Nakon rujna, kojeg su klimatolozi DHMZ-a ocijenili “vrlo toplim“, većinom i “ekstremno toplim“, budući da je srednja mjesečna temperatura zraka bila značajno viša od prosječne iz posljednjeg klimatološkog razdoblja 1991.-2020., na nekim meteorološkim postajama čak i rekordno visoka – i prva polovica listopada nastavlja s iznadprosječnom toplinom. I to kakvom!? Prošlih dana srušeni su ne samo neki “datumski” temperaturni rekordi – najviše vrijednosti temperature zraka na pojedine dane, nego čak i apsolutni temperaturni rekordi za listopad!
Prognoze za ovaj tjedan daju prilično veliku vjerojatnost pojavljivanja još nekih “datumskih” temperaturnih rekorda, ne samo ponegdje u kontinentalnom području, nego i na Jadranu, javlja HRT.
Osim iznadprosječno visoke temperature zraka posljednje tjedne obilježava – a i ovaj će – manjak oborine, pa čak i njezin nedostatak. Stoga je rujan “zaslužio” klimatološke ocjene DHMZ-a većinom od “vrlo sušno” do “normalno“, samo na Lastovu “kišno“, a zamjetnije oborine nema ni u prognozama do sljedećeg vikenda.
Štoviše, u prvih 8 listopadskih dana rijetko je gdje zabilježena oborina, i to uglavnom samo u “tragovima”, kao primjerice u: Bjelovaru, Krapini, Malom Lošinju, Lekeniku i Ličkom Lešću, možda i još ponegdje. I to je prilično rijedak događaj, barem sudeći prema preliminarnoj analizi, prema kojoj se može zaključiti kako se od sredine 20. stoljeća, od kada postoje službena meteorološka mjerenja na mnogobrojnim postajama u DHMZ-a, tako suho razdoblje u gotovo cijeloj Hrvatskoj prema mjerenjima od 1. listopada ujutro do 9. listopada ujutro dogodilo samo 1985. i 1986. godine!?