17.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 20 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiLaureati! Pročitajte zašto su izabrani za nagradu Dubrovačko-neretvanske županije

Laureati! Pročitajte zašto su izabrani za nagradu Dubrovačko-neretvanske županije

Jedan od svečanijih trenutaka Skupštine Dubrovačko-neretvanske županije uz njezin dan, svakako je dodjela nagrada odabranim laureatima koji su svojim radom i sudjelovanjem doprinijeli društvenom životu zajednice.

Ovo su ovogodišnji laureati i obrazloženje čime su zaslužili nagrade.

DR. SC. NIKOLA MIROŠEVIĆ

Nagrada za životno djelo (posthumno)

Dr. sc. Nikola Mirošević bio je umirovljeni redoviti profesor Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, jedan je od najvažnijih vinogradarsko vinarskih znanstvenika poslije drugog svjetskog rata. Rođen je u Blatu, gdje je završio osnovnu školu, Srednju poljoprivrednu školu završio je u Kaštelima, a diplomirao je na Poljoprivrednom fakultetu u Zagrebu na kojem je stekao akademski stupanj magistra znanosti (1981.), a potom i doktora znanosti (1986.).

Specijalizirao je u Francuskoj (1978.) te sudjelovao u brojnim studijskim putovanjima, a nakon diplome radio je u Poljoprivrednoj zadruzi Blato (1968.- 1972.), a potom je prešao na Agronomski fakultet u Zagrebu te se kroz različite organizacijske promjene zadržao ondje, u Zavodu za vinogradarstvo i vinarstvo, do umirovljenja 2009. Tijekom svog rada obnašao je mnoge fakultetske dužnosti, bio je dugogodišnji predstojnik Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo (1987. – 2003.), a glavna znanstvena i istraživačka aktivnost je biološka i tehnološka valorizacija autohtonih i introduciranih kultivara loze te razmnožavanje, rasadničarstvo i osnivanje novih vinograda. Također, značajna je njegova uloga u provedbi znanstvenog i stručnog rada na Regionalizaciji vinogradarske proizvodnje i Zaštiti kontroliranog podrijetla vina u Hrvatskoj.

Tijekom svog profesionalnog djelovanja napisao je niz stručnih radova i članaka, a bio je i autor ili koautor brojnih knjiga, odnosno udžbenika i monografija; održao je velik broj predavanja u zemlji i inozemstvu, sudjelujući i organizirajući znanstvene i stručne skupove.

Od projekata koje je pokrenuo na području vinarstva i vinogradarstva valja istaknuti  niz projekata za osnivanje novih vinograda (ukupno oko 1000 ha) od kojih je projekat „KORLAT” (Benkovac 100 ha) prvi u Hrvatskoj realiziran u uvjetima melioracije kamenitih površina, a pokretač i s kolegama realizator je izgradnje znanstveno-nastavnog vinogradarsko-vinarskog pokušališta „Jazbina” u sastavu Zavoda i Fakulteta.

Dobitnik je tridesetak nagrada, zahvala i priznanja, bio je redoviti je član Akademije poljoprivrednih znanosti i brojnih drugih udruženja.

Prof. dr. sc. Nikola Mirošević je, djelujući u području vinarstva i vinogradarstva više od pet desetljeća, ostavio duboki trag u znanstvenom, nastavnom, stručnom i publicističkom radu o uzgoju vinove loze. Jedan je od najplodnijih pisaca iz vinogradarstva u Hrvatskoj, a svojim je opusom pokazao najviše domete u ovim znanstvenim granama i svojim zalaganjem utjecao na snažan razvoj vinogradarstva i vinarstva u Hrvatskoj.

NEVEN FAZINIĆ

Nagrada za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju  

Neven Fazinić rođen je 1950. godine u Splitu, a živi i radi u Korčuli. Po struci je inženjer telekomunikacija (fakultet je završio na zagrebačkom sveučilištu). Fotografijom se počeo baviti 70-ih godina prošloga stoljeća, prvo amaterski, a potom sve intenzivnije dokumentarnom i umjetničkom fotografijom, ali i video snimanjem, izradom dokumentarnih video filmova i prikupljanjem brojnih materijala vezanih uz otoke Korčulu, Mljet i Lastovo te poluotok Pelješac.

Uz foto i video materijale, kroz godine je postao kroničar otočke povijesti, ali i istraživač flore i faune ovih područja. Naime, uz fotografiju, Fazinić je neumorni istraživač koji kronološki vodi zapise grada i otoka Korčule i poluotoka Pelješca, a u svojim zapisima i putopisima dokumentira prirodno, kulturno-povijesno i sakralno bogatstvo. On nije samo fotograf nego i, kada god i gdje god je to moguće, razgovara s mještanima, posebice s ljudima koji pripadaju generaciji koja brzo nestaje, i tako kroz njihova sjećanja i priče prikuplja vrijedne informacije o kraju, povijesti i ljudima.

Neven Fazinić autor je filmova je Korčulanski vjetrovi, More u srcu i oku, Korčulanske crkve; Korčulanski običaji, Speleološka bogatstva otoka Korčule, a njegovi filmovi i ostali uratci već su prikazivani i na brojnim događanjima. 

Jedna od njegovih značajnijih izložbi je ona u korčulanskoj crkvi Gospojin pod nazivom Korčulanski kameni grbovi. Neven Fazinić je načinio 491 fotografiju grba, tražeći ih i po skrovitim mjestima, a u izložbenom prostoru crkve izložene su 92 fotografije, koje prikazuju srednjovjekovno graditeljstvo grada Korčule u raznolikosti klesanih izraza.

Danas se u njegovom privatnom arhivu može naći na tisuće fotografija (oko 500.000), pisanih materijala, dokumentarnih i tonskih zapisa.

VESLAČKI KLUB NEPTUN

Nagrada za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju  

Veslački klub “Neptun” je u 2023. godini proslavio 100 godina od osnivanja kluba, ali i neprestanog djelovanja na razvoju veslačkog sporta u gradu Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Ono što je važno za istaknuti je da je veslački klub “Neptun” okupio i druge veslačke klubove naše županije – od Veslačkog kluba “Neretvanski gusar” iz Metkovića do Veslačog kluba “Ošjak” iz Vela Luke te 2005. godine osnovao Veslački savez Dubrovačko-neretvanske županije i tako postao ravnopravni član Zajednice športa Dubrovačko-neretvanske županije.

Kao datum službenog početka djelovanja Neptuna vodi se 12. siječnja 1923. godine, a već 16. lipnja 1923. godine organizirali su veslačku regatu od Lokruma do Posata, a godinu dana kasnije – 17. srpnja 1924. VK Neptun u Splitu nastupa na nacionalnom prvenstvu s jednom posadom i to u četvercu s kormilarom i osvaja drugo mjesto.

Svih tih godina nakon osnivanja VK Neptun su pratili financijski problemi i nemogućnost obnove plovnog parka i hangara, no zahvaljujući grupi velikih veslačkih entuzijasta klub je cijelo vrijeme ostao aktivan. Valja istaknuti da su od onih koji su svojim trudom i požrtvovnošću održali klub živim pok. Emest Fabris, pok kapetan Pero Arsete, pok. Tomo Radonić, pok Ivica Grgić – Grge te gospar Ivo Katić.

Godine 1986. i 1988. VK Neptun je proglašen najboljim klubom Grada Dubrovnika, a uz pomoć sponzora klub je proširen, uređena je teretana i zajedničke prostorije te su nabavljeni novi čamci i veslački simulatori. Nažalost, srpsko- crnogorski napad na Dubrovnik i Domovinski rat zaustavili su razvoj Neptuna; dio trenera i članova aktivno je sudjelovao u obrani grada, a  veslači su, unatoč opasnostima, trenirali u nenormalnim uvjetima u Uvali Lapad na stazi dužine 500 metara. Usprkos svemu tome, osmerac mlađih juniora osvaja zlatnu medalju na prvenstvu Hrvatske u Zagrebu u kolovozu 1992. godine. Za istaknuti je i veliki uspjeh Ronija Mladinića, koji je 1994. postao prvak Hrvatske u skifu-samcu za Juniore A, nakon čega je nastupio na Svjetskom prvenstvu u dresu reprezentacije. U sljedećem razdoblju veslači VK Neptun ostvarivali su izvrsne rezultate. Od 1997. do 2000. glavni trener u klubu je bio Damir Barišić, a od 2000. do danas Pavo Bečić.

Veslački klub Neptun već godinama ima odličnu suradnju sa Sveučilištem u Dubrovniku, a rezultat te suradnje je i Međunarodna veslačka regata studentskih osmeraca „Semper Primus“ koja se već 24 godine u nizu održava u listopadu.

CARITAS DUBROVAČKE BISKUPIJE

Nagrada za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju  

Caritas Dubrovačke biskupije karitativna je ustanova Katoličke crkve te neprofitna organizacija koja organizirano djeluje od 1990. godine te uspješno svih ovih godina promiče humanost i ljubav te pruža ruku potrebitima. Organiziran je kroz biskupijski i župne Caritase pa je u našoj biskupiji 12 registriranih Župnih Caritasa koji imaju dekrete za svoje djelovanje, ali tu je i veliki broj župa koje nemaju dekret, ali su aktivne u karitativnom djelovanju, preko župnika i vjernika.

Važnost Caritasa se posebno istaknula početkom Domovinskog rata, posebice u smislu socijalno-karitativnog rada u liječničkoj službi, a potom i u razdoblju nakon rata. 2011. godinu obilježio je početak organiziranog djelovanja Caritasa Dubrovačke biskupije kao ustanove s uredovnim prostorom u Ordinarijatu Dubrovačke biskupije, a 2012. je u Dubrovačkoj biskupiji proglašena kao godina Caritasa. Nemoguće je izbrojiti akcije pomoći koje je Caritas pokrenuo ili u kojima je sudjelovao, bilo prema potrebitima, bolesnima ili nakon raznih elementarnih nepogoda koje su pogađale neka područja, ali svakako je nužno istaknuti ulogu Caritasa tijekom COVID-19 pandemije. Caritas je tada bio organiziran kao operativna podrška Stožeru civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije, pri čemu je zaprimljeno više od 300 prijava volontera i obavljeno preko 300 intervencija na terenu.

Kao jedan od najvažnijih projekata Caritasa, a koji je ostvaren u suradnji s Dubrovačko-neretvanskom županijom, otvaranje je trajnog skloništa za žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u obiteljima „Josipov dom“.

Danas je predsjednik biskupijskog Caritasa generalni vikar don Ivica Pervan, ravnateljica je Lucija Kusalić Šajić, a zamjenica ravnateljice je Marija Đurović.

UDRUGA „RADOST“ PLOČE

Nagrada za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju  

Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Radost djeluje na području Grada Ploča i Dubrovačko-neretvanske županije od 2000. godine s ciljem skrbi i rehabilitacije djece s teškoćama u razvoju i odraslih osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji. Svojim programima i projektima unaprjeđuje kvalitetu njihovog življenja i socijalnu inkluziju u društvu, a u svoj rad uključuje volontere i senzibilizira javnost za probleme i potrebe i mogućnosti osoba s invaliditetom.

Kroz projektne i programske aktivnosti Udruga Radost ima utjecaj na kreiranje lokalnih i javnih politika za osobe s invaliditetom, a i unapređuje socijalne usluge poludnevnog boravka, osobne asistencije, psihosocijalne podrške, logopedske terapije, radnu terapiju, edukacijsku rehabilitaciju, savjetovanja i edukacije.

Do sada je provedeno preko 200 projekata financiranih od strane lokalne i regionalne samouprave, državnih ministarstava, Nacionalne zaklade, Europskog socijalnog fonda, stranih fundacija (AED, CNF), poslovnog sektora i donacija građana.

Trenutno provodi dva trogodišnja programa financirana od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava i socijalne politike i po treći put Institucionalnu podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. Također provodi projekte „Ravnopravno roditeljstvo – Moj tata je in”, koji financira Središnji ured za demografiju i mlade, projekt „Pomoćnici u nastavi za 2023./2024. školsku godinu“ i Izravnu dodjelu sredstava za nastavak financiranja usluge osobne asistencije osobama s invaliditetom koje uslugu koriste na temelju projekata financiranih sredstvima Europskog socijalnog fonda do 29. 2. 2024.

Udruga ima preko 180 članova, trenutno je zaposleno 22 djelatnika, a djeluje u prostoru dodijeljenom od Ministarstva prostornog uređenja i državne imovine od osnivanja. Osim osnovne djelatnosti u socijalnoj skrbi, djelatnosti Udruge Radost sukladno ciljevima su i demokratska i politička kultura, ljudska prava, obrazovanje, znanost i istraživanje, zaštita zdravlja, razvoj volonterstva, zaštita okoliša, održivi razvoj i međunarodna suradnja.

DR. SC. PAVO OREPIĆ

Nagrada za doprinos ugledu i promociji Dubrovačko-neretvanske županije u zemlji i svijetu u proteklom jednogodišnjem razdoblju

Dr. sc. Pavo Orepić je mladi neuroznanstvenik iz Ploča, a trenutno radi kao postdoktorand na Sveučilištu u Ženevi, gdje je došao raditi doktorat iz kognitivne neuroznanosti na sveučilištu EPFL, jednom od vodećih svjetskih sveučilišta, u grupi profesora Olafa Blankea. Prije Švicarske obrazovao se u Hrvatskoj, Njemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama; u  Zagrebu je završio preddiplomski na FER-u, a u Njemačkoj diplomski na sveučilištu KIT – Karlsruhe Institute of Technology. U sklopu doktorata je proveo šest mjeseci u Columbusu, na sveučilištu Ohio State University u SAD -u.

Mnogi znanstveni rade brojna istraživanja koja imaju ogroman značaj na ljudske živote, ali rijetko se dogodi da neko istraživanje pobudi pažnju medija diljem svijeta kako se to dogodilo u slučaju mladoga neuroznanstvenika iz Ploča, dr. sc.  Pava Orepića. Samo renomirani New York Times o njegovim je istraživanjima prošle godine izvještavao dva puta, a on je dao brojne intervjue njemačkim, švicarskim i drugim medijima te održao predavanja u Španjolskoj i Portugalu. Naime, dr. sc. Orepić je osmislio robotsku proceduru koja može kod zdravih ljudi izazvati halucinacije čujenja glasova u kontroliranim laboratorijskim uvjetima, a to revolucionarno otkriće demonstrira radikalno drugačiji pristup istraživanjima u psihijatriji i otvara vrata ka mogućnostima razvijanja potpuno novih metoda liječenja halucinacija.

Dr. sc. Pavo Orepić je uspostavio suradnju s FER-om i bolnicom Vrapče, a u suradnji s profesorom Mariom Cifrekom na FER-u sudjeluje u mentoriranju doktoranda koji radi tehničku nadogradnju jedne eksperimentalne procedure koju je razvio u sklopu svog doktorata. Njegovi prijašnji radovi su pokazali da bi se ta procedura mogla koristiti kao klinički alat za detekciju raznih patoloških stanja svijesti. Luka Jelić, doktorand na FER-u, između ostalog radi na preobrazbi te procedure kako bi se mogla lako koristiti u bolnicama od strane liječnika i istraživača bez tehničke pozadine, a u rujnu prošle godine Jelić je radio testiranja na Neurokirurškom odjelu Sveučilišne Bolnice u Ženevi. Pokrenuli su i suradnju s bolnicom Vrapče, a dr.sc. Orepić je u kontaktu i s neurokirurzima u bolnici Rebro, gdje planira pokrenuti sličnu suradnju u budućnosti. U ove projekte uključio je suradnike nekoliko bolnica u Švicarskoj, Portugalu, kao i suradnike s Yale Sveučilišta u SAD -u.

MANDOLINSKI ORKESTAR KUD-a METKOVIĆ

Nagrada za doprinos ugledu i promociji Dubrovačko-neretvanske županije u zemlji i svijetu u proteklom jednogodišnjem razdoblju

Mandolinski orkestar Kulturno-umjetničkog društva Metković nebrojeno je puta u protekloj

godini oduševio metkovsku publiku svojom muzikalnošću – na božićnim koncertima,

koncertu „Sjećanje na Olivera” koji se već tradicionalno održava u Gradskom

parku Metković, različitim priredbama u kojima je pratio folklorne sekcije KUD-a „Metković” pa sve do nadaleko poznate Smotre folklora „Na Neretvu misečina pala”.

Osim toga, Mandolinski orkestar u protekloj je godini predstavljao svoj Grad i Županiju

gostujući na manifestacijama, koncertima i priredbama u Kotoru (Crna Gora), Slavonskom

Brodu, Zagrebu, Vinkovcima, Žrnovu, Orebiću, Korčuli, Vrgorcu, Staševici, Muću i

dr. U studenom 2023. mandolinisti su po prvi put nastupili na XXVII. festivalu Mandolina

Imota i tom prilikom osvojili 3. mjesto u A kategoriji mandolinskih orkestara.

Mandolinski orkestar ostvario je odličnu suradnju s brojnim poznatim glazbenim imenima,

klapama i crkvenim zborovima, sudjelovao na brojnim humanitarnim akcijama,

u našoj Županiji i šire.

Već dugi niz godina orkestrom ravna gospodin Tomislav Herceg, koji profesionalno i s

ljubavlju odgaja mlade ljude i usađuje im ljubav prema glazbi i tradicijskim instrumentima.

Svi oni zajedno tako pridonose očuvanju bogate tradicijske baštine svoga kraja.

U ovom trenutku orkestar broji 23 člana, koji zajedničkim entuzijazmom šire pozitivnu energiju gdje god zasviraju.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE