Iznenađena pozivom da napišem 10 najdražih knjiga koje su mi na neki način obilježile život, pred mene je stavljen težak zadatak. Bilo mi je jako teško odlučiti se za knjige koje ulaze u sam vrh liste. Odlučila sam, bez prevelikog razmišljanja i želje da nekoga impresioniram, izabrati one koje su na mene ostavile nekako najdublji dojam. Popis je napisan po osjećaju i bez nekoga posebnog reda po važnosti, jer svaka ima svoje mjesto u mom životu, bez rednog broja ispred naslova. Još ih je mnogo, najviše klasika koje svi znamo i volimo.
Napisala: Ana Bitanga
„Tu sam!“ Vedran Mezei
Što da ja kažem za moga Vedrana i njegovu knjigu, a da to svi već nisu čuli ili pročitali? Ovo je jedna od meni najdražih knjiga, duboka i puna duše, a napisana tako pitko i nepretenciozno. Ova knjiga je dodatno produbila prijateljstvo koje Vedran i ja dijelimo, i na tome sam neizmjerno zahvalna. U svakoj od sedam priča se svatko od nas barem dijelom može pronaći i to je po meni čini neprocjenjivom.
„Kirka“ Madeline Miller
Knjiga koju sam dobila na poklon i pročitala u par dana. Put jedne mitske božice koji je toliko zanimljiv, napet, iznenađujući, intiman i epski, a sve to dok nas autorica upoznaje iz jedne nove perspektive s cijelim svijetom grčke mitologije. Priča koja mene beskrajno inspirira u spoznaji da je posve u redu biti baš to što jesam.
„Žene koje trče s vukovima“ Clarissa Pinkola Estés
Knjiga koju još uvijek čitam, jer traži jedan predan i sporiji tempo, ali morala sam je uvrstiti na popis. Ovo je knjiga koja je napisana za žene, ali bih je svima preporučila. Osjećaj dok je čitam je u najmanju ruku ekstreman, knjiga koja pruža utočište i razumijevanje, a s druge strane me gura duboko i otkriva divlju i slobodnu suštinu žene. Pisana je kroz stare arhetipske bajke i priče koje svi poznajemo, ali ih nismo možda do kraja razumjeli.
„Parovi u zatočeništvu“ Esther Perel
Knjiga koja me oduševila i razjasnila, rasvijetlila i povezala jako puno ideja, iskustava, uvjerenja i strahova koje mislim da svi dijelimo. Knjiga se bavi otključavanjem erotske inteligencije i pojma što ona uopće jest, te kako strahovi, očekivanja, odrastanje, uvjerenja utječu na naše odnose, te intimnost i seksualnost u njima. Knjiga je napisana tako direktno i jasno da je moja apsolutna preporuka svima koji žele bolje upoznati sebe, a time i svoje partnere. Ja sam je pročitala dok smo bili u lockdown-u što je bilo baš nekako primjereno vremenu.
„Proces prisutnosti“ Michael Brown
S ovom knjigom sam još u procesu, i mislim da ćemo dugo biti zajedno na putovanju. Ovo je knjiga koja definitivno nije ni lagana ni pitka, ali jedna koja ima jako dubok pečat u mome životu. Ova knjiga se sastoji od uvoda i 10 vježbi koje se provode kroz 10 tjedana, kako bismo naučili biti tu i sada. Knjiga je alat kojim otključavate sve dijelove sebe. Bit ću potpuno iskrena i reći da neke baš ni ne želimo otključati, odnosno ja, međutim kad ih otključamo tek onda možemo biti slobodni.
„Imati ili biti“ Erich Fromm
Naslov knjige sve govori. Njemački sociolog i filozof, koji je ovu knjigu izdao 1976. godine, za mene ima veću važnost sada nego ikad prije. Od toga kako je stanje imati nadvladalo stanje biti, ali i kako osvijestiti koliko nam je u životu bitno duhovno zdravlje i stanje bivanja, oslobođeno od strahova i bjegova u iracionalno.
„Sapiens: Kratka povijest čovječanstva“ Yuval Noah Harari
Za nekoga tko nikad nije bio veliki ljubitelj povijesti, ovo mi je jedna od najdražih knjiga. Knjiga koja nije samo puko nabrajanje povijesnih činjenica i perioda, već jedan jako jasan i razuman slijed događaja koji su bili prijelomni za nastanak i razvoj ljudske vrste kroz povijest. S oduševljenjem sam je čitala i slagala širu sliku o povijesti čovječanstva.
„Budite odvažni i činite velike stvari“ Brené Brown
Brené Brown poznata po genijalnim TED govorima (kako sam je i našla) i drugim knjigama koje je napisala stavlja fokus na ranjivost i izloženost kao centar naše snage, hrabrosti, kreativnosti i ljubavi. Kako se osloboditi srama, straha i svih tih neugodnih emocija koje nas zapravo sputavaju da živimo odvažno. Ona se uvijek poziva na citat Theodore Roosevelt-a koji je apsolutno i savršen opis ove knjige: „Kritičari nisu bitni. Nije bitan čovjek koji ukazuju na to kako se snažan čovjek zateturao ili gdje je čovjek koji stvara mogao napraviti bolje. Zasluge pripadaju čovjeku koji je zapravo u areni, čije je lice umrljano prašinom i znojem i krvlju; onome tko odvažno pokušava; koji griješi i iznova i iznova ne uspijeva; onaj s velikim entuzijazmom, s velikom posvećenošću; tko se daje za dobar razlog. Onome tko – u najboljem slučaju – na kraju doživi trijumf velikih dostignuća i tko – u najgorem slučaju – makar doživi neuspjeh pokušavajući ostvariti tako velike stvari da njegovo mjesto nikad neće biti uz one bojažljive duše koji nisu znali ni za pobjedu ni za poraz.“
„The poetry pharmacy“ William Sieghart
Knjiga poezije kao lijek za dušu, nažalost koliko znam nije izdana na hrvatskom jeziku. Inače sam ljubitelj poezije, i ova knjiga koja se sastoji od pjesama raznih autora koje se mogu čitati prema vlastitim trenutačnim osjećajima i stanjima je baš jedna divna duhovna ljekarna.
„Sedam muževa Evelyn Hugo“ Taylor Jenkins Reid
Ovo je roman, koji nije ni krimić ni ljubavni, a koji pripovijeda život jedne starlete iz Hollywood-a opisan kroz brakove, uloge u filmovima, uspone i padove u karijeri. Međutim, sve to zapravo pada u drugi plan jer dok ona pripovjeda svoj život mladoj novinarki koja će napisati njenu biografiju, ono što obasjava roman je snaga, sloboda, praktičnost, direktnost, nemilosrdnost jedne Evelyn, prema sebi i drugima. Ona je svjesna sebe, ambiciozna je, lijepa i sada na kraju života bez ikakvog srama i žaljena za onim što je birala i prošla, priča o svom životu. Ovo je dobro napisan i uzbudljiv roman, koji nisam mogla ispustit iz ruku dok ga nisam pročitala do kraja.