Dubrovački muzeji i ove godine sudjelovali su na 43. Izložbi izdavačke djelatnosti hrvatskih muzeja i galerija na Međunarodnom sajmu knjiga Interliber, koji se održao na Zagrebačkom velesajmu od 12. do 17. studenoga 2024. Na štandu Muzejskog dokumentacijskog centra u paviljonu broj šest u subotu, 16. studenoga 2024. Dubrovački muzeji predstavili su bogatu izdavačku djelatnost koja broji preko 100 muzejskih publikacija.
Prva tiskana muzejska publikacija u Dubrovniku koja se veže uz povijest Dubrovačkih muzeja potječe iz 1876. Riječ je o kratkom vodiču po tadašnjem stalnom postavu Domorodnog muzeja Stjepana Skurle pod nazivom „Cenni storici“ kojega je autor otisnuo u vlastitoj nakladi. Povijest izdavačke djelatnosti u Dubrovačkim muzejima može se pratiti od četrdesetih godina 20. stoljeća. Godine 1941. otisnut je katalog izložbe „Dubrovačko pomorstvo kroz vjekove“, koji je najstarija stručna publikacija u izdavaštvu Dubrovačkih muzeja. Od 1950. godine tiskaju se prvi vodiči za stalne postave: „Vodič po Kulturno-historijskoj izložbi u Kneževu dvoru“ (1950.) i „Vodič po Pomorskom muzeju“ (1952.). U sljedećim desetljećima izdaju se skromnija izdanja kataloga izložbi, kao i različiti deplijani – vodiči za stalni postav na hrvatskom, engleskom, francuskom, njemačkom i talijanskom jeziku. Od 1954. do 1967. Pomorski muzej objavio je publikaciju o povijesti dubrovačkog pomorstva u pet knjiga, pod naslovom „Građa za pomorsku povijest Dubrovnika“.
O sustavnoj izdavačkoj djelatnosti Dubrovačkih muzeja možemo govoriti tek od 2000. godine, kada iz tiska izlaze bogato opremljeni katalozi izložbi i muzejskih zbirki, vodiči po stalnim postavima, pet svezaka službenoga glasila Muzeja „Zbornika Dubrovačkih muzeja“, monografske publikacije te edukativna izdanja za djecu različitog uzrasta.