebno, moći će i ograničiti izdavanje rješenja za pojedinu vrstu smještajnih i ugostiteljskih objekata, piše Novi list.
Ministarstvo turizma i sporta (MINTS) započelo je proces e-savjetovanja o tri pravilnika koja prate novi Zakon o turizmu, a čija je najveća novost to što će se kroz novu regulativu pokušati obuzdati overturizam i apartmanizaciju, odnosno okrenuti smjer razvoja hrvatskog turizma u održivost. U javno savjetovanje resorno je Ministarstvo, naime, uputilo Nacrt prijedloga pravilnika o metodologiji izračuna prihvatnog kapaciteta, Nacrt prijedloga pravilnika o metodologiji izrade plana upravljanja destinacijom te Nacrt prijedloga pravilnika o pokazateljima za praćenje razvoja i održivosti turizma. Gro posla oko izrade planova upravljanja destinacijama, kao i izračuna prihvatnog kapaciteta, bit će na turističkim zajednicama.
– Ovim novim pravilnicima koji su propisani Zakonom o turizmu, svaki grad ili općina moći će definirati i vrlo jasno profilirati svoju destinaciju. Primjerice, moći će odlučiti žele li biti destinacija četiri ili pet zvjezdica ili ipak nešto drugo, upravljati strukturom i brojem smještajnih kapaciteta, a ono što je jako bitno je da će istodobno, ukoliko smatraju da je potrebno, moći i ograničiti izdavanje rješenja za pojedinu vrstu smještajnih, odnosno ugostiteljskih objekata, ukoliko izračun prihvatnih kapaciteta pokaže da je to potrebno, kazao je resorni ministar Tonči Glavina u povodu puštanja Pravilnika u javno savjetovanje. Ujedno je dodao da će se izdavanje rješenja moći ograničiti čak i mikrolokacijski, odnosno na razini cijele jedinice lokalne samouprave, ili u jednom dijelu destinacije, ulici i slično. Time destinacije dobivaju dodatne alate kojima moraju preuzeti svoju zadaću i definirati na koji način će koristiti prostor i kako će usmjeriti svoj daljnji razvoj.
Prihvatni kapacitet
– Brojne destinacije vape za ovim alatima i vjerujem da će ih znati iskoristiti na pravi način, jer važno je da svi u lancu prihvate dio odgovornosti u procesu reorganizacije i upravljanja turizmom koji je usmjeren k održivosti. Pred nama je nova era hrvatskog turizma, era u kojoj fokus više nije na rastu, nego na upravljanju s ciljem pronalaženja idealnog balansa između turizma i kvalitete života naših sugrađana, poručio je Glavina.
Nacrtom prijedloga pravilnika o metodologiji izračuna prihvatnog kapaciteta, prihvatni kapacitet destinacije se tako definirao kao broj turista koji mogu posjetiti turističku destinaciju u isto vrijeme, ne uzrokujući pritom neprihvatljive poremećaje fizičke, gospodarske i sociokulturne okoline te smanjenje u zadovoljstvu posjetitelja. Izračun prihvatnog kapaciteta izrađuju TZ-i koji su djelomično ili u cijelosti osnovani na području destinacija koje su prema Indeksu turističke razvijenosti razvrstane u kategorije I. i II. Razina dostignutog prihvatnog kapaciteta pokazuje razliku između stanja i postavljenih standarda te procjenu broja posjetitelja koji su prihvatljivi na promatranom području.
– Nakon izračuna, izrađuju se zaključci koji podrazumijevaju pregled najvažnijih spoznaja do kojih se došlo prilikom izračuna prihvatnih kapaciteta, kao i preporuke za ublažavanje raskoraka između postojećeg stanja i prihvatljivih promjena odabranih pokazatelja, pojasnili su u resornom Ministarstvu.
U izradu plana upravljanja destinacijom turistička zajednica dužna je uključiti dionike u sustavu turizma i dionike u sustavu upravljanja, pa tako i lokalno stanovništvo, udruge koje izravno sudjeluju u kreiranju destinacijskog lanca vrijednosti u turizmu, pravne osobe, obrtnike i druge fizičke osobe koje obavljaju djelatnosti i/ili pružaju usluge u turizmu i ugostiteljstvu, jedinicu lokalne i područne samouprave, javne ustanove i trgovačka društva u vlasništvu države, jedinice lokalne i područne samouprave, nadležna tijela za prostorno planiranje, zdravstvo i kulturu…
Javna savjetovanja
Planovi će ići na javna savjetovanja, a u konačnici ih moraju amenovati, dakle usvojiti, gradska i općinska vijeća, odnosno županijske skupštine. Plan upravljanja destinacijom moći će se raditi za područje više turističkih zajednica, a o tome hoće li se on izrađivati za područje jedne ili više turističkih zajednica, raspravlja se na regionalnoj koordinaciji predsjednika turističkih zajednica, dakle, načelnika i gradonačelnika.
Više pročitajte OVDJE.