Svjedok Ivo Miletić u HE Dubrovnik radio je od 1992. do umirovljenja. Direktor HE bio je od 2007. do 2012. te od 2018. do umirovljenja i ujedno i 2019. u vrijeme kad se tragedija dogodila.
Sudac je pročitao njegov iskaz koji je prije dvije godine dao na ispitivanju DORH-u.
-Prva odluka o revitalizaciji HE poništena je 2007. zbog krize. 2011. donesena je nova Odluka o revitalizaciji te je formiran i tim za “obnovu i zamjenu”. Taj tim je bio zadužen za postupak obnove elektrane. Na čelu tima bio je inženjer Vinko Bašić, njegov zamjenik bio je Mato Mišković, zastupljene su bile sve struke iz pogona financijska, strojarska i elektro s time da se to moglo proširivati s ljudima iz Investicijskog odjela HEP-a. To se dogodilo kad je Bašić napustio mjesto voditelja, a Mišković postao voditelj tima. Miškovića je nakon godinu dana zamijenio Davor Bojić iz HEP-a. Voditelj tima je imao obvezu mjesečno izvještavati o radu direktora HEP proizvodnje, kazao je Miletić na ispitivanju u DORH-u.
Znao sam da je potrebna građevinska
– Što se tiče ishođenja građevinske dozvole Miletić je kazao kako se od Ministarstva tražilo mišljenje je li potrebno ishoditi građevinsku dozvolu, a odgovor je bio potvrdan. Vinko Bašić i Josip Gabela voditelj Sektora za hidroelektrane u Zagrebu tvrdili su kako se radovima ne mijenjaju gabariti pogona. Ne znam čija je odluka bila da se bez građevinske dozvole krene u radove. Ja sam bio odgovoran za glavni projekt rekonstrukcije, koji je imao svrhu skupiti sve projekte raznih izvođača, koji su radili na pojedinačnim projektima, a druga svrha je bila za ishođenje građevinske dozvole, jer je, nakon obnove prvog generatora, za 10 posto je porasla snaga proizvodnje, izjavio je u iskazu Ivo Miletić.
-U svakom slučaju glavni projekt je izrađen 2016. Povjerenstvo, koje sam ja vodio je trebalo potvrditi projekt. Inženjeri HEP-a imali primjedbe. Ne znam je li na osnovu tih primjedbi izmijenjen projekt, nije mi poznato što je s njime bilo dalje niti jesu li se po njemu izvodili radovi. Nisam ulazio u pogon u smislu pregleda. Plaćanjem usluge završila je moja dužnost u Povjerenstvu za glavni projekt.
Čemu je služila uporabna dozvola, nisam znao. Stipe Crnjak iz HEP proizvodnje d.o.o. je u više navrata govorio kako treba ishoditi uporabnu, koja bi zamijenila građevinsku dozvolu. On je trebao ishoditi i mišljenje je li nam građevinska dozvola treba ili ne. Nisam imao zaduženje u pregovaranju radova s tvrtkama Spegra d.o.o. ni Sintaksa d.o.o, koje su izvodile radove na klimatizaciji i obnovi strojarnice. Uvijek sam sugerirao da se sredstva rezerviraju za studiju utjecaja na okoliš, ako bude potrebna građevinska.
Bio sam u pogonu kad je interna kontrola uočila neke nedostatke, s Teom Sekondom i Ivom Lisom. Ne sjećam se da sam primijetio otvor između strojarnice i izlaza za nuždu. Lise je bio stručnjak zaštite na radu i zaštite od požara. Sekondo je bio voditelj projekta koji je trebao biti spona između direktora i voditelja pogona, ne znam koja je bila njegova uloga u revitalizaciji HE, kazao je na ispitivanju u DORH-u Miletić, a njegovo svjedočenje je pročitano na početku ročišta.
Zašto je projekt obnove 2010. značajno poskupio?
-Na upit zamjenika županijskog državnog odvjetnika Vlatka Cibilića da objasni komunikaciju tima za revitalizaciju pogona i direktora pogona, svjedok Miletić je izjavio kako oni nisu bili jedan o drugome ovisni, nego su surađivali. Cibilić je pitao i o promjenama projekta obnove i zamjene.
– Kada me pitate za novelaciju projekta, postojao je prvi investicijski projekt uoči 2007. koji je noveliran 2010. i to samo u financijskom dijelu zato što je u međuvremenu izgrađena trafostanica u Platu do koje je trebalo dovesti tri kabela, što je poskupilo investiciju, kao i izgradnja nove ćelije u TS, a u međuvremenu je poskupio bakar, što je također povećalo cijenu investicije, odgovorio je Miletić.
Na pitanje da se izjasni o mišljenju Ministarstva graditeljstva o potrebi izdavanja građevinske dozvole za radove obnovu elektrane, koje je zaprimio, Miletić je kazao kako je izvijestio o tome Vinka Bašića, voditelja tima i Josipa Gabelu, direktora tima za Hidroelektrane, a ne sjeća se da je prenio Matu Miškoviću, ali je rekao da je to bila opće poznata stvar.
-Kad je došlo do primopredaje pogona 2012. Matu Miškoviću sam predao i to mišljenje Ministarstva, vjerujem da mu je bilo na stolu, rekao je Miletić.
Miletić: bio sam odgovoran za dio dokumentacije
Na pitanje državnog odvjetnika je li mu poznata i druga novelacija projekta, Miletić odgovara kako mu nije poznato da je 2014. donijeta nova novelacija investicijskog projekta “obnove i zamjene” HE Dubrovnik. Na upit zašto je imenovan u komisiju za javnu nabavu za izvedbu projekta, navodi kako ne zna na osnovu čega je imenovan. U komisiji su bili i drugi članovi tima za revitalizaciju. Osobno, tvrdi, nije bio uključen u radove, nego samo u dokumentaciju. Sudjelovao je u pregovorima s predstavnicima HE iz Republike Srpske te pretpostavlja da je to razlog njegovog imenovanja u komisiju za javnu nabavu. Bio je i član komisije za izbor najboljeg ponuditelja izrađivača glavnog projekta.
Cibilić ga je pitao koju je on to dokumentaciju pripremao?
Ivo Miletić mu je odgovorio kako je cilj bio napraviti objedinjenu knjigu izvedbenog projekta, a to bi trebala biti podloga za građevinsku dozvolu, ali on to nije objedinjavao.
Državni odvjetnik ga je pitao zna li koliko se ponuditelja javilo. Miletić je kazao kako misli da se javio jedan konzorcij, a državnog odvjetnika zanimalo je što je bilo priloženo uz ponudu da bi se mogao odabrati izvođač radova. On je odgovorio kako su bila bankovna jamstva…
Svaka firma je ponudila svoje učešće za dio poslova i dala svoj iznos, ponudu, a ne sjeća se da je postojala mapa obnove strojarnice, ali se sjeća 4 elaborata i 17 knjiga, koje su kasnije prozvane mapama, ali tvrdi, među njima nije bilo Apsidinog projekta obnove strojarnice. Dodaje kako on fizički nije pregledavao te mape.
Odgovorna osoba konzorcija koji je dobio posao izrade glavnog projekta je bio gospodin Orlović.
Nije znao da je Apsida radila projekt obnove strojarnice?!
Miletić tvrdi kako nije znao da je tvrtka Apsida radila projekt obnove strojarnice, a u kojoj je tada radio njegov sin Pero Miletić, inženjer građevine, koji je kasnije bio glavni inženjer u izvođenju radova u strojarnici Hidroelektrane. Tvrdi kako je tek nakon tragedije saznao da je Apsida radila taj projekt. Te nije bio stoga u mogućnosti usporediti taj projekt s projektom koji se nalazio u mapi glavnog projekta, ako je takva mapa postojala.
Gdje je zapelo s ishođenjem građevinske?
Miletić tvrdi da je 2016. njegov angažman na glavnom projektu plaćanjem izrađivača glavnog projekta, završio i to nakon što je stručno tijelo dalo ocjenu da je napravljeno sve što se tražilo.
Na pitanje je li samo s Anom Bender razgovarao o potrebi ishođenja građevinske, Miletić odgovara da se o tome počelo pričati nakon odgovora Ministarstva i ne sjeća se da je o tome s njom pričao niti što joj je rekao.
Na upit državnog odvjetnika kad se počelo govoriti da dio projekta koji se odnosi na građevinske radove može zamijeniti građevinsku, Miletić je odgovorio kako je ideja krenula od Crnjaka, a Gabela je organizirao sastanak u Ministarstvu te da je mišljenje Ministarstva graditeljstva bilo kako je potrebna građevinska, a u vrijeme izrade glavnog projekta iznijeta je i ideja o ishođenju uporabne dozvole. Miletić je naglasio kako je mišljenje Ministarstva bila preporuka, a ne obveza.
Cibilić ga je pitao je li on imao zadatak ovjere glavnog projekta kod javno-pravnih tijela. Miletić je odgovorio kako to nije bio njegov zadatak, ali da je provodio mjere u tom smjeru.
-Mišković i ja smo to započeli. Mišković je uputio dopis Ministarstvu da mu pošalju popis javno-pravnih tijela kojima bi se dostavio glavni projekt na reviziju. Ja sam kontaktirao izrađivače projekta da dostave dopis, koji bi proslijedili javno-pravnim tijelima, ali ti dopisi nisu nikad bili upućeni. Pitanje je bilo hoće li se cijeli projekt poslati u digitalnom obliku ili pojedine mape koje su u obuhvatu posla tih tijela, odgovorio je Miletić.
Miletić tvrdi nije bio upoznat s projektom obnove strojarnice
Doris Košta pitala je Miletića, koga je zadužio da pošalje te dokumente? Odgovorio je kako nije nikoga zadužio i ne zna što je dalje bilo s tim dopisima koji su trebali biti poslani javno-pravnim tijelima i ne zna jesu li ti dopisi poslani.
Miletić je na pitanje jesu li mu poznate osobe:Davor Petranović Miroslav Šander i Goran Radmilo, odgovorio kako su mu poznata imena, a čini mu se se da je Radmilo bio zaposlen u Projektbirou Split, dok za drugu dvojicu nije siguran.
Košta ga je pitala kad je bio revidiran glavni projekt, on je odgovorio da je to bilo 2015. kad je bilo imenovano povjerenstvo od strane direktora Miškovića, i to su bili ljudi iz pogona kao i stručnjaci iz investicijskog odjela HEP proizvodnje.
-One primjedbe koje smo zaprimili od povjerenstva poslao sam izrađivačima. Druga revizija je bila godinu dana kasnije i kad je sve bilo usuglašeno, to je bilo gotovo, odgovorio je Miletić.
-Za Elaborat zaštite od požara je ovdje, kao izvjestitelj, naveden Ivo Lise. Je li on bio zadužen za reviziju te mape? – pitala je Košta.
– Ivo Lise je imao primjedbe i bio je zadužen za mapu 2. Njegov zadatak, kao i svih članova povjerenstva, je bio da pročitaju mape vezane za svoju struku i iznesu primjedbe. Njegove primjedbe sam prenio izvođačima, odgovorio je Ivo Miletić, koji tvrdi kako nije bio upoznat s obnovom stropa strojarnice te ponavlja da to nigdje nije bilo spomenuto.
Košta tvrdi da je u elaboratu od zaštite od požara spomenut materijal koji se ugrađuje u elektranu za koji se izričito napominje kako mora nezapaljiv, a pitala ga je je li njegov sin Pero Miletić bio na sastancima Povjerenstva.
Odgovorio je kako je njegov sin Pero Miletić bio član Povjerenstva za građevinske poslove, kao i Sučić i bili su zaduženi za građevinski dio glavnog projekta.
-Osobno ga nisam ovlastio da kontaktira Miljenka Miljka iz Apside. Nisam ni znao za izradu tog projekta, tvrdi Ivo Miletić.
Košta: Je li netko sugerirao da se uporabnom dozvolom legaliziraju radovi koji su već u tijeku?
Koštu je zanimalo zašto od 2015. Miletić više nikoga nije kontaktirao od osoba koje su izradile glavni projekt i kako objašnjava kako 2016. Miljak radi projekt obnove strojarnice, a u to vrijeme je on osoba zadužena za glavni projekt te je li sa sinom komunicirao van posla?
Miletić tvrdi kako nije znao za narudžbenicu koja je poslana Apsida inženjeringu d.o.o., jer oni nisu bili dio glavnog projekta, a sa sinom, tvrdi, nije razgovarao o projektu jer imaju u kući tešku privatnu situaciju, njegu bolesne supruge. Te također da od 2015. nije, jer nije dobio nikakva nalog, kontaktirao više s izvođačima glavnog projekta.
Svjedokinja Ane Bender, koja je bila voditeljica pravne službe u to vrijeme, u svom je iskazu rekla kako joj je Ivo Miletić rekao da građevinska dozvola za planirane radove nije potrebna. Košta ga je pitala kako je on zaključio to da dozvola nije potrebna?
Miletić tvrdi kako on to Ani Bender nije rekao.
Košta je direktno pitala je li netko predložio da se radovi, koji se izvode, legaliziraju uporabnom dozvolom i zašto se odlučilo za uporabnu? Pitala je je li se o tome na sastancima pričalo? Miletić tvrdi kako nije.
Glavni projekt obnove HE Dubrovnik završio je u arhivi
Odvjetnik Tokić pitao je Miletića je li po njemu trebalo ishoditi građevinsku dozvolu?
Miletić je kazao kako je njegov stav da se dozvola trebala ishoditi.
Što se dogodilo s tim projektom, pitao je Tokić, a Miletić je odgovorio kako je arhiviran. Na pitanje jesu li dijelovi tog projekta korišteni za javne nabave kasnije, Miletić tvrdi da mu nije poznato, kao ni postupak javne nabave na kojoj je za radove odabrana tvrtka Sintaksa.
Nakon razgovora u Ministarstvu graditeljstva na kojem je ponovljeno mišljenje da je za planirane radove potrebno ishoditi građevinsku, pri povratku u Dubrovnik je o tome obavijestio voditelja tima, a možda i nekim drugim članovima tima, nisam siguran kome sam sve prenio. Pretpostavlja da je Gabela o istom obavijestio direktora HEP proizvodnje, a ne zna tko je odlučio o ishođenju uporabne dozvole. Zna da je Radmilo čekao mišljenje neke osobe vezano uz izradu elaborata zaštite od požara. Ne zna koja je to osoba.
Teo Sekondo bio je desna ruka direktora pogona
Tokića je zanimalo što je Teo Sekondo, kao voditelj projekta, radio u vrijeme njegovog direktorskog mandata u HE?
Miletić je odgovorio kako je Sekondo raspoređivao smjene u pogonu, kako je vodio jutarnje sastanke tehničkih službi, održavao vozni park, restoran prehrane.
-Bio je osoba koja se tendila u sve poslove pogona u Platu. Predlagao sam Sapunaru da ga se, zbog svega što je radio, imenuje tehničkim direktorom, kako bi ga nagradili, ali je ispalo da bi mu je tako bio manji koeficijent na plaću, pa se od toga odustalo. On taj posao stvarno radio, njegov opis poslova odgovarao je najviše opisu poslova tehničkog direktora, kazao je Miletić i dodao kako je s njim kontaktirao povremeno vezano uz pogon. Naglasio je kako je Sekondo bio involviran u sve segmente posla u pogonu. Miletić smatra da je Sekondo taj posao radio kvalitetno.
Tokića je zanimalo je li Sekondo sudjelovao u revitalizaciji, a Miletić je odgovorio kako nije bio član tima, a ne zna je li nešto praktično radio u pogonu vezano za revitalizaciju.
Pauza je određena do 12 i 20.
Nakon pauze nastavilo se svjedočenje Iva Miletića.
Iz Ministarstva graditeljstva dobili smo sugestiju da počnemo s radovima, a da usporedo radimo na ishođenju dozvole
Odvjetnik Čeh, koji zastupa prvooptuženog Mata Miškovića, zatražio je da se u zapisnik unese da je pokojni Vinko Bašić bio voditelj tima za revitalizaciju HE, a pitao je Miletića je li on tada bio direktor pogona i tko je Bašića na to mjesto imenovao?
Miletić je odgovorio kako su Bašića imenovale strukture iznad njega i da je bio zadužen za nastavak projekta revitalizacije, a odgovorio je i kako je odluku o revitalizaciji donijela uprava HEP proizvodnje – Sektor za hidroelektrane ili možda čak Sektor za proizvodnju.
Čeh ga je pitao je li u toj odluci spomenut “kapitalni remont agregata”?
-U veljači 2011. je uprava HEP-a donijela odluku o revitalizaciji, a u toj odluci s vrha piramide se ne spominje građevinska dozvola, kao što se ne spominje ni kapitalni remont agregata, odgovorio je Ivo Miletić. Poznato mu je postojanje investicijskog projekta u kojem se ne spominje “kapitalni remont agregata”, koji se obavlja svakih 10 godina i koji je po opsegu i sadržaju poslova sličan poslu revitalizacije.
Čeh ga je pitao je li od Uprave HEP-a, onih koji su donijeli odluku za revitalizaciju, tražio uputu kako revitalizaciju provesti i to s pitanjem je li treba dozvola ili ne?
Miletić je odgovorio kako je to sve prethodno napravljeno u prvom projektu, a on osobno od Uprave nije tražio nikakvo mišljenje.
Čeh ga je pitao jeli on, kao direktor pogona, dobio mišljenje Ministarstva o ishođenju građevinske dozvole i je li njegov posao bio podnijeti zahtjev za građevinsku dozvolu i je li u ijednom trenutku razmišljao da zaustavi radove jer nema građevinske dozvole?
Miletić je odgovorio kako se za kapitalni remont agregata nije se nikad tražila građevinska dozvola. Nakon donošenja odluke o revitalizaciji, poslao je upit Ministarstvu graditeljstva treba li ishoditi građevinsku dozvolu, a nikoga iz Uprave HEP-a nije pitao treba li im građevinska za “obnovu i zamjenu” jer je to bio posao tima za revitalizaciju i onih iznad njega.
Čeh: Jedno tijelo donosi odluku što treba raditi, a to tijelo više nema baš ništa s provedbom te odluke. Nije mi jasno zašto Vi njih ništa ne pitate, nego pitate Ministarstvo graditeljstva. Meni to nije logično.
Miletić: Uprava je zadužila HEP proizvodnju za provođenje odluke o izvođenju radova revitalizacije pogona, nakon toga je HEP proizvodnja formirala tim koji je trebao izvesti projekt zamjene i obnove. Ja, nakon što sam zaprimio mišljenje Ministarstva o potrebi ishođenja građevinske, nisam pokrenuo postupak ishođenja dozvole jer kao direktor pogona sam smatrao da je za to zadužen netko iznad mene u hijerarhiji HEP-a. Postojala je mogućnost da se zaustavi proizvodnja uslijed kvara agregata.
Miletić nije smatrao da treba zaustaviti radove, nakon što je zaprimio mišljenje Ministarstva da treba ishoditi građevinsku dozvolu.
– Na sastanku u Ministarstvu od gospođe, koja je bila zaposlena u Uredu za izdavanje dozvola, dobio sam sugestiju da krenemo s radovima obnove i održavanja pod formom “kapitalnog remonta” i da paralelno krenemo raditi potrebno za ishodovanje građevinske te da imenujemo inženjera gradilišta i nadzornog inženjera i da se vodi dnevnik radova.
Čeh: sad ćemo se prebaciti na fazu izrade glavnog projekta, gdje ste bili ovlaštena osoba. Je li točno da ste imenovani u Povjerenstvo za izradu glavnog projekta i da ste bili odgovorna osoba za procjenu i koordinator za izradu glavnog projekta?
Miletić je potvrdno odgovorio.
Mailovi pobili izjave svjedoka
Čeh: Rekli ste da je glavni projekt dostavljen i plaćen 2016. i da ste, a ja tvrdim da nije točno, tad završili posao s glavnim projektom. Imam korespondenciju od 24. studenog 2016. u kojoj Vi obavještavate Mata Miškovića da ste dobili odgovor vezan za recenziju projekta i pišete da mislite da treba ići u kompletiranje i printanje projekta. Mail je proslijeđen i Žarku Pejiću, kao osobi ispred Elektroprojekta Split.
Imamo email koji ste uputili u 21. veljače 2017. Davoru Petranoviću iz Elektroprojekta i Žarku Pejiću u kojoj stoji zamolba:
“…da za naše potrebe žurno dostave sve pripadajuće DWG crteže iz glavnog projekta zamjene i obnove (rekonstrukcije) opreme u HE Dubrovnik, a najkasnije do petka 24. veljače 2017. u 11 sati. Posebno su nam važni pripadajući DWG crteži iz mapa: 3, 5, 7, 9, 12 i 17. Također molimo da sukladno dogovoru od prije neki dan imate spremljene snimljene matrijale kompletnog glavnog projekta (svih 17 mapa i 4 elaborata) kako bi čim prije mogli krenuti u postupak ishođenja potvrda od javno-pravnih tijela”.
Imamo i mail poruku od 7. ožujka 2017. od strane Iva Miletića poslanu Mariju Kraljeviću, Ivici Mikeljiću, Borisu Živkoviću te na znanje Matu Miškoviću sa sadržajem:
“Poštovane kolege, evo pristupa dijeljenoj mapi s materijalima finalne verzije glavnog projekta zamjene i obnove (rekonstrukcije) opreme u HE Dubrovnik.”
Mailovi su uneseni u zapisnik, a Miletić je kazao kako su istiniti i da se zbog proteka vremena nije sjetio svega.
Čeh ga je pitao kako on sad objašnjava svoju tvrdnju da nije bio odgovoran za ishođenje građevinske dozvole, a nakon svih ovih mailova koje je poslao i nakon što je primio 17 registratora glavnog projekta, koji su bili u njegovom uredu? Pitao ga je i zašto su svi ti dokumenti prebačeni u arhiv, a nije se dalje išlo u proceduru ishođenja dozvole.
Miletić opet tvrdi i dalje da nije bio odgovoran za ishođenje građevinske dozvole.
Čeh: Je li Vam poznato da je utvrđeno da su stari kabeli bili uzrok požara?
Odvjetnik Čeh ga je pitao je li on znao da su ploče na stropu strojarnice u vrijeme njegovog direktorskog mandata lako gorljive?
Miletić je odgovorio kako nije bio upoznat s materijalom obloga. Rekao je kako su razna inspekcijska tijela, kao i policija koja je provjeravala protupožarni status, a njega osobno nitko nije kontaktirao, niti je od ikoga čuo da postoji ugroza od tih ploča. ne zna jesu li projektanti dolazili u prostor strojarnice u vrijeme izrade projekta, ali se to može provjeriti kroz evidenciju posjeta.
Pitao ga je je li mu poznato da je utvrđeno da je uzrok požara starost nekih kabela u kabelskoj vertikali. I jesu li nakon požara promijenjeni kabeli u kabelskoj vertikali?
Miletić je odgovorio kako mu nije poznat uzrok požara, a smatra da su stari kabeli nakon požara trebali biti promijenjeni, no ne zna jesu li se promijenili. Dodao je kako su svi kabeli brtvljeni te da je to bila zaštita od požara. On ne zna što se radilo i po čijem nalogu.
Odvjetnik Čeh pitao ga je kad je pošao u mirovinu?
-30. svibnja 2019. par mjeseci poslije tragedije.
Miletić nije mogao odgovoriti na pitanje je li se što promijenilo u tih 4 mjeseca, nakon tragedije u svezi dozvole. On je odgovorio kako je imenovan, kao direktor, u tim za sanaciju i da je sudjelovao u tom timu 10 dana.
Lise je snimio sav nered u elektrani, ali tih slika nema
Čeh mu je rekao kako je Ivo Lise svjedočio da je on s Ivom Miletićem obišao pogon i da ga je upozorio na otvor između strojarnice i vertikalnog kabela, a on je prethodno tvrdio kako o tom otvoru ništa nije znao.
Miletić je kazao kako bio najavljen obilazak interni iz HEP-a, kao i vanjske firme te da su ljudi obišli bez njega pregled te da su našli neke stvari koje se nisu smjele nalaziti unutar pogona te su dali nalog da se te stvari uklone. On je nakon toga obišao pogon, koji je zatekao u lošem stanju uređenosti strojarnice, pogona, restorana. Sutradan je s Lisom i Sekondom opet obišao pogon. Rekao je da je bilo jako puno alata, smeća, materijala zaostalih od radova na kabelima, namještaja koji nije pripadao iza komande, radionice su bile razbacane. napomenuo je kako je Ivo Lise sav nered snimio.
-Na kolegiju sutradan sam dao nalog da se odmah krene u raščišćavanje prostora da svi radnici po sat, dva rade na dovođenju u red elektrane, a o otvoru nisam ni riječ čuo.
Čeh : Vi ostajete kraj toga da niste znali ništa o otvoru?
Miletić i dalje tvrdi kako o otvoru, kroz koji se požar proširio u strojarnicu ništa nije znao. I da u prethodnim pregledima Elektrane nitko nije spominjao otvor.
Doris Košta pitala je svjedoka tko je evidentirao ljude koji su ulazili u pogon, s obzirom da je to naveo u svom svjedočenju.
Miletić je odgovorio kako je Ivo Lise bio zadužen za evidenciju svih vanjskih osoba koje su ulazile u pogon.
Miletić nije znao, nije znao i nije bio nadležan
Odvjetnik drugooptuženog Čedo Prodanović pitao je Miletića čime se on bavio dok je bio voditelj službe proizvodnje, a čime se bavio kad je bio direktor pogona?
Kazao je da je cijelo vrijeme radio isti posao, prikupljanja dokumentacije vezane uz sporove s HE Trebišnjica u RS, a uslijed nove sistematizacije 2014. imenovan je kao voditelj proizvodnje, što je radio do 2018. A unatoč novoj sistematizaciji je obavljao iste poslove po nalogu direktora Miškovića i koordinirao radove na izradi projekta.
Odgovorio je kako je Ivo Lise uvijek bio zadužen za zaštitu na radu i zaštitu od požara od 2016. nadalje, a ne zna tko je bio koordinator zaštite na radu 2017. kad su se izvodili radovi. Prodanović ga je pitao je li zna da je taj posao obavljao njegov sin? Odgovorio je da ne zna.
-Kordinator zaštite na radu treba donijeti plan radova, a ovlaštenici zaštite na radu treba pratiti je li se radovi izvode, odgovorio je Miletić na pitanje odvjetnika Prodanovića zna li razliku između koordinatora i ovlaštenika zaštite na radu.
Prodanović ga je pitao jesu li službe znale što se ugrađuje u elektranu? Odgovorio je kako nije znao ništa o tome. Prodanović ga je pitao je li znao koji se materijali ugrađuju, a Miletić je odgovorio kako je to saznao tek nakon tragedije.
Prodanović ga je pitao je li on kao voditelj pogona upravljao ljudima i službama u elektrani i je li znao što je njegov sin konkretno radio. On je odgovorio kako su drugi njegovom sinu davali upute što treba raditi.
Odvjetnica Košta tražila je da se Miletiću predoče ugovor sklopljen između HEP proizvodnje i zajednice ponuditelja koje zastupa Kruno Galić u kojima stoji:
“Odgovorna osoba za realizaciju ugovora je Pero Miletić ovlašteni inženjer…naručitelj je odgovoran imenovati osobu stručnog nadzora… izvoditelj radova je odgovoran koristiti materijale i opremu koje odgovaraju projektu…”
Pitala ga je je li provodio ove mjere ugovora, je li sudjelovao na sastancima vezanim za zaštitu na radu i zaštite od požara te sastancima na kojima se govorilo kako objekt HE ima poseban status građevine koji zahtijeva posebne dozvole?
Miletić je kazao kako je najveći dio komunikacije obavljen mailom, a sastanci su bili rijetki, a nije sudjelovao na sastancima na kojima se govorilo da je zbog iznimne kompleksnosti građevine potrebno ishoditi posebne uvjete, Miletić je kazao kako nije.
Košta ga je pitala je li imenovao glavnog inženjera, Miletić je odgovorio kako je zajednica ponuditelja trebala predložiti glavnog inženjera, ali ne zna je li imenovan. Poznato mu je da je donesena odluka kojom je isti imenovan u povjerenstvo za procjenu glavnog projekta koji se odnosi na obnovu i zamjenu.
-U ovom zapisniku stoji da je vaša odgovornost provođenje ugovora, a ovdje ste se i potpisali, kazala je Košta i predala zapisnik u dokaze.
Sudac je pročitao zapisnik sa sastanka predstavnika naručitelja i ponuditelja, koji je održan 22. svibnja 2015. godine u HE Dubrovnik na kojem je sudjelovao i Ivo Miletić kao odgovorna osoba za provođenje ugovora. Na sastanku je sudjelovao i direktor Mišković i cijeli tim elektrane. Miletić se ne sjeća zapisnika, ali navodi da se obloge u strojarnici nisu spominjale.
Sudac je svjedoku kazao kako u zapisniku stoji kako se raspravljalo o elaboratu zaštite od požara i zaštite na radu, ali Miletić tvrdi da se ne sjeća toga, iako je na zapisniku njegov potpis.
Odvjetnik trećeoptuženog Gordan Preglej pitao je Miletića zašto je uopće tražio mišljenje Ministarstva. Ivo Miletić je odgovorio kako se došlo do ideje da se svi projekti sklope u jednu knjigu, a kad se to napravilo došli su do ideje da kad već sve imaje kako mogu ishoditi i građevinsku dozvolu.
Preglej ga je pitao tko je bio na sastanku u Ministarstvu i kad se sastanak održao?
-To je bio prvi ili drugi mjesec 2012. Na njemu je bio Josip Gabela i Lalić iz Projektbiroa Split, ja te gospođa koja je vjerojatno, voditeljica ureda. Mi smo rekli da bi nam zaustavljanje radova na pogonu uzrokovalo probleme. Oni su nam rekli da je mišljenje ministarstva preporuka, a ne obveza. Sugerirali su da krenemo s tim poslovima kao radovima redovitog održavanja, što nije bilo točno. Sugerirali su nam da odmah krenemo u javnu nabavu za izbor koordinatora 1 i koordinatora 2. I da se počne voditi građevinski dnevnik. Preglej ga pitao je li to zapisano na papiru, jer je nelogično da postoji pismeno mišljenje Ministarstva, a o ovom sastanku na kojem Milet tvrdi kako je upravo Ministarstvo sugeriralo da se njihovo mišljenje zaobiđe, nema zapisa.
Miletić se ne može sjetiti imena gospođe koja je sugerirala gore navedeno.
Preglej ga je pitao je li nakon tog sastanka imenovao koordinatore 1 i 2.
-Ingatest je odabran za kordinatora, a nadzor nisam ja mogao imenovati nego direktor HEP proizvodnje, odgovorio je Miletić.
Preglej ga je pitao jesu li krenuli u ishođenje dozvole, Miletić je odgovorio kako su odabrali izvođača glavnog projekta, putem javne nabave, a trebalo im je odobrenje od uprave jer je iznos prelazio 6 milijuna eura. Odobrenje nikad nisu dobili.
Miletić je kazao kako se nije zapitao gdje je zapelo u ishođenju dozvole, kad je 2018. postao direktor pogona, tvrdi da je zatekao puno posla i uporabnu dozvolu. Mislio je da im više nije potrebna i građevinska, s tim da o tome nije s nikim razgovarao. Ističe da nikad nije ni postojala ukupna građevinska dozvola za sve objekte izgrađene 1965. u pogonu Plat. Ne zna tko je bio zadužen za kontakt s tijelima javne uprave, pretpostavlja da je to bio direktor pogona. Ne zna s kojim je osobama Lise surađivao u svezi zaštite na radu i zaštite od požara, sjeća se samo Miroslava Guva.
U 15 i 08 sudac je prekinuo raspravu, koja se nastavlja sutra 24. siječnja u 9 i 30.