Donedavni predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić lagao je na Županijskom sudu u Dubrovniku u procesu koji se vodi zbog tragedije u HE Dubrovnik 2019. godine, tvrdeći da ništa nije znao o rezultatima internih revizija u HEP-u, pa ni o reviziji koja je izvršena nakon požara u postrojenju te hidroelektrane, piše Nacional.
Izvori iz HEP-a Nacionalu su dali na uvid interne dokumente i zapisnike sa sastanaka iz kojih je vidljivo da Barbarić nije govorio istinu i da je svojim lažnim svjedočenjem pokušao dovesti u zabludu sudsko vijeće dubrovačkog suda. Barbarić, kojega je premijer Plenković početkom prosinca prošle godine smijenio jer je ilegalno gradio vikendicu na Hvaru, u svojem iskazu u svojstvu svjedoka tužiteljstva na ročištu održanom u petak, 26. siječnja, izjavio je da „redovnih internih kontrola u HEP-u ima i do 30 godišnje, a preostale su izvanredne kontrole kojih može biti i do 60 godišnje“ te da on provođenje revizija nije nalagao niti ih je kontrolirao.
Dokumenti, koje je Nacional dobio na uvid, pokazuju da se tijekom godine u HEP-u provede 12 redovnih revizija i najviše dvije do tri izvanredne te da je naloge za provođenje svih revizija izravno davao upravo Frane Barbarić. U jednom od spomenutih dokumenata, koji je datiran u veljači 2019., dakle mjesec dana nakon havarije u HE Dubrovnik, u zapisniku s internog kolegija Sektora za reviziju stoji navod da je „u tijeku provedba izvanredne interne revizije ‘Stanje revitalizacije u HE Dubrovnik’ prema nalogu predsjednika Uprave. Izvješće se privodi kraju“.
Nacionalovi izvori bliski Upravi HEP-a potvrdili su im da Barbarić nije govorio istinu ni kad je na sudu izjavio da nije znao “apsolutno ništa” o projektu obnove u pogonu HE Dubrovnik. „Kao predsjednik Uprave morao je biti obaviješten o svakom projektu. I znao je sve o tome“, tvrdi Nacionalov izvor. No dokument je iznio na vidjelo još jednu zanimljivu pojedinost: Barbarić je 24. listopada 2018., tek dva i pol mjeseca prije havarije, na mjesto direktora Proizvodnog područja HE Jug u Sektoru za hidroelektrane HEP Proizvodnje, u okviru kojega posluje i hidroelektrana na Platu, samoinicijativno postavio Vicu Oršulića, današnjeg predsjednika Uprave HEP-a. Nakon tragedije u siječnju 2019. Oršulić je imenovan i voditeljem radova na sanaciji HE Dubrovnik, no na toj se poziciji nije dugo zadržao i sam je zatražio razrješenje nakon svega nekoliko mjeseci.
Članak 305. Kaznenog zakona RH za davanje lažnog iskaza pred sudom predviđa kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina, a ako je temeljem lažnog iskaza svjedoka nedužni okrivljenik osuđen ili mu je takvo svjedočenje prouzročilo teške posljedice, kazna je i veća – od jedne do deset godina zatvora.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.