12.8 C
Dubrovnik
Subota, 19 travnja, 2025
NaslovnicaVijesti"Krema" europske pedijatrijske struke na skupu u Dubrovniku: rano ulaganje u djecu...

“Krema” europske pedijatrijske struke na skupu u Dubrovniku: rano ulaganje u djecu donosi najviše povrata društvu

Redoviti godišnji sastanak Upravnog odbora Evropske akademije za pedijatriju, European Academy of Pediatrics (EAP) uz sudjelovanje predstavnika 53 nacionalna pedijatrijska društva iz Europe, održan je u Dubrovniku od 4. do 6. travnja.

Tom prigodom su zamjenica gradonačelnika gospođa Jelka Tepšić i pročelnik Odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo gosp. Đivo Brčić primili predsjednika Evropske Akademije za pedijatriju prof.dr.sc. Bertholda Koletzko, predsjednicu Hrvatskog pedijatrijskog društva prof.dr.sc. Aidu Mujkić, predstojnika Klinike za pedijatriju u Splitu prof.dr. sc. Joška Markića i prim.mr.sc. Mariju Radonić, idejnu začetnicu Nacionalnog programa “Rođeni za čitanje”.

Tema razgovora bilo je aktualno stanje i održivost primarne pedijatrijske prakse u zemljama članicama EU, u RH u cjelini te o stanju na lokalnoj razini te o važnoj ulozi lokalne zajednice u očuvanju zdravlja djece.

Prof. Koletzko posebno se dotaknuo istraživanja nobelovca Heckmana koji kaže kako rano ulaganje u djecu donosi najviše povrata, prezentirajući tzv. Heckmanovu krivulju. Ona pokazuje kako najveća društvena i ekonomska korist dolazi od ranog razvoja vještina u djece. Ovo ulaganje dovodi do cjeloživotnog uspjeha, povećane produktivnosti i smanjenih društvenih troškova. Stoga su nužni i opravdani napori u nastojanju da se zadrže pedijatri u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (PZZ).                           

               

Također je istaknuo kako je stanje u primarnoj pedijatriji u Europi neujednačeno pri čemu npr. u Nizozemskoj nemaju pedijatara u PZZ. Njemačka je poput nas suočena s manjkom pedijatara. Probem pokušavaju riješiti na Saveznoj razini školujući pedijatre tako da oslobađaju bolnice plaćanja troškova njihove edukacije, uz niz sličnih mjera.                                                                 

Profesorica Mujkić dotakla se situacije u RH gdje je trenutno smanjen interes za specijalizacijama iz pedijatrije budući zahtijevaju dug period edukacije, naime studij traje 6 godina, specijalizacija 5, a subspecijalizacije 3 godine.

Profesor Markić je naglasio relativno povoljnu situaciju u Splitu gdje se već dugi niz godina provodi sustavno praćenje i pravovremeno planiranje tako da na sreću nemaju problem kao u ostatku Hrvatske. Ali isto tako je istaknuo i problem rada liječnika na otocima uključujući i ginekologe gdje i pored dodatnih pogodnosti u vidu ekstra novčanih naknada, nema interesa.

Sudionici su naglasili važnost  dugoročnog planiranja i uključivanja lokalne zajednice s ciljem osiguranja standarda u skrbi o djeci. Prim. Radonić je kao primjer navela program promocije rane pismenosti od najranije dobi “Rođeni za čitanje” koji je provođen upravo u suradnji sa Gradom Dubrovnikom dok nije postao nacionalni program Ministarstva kulture Vlade RH od 2022.god.

Sastanak je završio najavom mogućeg skorog održavanja dvaju pedijatrijskih kongresa u Dubrovniku, kongresa Hrvatskog pedijatrijskog društva 2027. god. i kongresa Evropske akademije za pedijatriju.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE