8.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 15 siječnja, 2025
Naslovnicaurednički izborKRONOLOGIJA: kako je u hrvatskoj zbilji propala dobra ideja uređenja najvećeg gradskog...

KRONOLOGIJA: kako je u hrvatskoj zbilji propala dobra ideja uređenja najvećeg gradskog kupališta

Kupalište u uvali Sumratin u Lapadu, nekad zeleni raj i plaža na kojoj su proplivali brojni Lapađani, a ostala je u lijepom sjećanju zbog hlada koji je pružala ispod brojnih stabala i mnogim posjetiteljima Dubrovnika. No, vremenom, plaža je postajala poprilično neurednom, mogli su se čuti sve češće prigovori kako ne zadovoljava standarde turističkog grada koji je težio izvrsnosti. Pa se krenulo u proces uređenja kojim bi to naše kupalište zablistalo. Dogodilo se suprotno. Naša najveća gradska plaža zapela je u raljama pojedinačnih interesa i neujednačenih sudskih presuda. Od velikih planova, realizirali su se samo ugostiteljski objekti, a od druge najskuplje koncesije u Hrvatskoj ostali su samo dugovi. Kako?

Idejni natječaj koji je oduševio i struku i građane

Prije točno 12 godina, u svibnju 2012. svi su, i građani i javna uprava i struka, bili iznimno zadovoljni arhitektonskim rješenjem uređenja plaže u uvali Sumratin. Prvu nagradu natječaja, koje je provelo Društvo arhitekata Dubrovnika, osvojilo je rješenje arhitektice Sonje Tadej. Kao prioritet arhitektica je postavila očuvanje autohtone kvalitetne vegetacije, a izgradnja je svedena na minimum: prenamjenu i adaptaciju postojećih objekata te rušenje nekvalitetne postojeće građevine. Od rekreacijskih sadržaja planirana je bila izgradnja bazena, odbojkaškog igrališta, boćališta i postavljanje vaterpolo igrališta. Činilo se tada da je taj natječaj napokon prava procedura za dodjelu koncesija na pomorskom dobru, koje su s jedne strane trebale doprinijeti boljem uređenju javnog prostora s raznolikim sadržajima, a s druge koncesionaru donijeti zaradu. Na žalost javni je prostor i ovoga puta ostao izigran.

Koncesija dodijeljena iz drugog pokušaja

Prvi natječaj za dodjelu koncesije, raspisan 2014. je poništen, nakon što nitko od pet ponuditelja nije zadovoljio uvjete. Tada se za koncesiju južnog, manjeg dijela plaže javilo troje zainteresiranih, tvrtka “Magros” Vedrana Kraljevića, koja je već imala ugostiteljski objekt na tom dijelu, tada osnovana tvrtka “Dubrovački zalasci sunca” i zajednica tvrtki “Vitar” i hotel “Petka”. Za donji, sjeverni dio plaže ponude su poslali tvrtka “Dorado acto”, “Dubrovački zalasci sunca” i “Afrika”, inače koncesionar tvrđave Revelin.

Na ponovljenom natječaju koncesiju je dobila tvrtka Dubrovački zalasci sunca. 26. lipnja 2015. župan Nikola Dobroslavić potpisao je s predstavnicima Zajednice ponuditelja Dubrovački zalasci sunca, Mucić d.o.o., Hotel Katarina ugovor o koncesiji za uvalu Sumratin. Koncesionar je tim ugovorom dobio pravo korištenja na 20 godina 28 900 metara četvornih od čega oko dvije tisuće u zatvorenom prostoru turističko-ugostiteljske namjene, a preostali dio bio je dužan urediti i održavati. Županija je godišnje od koncesionara trebala dobivati 1,92 milijuna kuna te 3,44 posto brutto prihoda. Prema pisanju 24 sata to je bila druga najskuplja pojedinačna koncesija je u Hrvatskoj po četvornom metru s fiksnom naknadom od 105 kn/m² godišnje.

Tužbe

Ubrzo su uslijedile i tužbe. I Županija i investitori te su tužbe ignorirali, smatrajući kako je sve napravljeno u skladu sa zakonom. Najuporniji s tužbama bio je Vedran Kraljević, vlasnik tvrtke Magros, koja je imala koncesiju na ugostiteljski objekt na južnom dijelu plaže, a koncesija je trajala do 2019. Županija je tada od Ministarstva mora dobila rješenje da je ta koncesija ukinuta, no kasnije se u sudskim procesima ispostavilo drugačije.  

Restorani i šankovi legalizirani, a javni sadržaj zaboravljen

Uslijedilo je izdavanje lokacijske dozvole pa onda i građevinske, a u prosincu 2017. počeli su radovi i to sječom zelenila, točnije 74 stabla, koja je zaprepastila građane, ali i autore idejnog rješenja.

Plaža je u kasno ljeto 2017. poprimila svoj današnji oblik. Uporabna dozvola izdana je tada samo za građevine, a nije obuhvaćala sportsko-rekreacijski dio kompleksa u središnjem dijelu. Odbojkaško igralište bilo je premalo, pa je zbog sigurnosti zatvoreno, ponton za vaterpolo nije postavljen nikad, a nije izgrađeno ni predviđeno dječje igralište i boćalište. Rupa u kojoj je trebao biti bazen i danas zjapi prazna. No uređeni su ugostiteljski objekti i postavljeni nebrojeni stolovi i ležaljke.

Dio prostora, koji se nalazi iznad restorana uz cestu, gdje je nekad bila, i po projektu opet trebala biti, uređena zelena površina i danas je neuređen i neodržavan. Uglavnom koncesionar je ugostiteljski dio koncesije iskoristio do maksimuma, a sportsko-rekreacijski dio nikad nije priveden svrsi.

Presude, koje nisu nikad provedene

Koncesionar je nastavio raditi, daljnja ulaganja su zaustavljena, a na sudovima su se i dalje vodile bitke. I konačno je presudom Visokog upravnog suda RH od 22.12.2020. pravomoćno poništena odluka Skupštine Dubrovačko – neretvanske županije o odabiru koncesionara za južni dio lapadskog kupališta Sumartin, a presudom istog suda od 3.07.2020. pravomoćno je poništena odluka o odabiru koncesionara za sjeverni dio kupališta.

No koncesionar je i dalje upravljao plažom, ali eto, nije plaćao koncesiju. Bila je doduše 2020. godina pandemije te je turistička sezona izostala, no 2021. popravila je rezultate, kao i 2022. pa onda i 2023., a dugovanja su i dalje ostala neplaćena. Porezna uprava, objavila je 2023. takozvanu “listu srama”, te je na njoj bilo vidljivo da Dubrovački zalasci sunca duguju 822 tisuće eura za neplaćene koncesijske naknade na pomorskom dobru.

Igor Legaz ispred udruge Divlja liga vaterpolo podnio je kaznene prijave protiv župana Dobroslavića i županijskog pročelnika Iva Klaića jer nisu postupili po pravomoćnim presudama Visokog upravnog suda i raskinuli ugovor o koncesiji.

Čeka se i čeka i čeka Vrhovni sud

Iz Županije su se tada zbog brojnih novinarskih upita oglasili te pojasnili kako su rečene presude Visokog upravnog suda ukinule koncesije, ali nisu poništile presudu istog suda iz 2019. u kojoj su koncesije potvrđene. Te da su tražili pravorijek Vrhovnog suda.

-Ovdje je specifična situacija zbog dvije oprečne presude Visokog upravnog suda u pogledu postupka dodjele ove koncesije, a koji predmet (od 2021. godine) čeka konačni pravorijek Vrhovnog suda. Stajalište županije je da se dugovi po ugovorima o koncesiji moraju podmiriti, a nakon rješenja Vrhovnog suda, županija će prema njemu, bez odgode, postupiti, odgovorili su nam lani na upit iz Županije.

Od najskuplje koncesije do najvećeg duga i tužbe za odštetu

Dugovi u međuvremenu nisu podmireni, koncesionar je u prosincu 2023. odlučio tvrtku Dubrovački zalasci sunca likvidirati, tako da dugovi vjerojatno nikada neće ni biti plaćeni, a plažu je ostavio na milost i nemilost vremenskim uvjetima i slučajnim prolaznicima. Pravorijek Vrhovnog suda još nije došao, a Dubrovački zalasci sunca podigli su tužbu protiv Republike Hrvatske u kojoj traže naknadu ulaganja u plažu i to u iznosu od 14 milijuna eura, a zbog pravne nesigurnosti, koju su proizvele nejasne odluke sudova.

S obzirom na vrijeme koje je potrebno za donošenje sudskih odluka, na konačno rješenje će se duže pričekati. U međuvremenu plaža je zapuštena. Županija smatra da se o njoj treba brinuti koncesionar, a koncesionar je sve, pa i ležaljke i novoizgrađenu piramidu, ostavio da propada. Grad Dubrovnik, koji nema ovlasti upravljanja plažom, zbog sigurnosti građana redovito čisti i održava plažu, ali kome će ispostaviti račun za te usluge? Zasad svojim građanima, a kasnije, tko zna. Ipak, složit ćemo se svi da je bitno da plaža u samom centru Lapada ne postane leglo komaraca i zaraza.

Tko su ljudi iza Dubrovačkih zalazaka sunca?

2015., kad je ova tvrtka potpisala koncesijski ugovor sa Županijom, kao osnivači  u Sudskom registru se navode: Antonio Volarević i Lovro Zovko iz Zagreba, tvrtka HOTEL KATARINA iz Dugopolja te tvrtka MUCIĆ & Co također iz Dugopolja. Kao članovi uprave navode se: Antonio Volarević, Stanislav Mucić,  i Natalija Krešić.

2017. dolazi do promjene u vlasničkim odnosima te tvrtke Hotel Katarina i Mucić & Co izlaze iz vlasničke strukture, a kao osnivači upisuju se Oleg Uskoković iz Varaždina, Petar Luburić i Siniša Jerosimić iz Dubrovnika.

2019. umjesto Olega Uskokovića u Sudskom registru se kao vlasnik upisuje tvrtka ŠIMEĆI d.o.o. iz Varaždina, čiji je jedini član John Richard Alm. Luburić i Jerosimić i dalje su osnivači društva. A kao ovlaštena osoba za upravljanje poduzećem imenovan je Marinko Benić, koji je u prosincu 2023. podnio zahtjev za likvidacijom društva.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE