Europska komisija je danas predstavila zelenu knjigu kojom se pokreće široka strateška rasprava o izazovima i prilikama povezanima sa starenjem europskog stanovništva. Komisija poziva sve građane na javno savjetovanje koje će trajati 12 tjedana.
Prema podatcima iz zelene knjige danas je 20 posto stanovništva EU starije od 65 godina, a predviđa se da će do 2070. u toj dobnoj skupini biti 30 posto stanovništva, kao i 13 posto stanovništva starijeg od 80 godina, što je dvostruko više nego što taj postotak iznosi danas. Očekuje se da će se broj osoba kojima bi mogla biti potrebna dugotrajna skrb povećati s 19,5 milijuna 2016. na 23,6 milijuna 2030. te 30,5 milijuna 2050. (na području EU-27).
Tijekom zadnjih 50 godina očekivani životni vijek pri rođenju povećao za približno 10 godina i za muškarce i za žene. Zelena knjiga o starenju prvi je rezultat Komisijina izvješća o utjecaju demografskih promjena iz lipnja 2020. te se njome pokreće rasprava o glavnim pitanjima povezanima sa starenjem stanovništva u Europi. Nakon nje slijedi dugoročna vizija za ruralna područja u kojoj će se razmatrati i pitanje depopulacije.
U zelenoj knjizi rasprava o starenju usustavljuje se opisom tempa i razmjera demografskih promjena u našem društvu te učinka koje one imaju na naše politike i pitanja koja moramo postaviti kako bismo na njih reagirali. To obuhvaća djelovanja u rasponu od promicanja zdravog načina života i cjeloživotnog učenja do jačanja zdravstvenih i socijalnih sustava kako bi mogli ispuniti potrebe starijeg stanovništva. Naglašava se potreba za uključivanjem većeg broja građana u tržište rada, ističu prilike za otvaranje radnih mjesta te razmatra učinak starenja na naše karijere, dobrobit, mirovine, socijalnu zaštitu i produktivnost.
U zelenoj knjizi zauzima se pristup utemeljen na životnom ciklusu kojim se odražava univerzalni učinak starenja na sve generacije i životne faze. Time se ističe važnost postizanja prave ravnoteže između održivih rješenja za naše sustave socijalne zaštite i jačanja međugeneracijske solidarnosti.
Danas pokrenuto javno savjetovanje otvoreno je zainteresiranim građanima i organizacijama iz svih država članica, uključujući regionalne i lokalne razine. Rezultati savjetovanja pridonijet će utvrđivanju oblika potpore potrebnih građanima, njihovim regijama i zajednicama. Na temelju prikupljenih rezultata Komisija će razmotriti moguće odgovore u okviru politika kako bi se podupro rad država članica i regija na rješavanju pitanja povezanih sa starenjem.