Ovogodišnji dobitnici nagrada Grada Dubrovnika su: Nikola Obuljen, Maja Nodari, fra Pio Pejić i Družba sestara franjevki od Bezgrešnog začeća iz Dubrovnika. Nagarade im je u Kazalištu Marina Držića povodm svečane sjednice Gradskog vijeća uz Dan Grada i Festu svetog Vlaha 2021 uručio gradonačelnik Mato Franković.
Nikola Obuljen dobitnik je ”Nagrade Dubrovnika za životno djelo” za izniman doprinos u aktiviranju i radu Zaklade ”Blaga djela”. Prvi upravitelj Zaklade ”Blaga djela”, imenovan rješenjem Ministarstva uprave, bio je upravo gospar Nikola Obuljen koji tu funkciju volonterski obnaša sve do kraja 2020. godine, a odlukom Upravnog vijeća u siječnju 2021. proglašen je njezinim doživotnim počasnim upraviteljem.
-Pripala mi je čast danas stati ovdje pred vas i zahvaliti se u ime svih nagrađenih. Čast je, ali i poslanje svake osobe služiti svome gradu i svojoj zajednici onoliko i na onaj načiin koliko nam to dozvole okolnosti. Ogromna je sreća i ponos kada to vaše zalaganje prepozna zajednica i odluči nagraditi. Svatko od nas dobitnika uložio je u svoj rad ljubav, znanje, odricanje u čemu su nas pratili naše obitelji i naši najdraži – rekao je Nikola Obuljen.
-Ovogodišnja Festa svetog Vlaha bit će manja, u svemu drugačija nego što smo naviknuli, ali čvrsto vjerujem da će nam naš zagovor sv. Vlaha i naša vjera u njegova čuda od čudesa pomoći da se oporavimo i vratimo životu kakav smo poznavali prije ovoga svega – dodao je Obuljen.
Maja Nodari dobitnica je „Nagrade Dubrovnika“ za izniman doprinos u očuvanju i promicanju kulturno povijesne baštine Dubrovnika. Radijska urednica, povjesničarka umjetnosti, konzervatorica i izvrsna promicateljica dubrovačke baštine i kulture, autorica je brojnih ciklusa radijskih emisija, posebno projekta RADIO DUBROVNIKA Hrvatskoga radija „BAŠTINA” već punih 30 godina neprekidnog trajanja.
Fra Pio Pejić dobitnik je „Nagrade Dubrovnika“ za značajan doprinos duhovnom i kulturnom životu Grada. Ove godine navršilo se 50 godina kako je fra Pio Mate Pejić došao na službu u samostan Male braće u Dubrovniku i ova obljetnica je prigoda za prisjetiti se djelovanja ovog samozatajnog franjevca koji je svojim životom i radom značajno doprinio duhovnom, kulturnom i zdravstvenom životu Grada.
Družba sestara franjevki od Bezgrešnog začeća iz Dubrovnika dobitnice su „Nagrade Dubrovnika“ za humano djelovanje, služenje drugima i čuvanje duhovne i kulturne baštine. Sestre franjevke od Bezgrešnog začeća iz Dubrovnika, izvorna dubrovačka i hrvatska redovnička ženska zajednica, danas družba papinskog prava, nastala je na temeljima franjevačke trećoredske zajednice koja se na Dančama spominje već 1458. godine kao Mantellate Francescane. Te pobožne djevojke (pučanke), nastanjene uz crkvu Svete Marije od milosti na Dančama, služile su Bogu posvećujući se molitvi i službi bližnjima, obavljajući djela milosrđa. U početku su pomagale bolesnicima smještenim u ondašnjem lazaretu, a kasnije pohađajući bolesne i umiruće po gradu. Arhivski dokumenti, nakon preseljenja karantene (lazareta) s Danača u istočni dio grada (na Ploče) u 17. stoljeću, spominju dumne (redovnice) na Dančama kao čuvarice crkve i groblja. Prema dokumentima iz 1709. ta zajednica nosila je službeni naziv Dumne trećoredice sv. Franje. Dubrovački biskup Josip Marcelić 1923. dekretom je za poglavaricu te zajednice imenovao Margaritu Milin. Iz te trećoredske zajednice razvila se današnja Družba sa skraćenim nazivom „sestre Dančarke“.