12.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024
NaslovnicaLifestyleInspiracija interijera prema filmu Dune

Inspiracija interijera prema filmu Dune

Ove godine je izašao film “Dune”, temeljen na legendarnoj knjizi iz 1965. Epska priča se odvija deset tisuća godina u budućnosti u društvu koje je odbacilo tehnologiju. Za vizualni aspekt filma zaslužan je poznati kanadski scenograf Patrice Vermette, a rezultat je nevjerojatan. Možete se inspirirati njime i kod kuće.

Kako je nastao filmski svijet Dunea

Dune je već peti zajednički poduhvat redatelja Denisa Villeneuvea i scenografa Patricea Vermettea, koji su za dizajn ovog kultnog znanstveno-fantastičnog filma dobili Oscara. Imali su težak zadatak – dati konkretni oblik svijetu koji je prije sedamdeset godina izmislio pisac Frank Herbert. Villeneuve se zaljubio u Dunea kada je imao oko 13 godina i već je imao određene ideje u glavi. Tako je Vermette počeo čitati, komentirao bezbroj stranica, a potom nacrtao desetine skica okruženja svemirskog carstva 21. stoljeća, uključujući pustinjski planet Arakis (poznat kao Duna), oko kojeg se vrti priča cijele sage.

Kvalitetni prirodni materijali

U interijerima Dunea nećete pronaći mnogo dekorativnih elemenata. Sobe imaju zidove obložene kamenom ili drvetom i minimalno namještaja. Taj namještaj je obično masivan i čisto funkcionalan. Zelenila nema ni u unutrašnjosti. To nije iznenađujuće, s obzirom na to da je Arakis pustinjski planet koji se bori s nedostatkom vode. Ako želite unijeti malo Dunea u svoj dom, usredotočite se na odabir nekoliko kvalitetnih komada namještaja od drva, kamena ili betona. Kuhinjski elementi izrađeni od ovih materijala također su praktični, minimalistički i lijepi.

Astečki, majanski i japanski uzorci

Kad govorimo o dekorativnim elementima u interijerima u Duni, često se koriste uzorci koji podsjećaju na tradicionalne kulture. Jedna od omiljenih filmskih soba scenografa Vermettea je spavaća soba Paula Atreidesa, glavnog lika. Skromni krevet sastavljen je od niskog madraca i popluna te jednostavno postavljen na betonski pod. Zidovi i strop su također betonski. No, minimalistički ambijent nadopunjuje brončani ukras duž cijele dužine jednog zida, što interijeru daje dašak luksuza. Kako možete postići slične uzorke u svom domu? Zašto ne isprobati tapetu s japanskim motivom?

Igra svjetla i sjene

Uobičajeno minimalistički interijeri u Duni osvježeni su zracima svjetlosti koje prodiru izvana. No, to nije slučajnost; naprotiv, čini se kao da je osoba koja je dizajnirala prostoriju znala gdje će zraci padati i kako će promijeniti atmosferu u sobi. I vi možete koristiti svjetlo kako biste oblikovali osjećaje u određenoj prostoriji. Možete koristiti perforirane rolete ili se poigrati postavljanjem paravana od lampe.

Brutalizam

Ovaj arhitektonski stil bio je na vrhuncu popularnosti tijekom 1960-ih godina. Brutalističke građevine trebale su odražavati stvarnost mjesta i vremena u kojem su nastale. Karakteriziraju ih masivne strukture, često grubo obrađen beton i nedostatak bilo kakvih dekorativnih elemenata. Zgrade u Duni jasno oponašaju brutalizam, kao i njihov unutrašnji dizajn. U interijerima se brutalizam prikazuje kroz namještaj od metala, betona, kamena ili tamnog drveta. Gradnja je prepoznatljiva i često uključuje velike i masivne komade namještaja.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE