10.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 21 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiIZLOŽBA U LAZARETIMA: ideje studenata arhitekture o urbanističkim rješenjima u Dubrovniku

IZLOŽBA U LAZARETIMA: ideje studenata arhitekture o urbanističkim rješenjima u Dubrovniku

U Lazaretima je otvorena izložba Dubrovnik – planiranje naselja i razvoj grada na kojoj su prikazani završni radovi studenta arhitekture koji su zajedno sa svojim mentorima dva semestra kroz različite kolegije istraživali prostor Dubrovnika te ponudili svoje ideje i rješenja prostornih problema. Uz ogradu kako je riječ o idejnim projektima, koji nisu u potpunosti uzeli u obzir konzervatorske smjernice, puno je zanimljivih rješenja ponuđeno svekolikoj javnosti na razmišljanje.

Projekt Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, koji se temelji na istraživanju i praktičnim radionicama urbanog planiranja prostora, vodili su profesor emerituss dr. sc. Tihomir Jukić i prof. dr. sc. Lea Petrović Krajnik, a u suradnji s još 10 stručnjaka, koji su vodili studente kroz njihov rad.

Prije otvaranje izložbe prisutnima je kroz prezentaciju predstavljen tijek izrade ovih rješenja, ali i aktualna situacija u prostornom planiranju u Hrvatskoj.

Rad na urbanizmu i prostornom planiranju traži dakako stručno znanje i to veoma širokog spektra, međutim potrebna je izvjesna razina kulture ne naučene, knjiške nego socijalne i humanističke da bi se imalo snage pružiti otpor tehnicističkim gledanjima, koja su četo agresivna i invazivna, a poglavito  da bi se prostoru moglo prići s poštivanjem, koji on, kao ograničeno i neobnovljivo dobro, zahtijeva i zaslužuje. No, urbanizam i prostorno planiranje počivaju ipak na temeljima:  na zdravom razumu i dobrom odgoju.

Citat je to nekadašnjeg predstojnika Katedre za urbanizam i prostorno planiranje Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu prof. Ante Marinović-Uzelca, koji u nekoliko rečenica sažima srž našeg današnjeg prostornog planiranja i slijedom toga i problema u prostoru, s kojima se suočavamo svakodnevno.

Urbanističke radionice studenti diplomskog studija arhitekture i njihovi nastavnici, u posljednje četiri godine, odrađivali su u izvanrednim uvjetima. Prvo je stigla pandemija, zatim zagrebački i petrinjski potres, a potom i rad van zgrade matičnog fakulteta, koja je u procesu obnove. U tom su periodu problematski istraživali prostorne mogućnosti Vukovara, Petrinje, Šibenika i posljednje nastavne godine i Dubrovnika.

Urbanistička radionica I bavi se širim područjem grada i perifernim  rubovima grada, koji su trenutno sadržajno i prostorno neiskorištene cjeline, a imaju potencijal za širenje grada. Studenti su tako dobili zadatak osmisliti urbanistički razvoj Gornjih sela, Elafita i Komolca, Knežice i Šumeta. Njihove ideje prije svega leže na prometnom povezivanju šireg područja grada, zatim zaleđa i obale.

U svjetlu nedavno predstavljene brze ceste Dubrovnik – Zračna luka, jako je zanimljiva ideja lake električne željeznice koja bi povezivala Ston, Grad i Vitaljinu. Nešto o čemu bi svakako trebalo razmisliti, posebice jer i europski fondovi sve više idu u smjeru ulaganja u održivi javni i „zeleni“ promet.

Druga radionica bavila se Gružem na potezu od Gruškog polja do TUP-a i luke i to kao prostorom novog središta grada, koje bi uz stanovanje za mlade obitelji trebalo ujedno imati i sve uslužne, kulturne i rekreativne sadržaje, kako za stanovnike tako i za posjetitelje. Razne su tu ideje, primjerice otvaranja i ostakljivanja glavne hale TUP-a, novih zelenih površina, izmještanja prometa s obale.

Na pitanje Zašto se ovakve radionice rade, kad njihovi rezultati nisu odmah primjenjivi u prostoru, organizatori radionice odgovaraju sljedeće.

Tri su brojke koje su danas iznimno važne kao pokazatelj prostornog planiranja u Hrvatskoj. To su -3; 2,4 i 10 posto.

Glavni grad Hrvatske ima razvojnu strategiju do 2020. Ona je istekla prije tri godine. To govori o marginalizaciji promišljanja razvoja gradova.

Prosječan broj ovlaštenih urbanista u Zavodima za prostorno planiranje u županijama je 2,4. Posla je sve više, a ljudi koji mogu izrađivati prostorne planove je sve manje.

Treća brojka govori o povjerenje građana u institucije, koje je manje od 10 posto, a to je posljedica needuciranja i stručnjaka i građana o odgovornosti postupanja u prostoru.

Cilj ovog projekta bio je potaknuti studente na buduće bavljenje upravo urbanizmom i prostornim planiranjem. Zatim okupiti nastavnike, arhitekte, studente arhitekture i predstavnike lokalnih zajednica te kroz istraživanje i komunikaciju, bez ograničenja, propitivati mogućnosti sagledavanja prostora na neki drugačiji način, a Dubrovnik je, prema riječima organizatora radionice jedan od najizazovnijih gradova „san svakog urbanista“.

Kroz ovu izložbu i publikaciju, koja se očekuje do kraja godine, studenti i nastavnici Arhitektonskog fakulteta htjeli su otvoriti i javnu polemiku  s građanima Dubrovnika, prikazati im svoje ideje i otvoriti raspravu u javnom prostoru o budućnosti razvoja Grada.

Projekt je realiziran u organizaciji Arhitektonskog fakulteta, Katedre za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu, uz financijsku podršku Grada Dubrovnika.

Na otvaranju izložbe govorili su pročelnik UO za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Božo Benić, koordinator projekta prof. emer. dr. sc. Tihomir Jukić s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu i asistentica Kristina Perkov.

Izložba ostaje otvorena do četvrtka 30. studenog.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE