U nedjelju, 21. travnja 2024., u 10 sati započelo je 4. (pretposljednje) kolo Europskog prvenstva u parskom gou.
Podsjetimo se, Go je izmišljen u Kini prije 4000 godina, a u 6. stoljeću prelazi u Japan gdje u sljedećih nekoliko stoljeća dobiva status dvorskog misaonog sporta. Japanci su 1990. godine izumili varijantu goa u kojoj sa svake strane igraju igračica i igrač koji bez dogovaranja naizmjence igraju poteze.
Prije četvrtog kola imamo vrlo zanimljivu situaciju u kojoj vodeći rumunjski par slijede čak 4 para s jednim bodom manje. Borba za tri jedinstvena para trofeja napravljenih – kako se i priliči – od bračkog kamena trajat će do zadnjih poteza. Ukratko, na prvom stolu – uz direktan prijenos na Go serverima – igraju francuski i rumunjski par, dok se nedaleko na trećem stolu za medalje bore hrvatski par Mirta Medak i Stjepan Medak protiv švedskog para.
Prekrasno subotnje poslijepodne su sudionici iskoristili za vođeni obilazak jezgre Grada Dubrovnika i obilazak Gradskih zidina na čemu je organizator natjecanja iznimno zahvalan Turističkoj zajednici Grada Dubrovnika i Društvu prijatelja dubrovačke starine.
Svima koji tijekom ove kišne nedjelje žele još ponešto naučiti o gou preporučujemo dolazak u Akademis, a ako ne stignu neka posjete stranicu: https://way-to-go.gitlab.io/ koja će uskoro biti (ponovo) prevedena na hrvatski jezik.
Za znatiželjne samo jedan podatak iz pera šahovskog majstora: obično se kaže da je broj mogućih šahovskih partija daleko veći od broja atoma u svemiru (koji iznosi približno 10**80), procijenjen na 10**120 (broj 1 i poslije njega 120 nula zove se još i Shannonov broj). Za usporedbu, broj mogućih partija Goa iznosi 10**1023 (broj 1 i poslije njega nevjerojatnih 1023 nule). To je i razlog zašto je ipak trebalo 20 godina više da najbolja računala nadmaše profesionalne igrače Goa u odnosu na pobjedu programa Deep Blue nad Garryjem Kasparovom 1997. godine.