8.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 5 siječnja, 2025
NaslovnicaLifestyleDubrovnik može biti ponosan na novi Azil, ali svakom psu mjesto je...

Dubrovnik može biti ponosan na novi Azil, ali svakom psu mjesto je uz njegovog čovjeka

Prije malo više od 6 mjeseci Dubrovnik je konačno dobio primjereni Azil za napuštene pse. Sad je to posebna ustanova Grada Dubrovnika u kojoj je zaposleno 9 osoba. Azil se nalazi pokraj odlagališta otpada na Grabovici, a može primiti do 74 pasa. No novi psi, a osobito štenci stalno pristižu. Ravnateljica Ana Ivelja kaže kako je prioritet udomiti štence, ali i sve druge pse, jer koliko god bio uredan i udoban azil, psu je mjesto uz njegovog čovjeka. 

Azil izgleda stvarno dobro, uredno i iako je odlagalište otpada jako blizu, ne osjeti se vonj. Psi imaju svoje kontejnere, u kojima su smješteni njihovi kreveti, a svaki ima i klima uređaj i malo ograđeno dvorište. U nekim su kontejnerima četiri, negdje tri, negdje dva, a u nekima samo jedan pas. Svi oni izgledaju dobro i njegovano, a imaju i svoje igralište na 800m2 gdje svaki dan provedu dva puta po 20 minuta.

Svaki pas u ovom skloništu ima svoju tužnu priču o napuštanju, zlostavljanju, a Ana se nada da će taj tužan početak imati sretan završetak. I stvarno mnogi su psi iz ovog azila otputovali u svoje sretne domove od Siska, Zagreba, Rijeke do Velike Britanije, Njemačke i dalje. Neki vjerojatno neće biti te sreća, kao što je 30-ak teško udomljivih pasa sa Žarkovice, od kojih je njih 10 staro od 10 do 14 godina. Oni će najvjerojatnije ovdje provesti preostatak svog života.

U posljednjih par mjeseci u azil je pristiglo čak 45 štenaca od toga je njih 25 stiglo iz Konavala. Riječ je o leglima vlasničkih, nesteriliziranih pasa koje onda vlasnici ostave ili na smeću ili u jednom slučaju donesu u sklonište. Brzom akcijom djelatnika i prijatelja skloništa većina je psića udomljena, njih pet još čeka svoj zauvijek dom. Evo ih.

Osim štenaca u azil najčešće dolaze lovački psi, koji su svi redom izuzetno mršavi. Ana kaže kako lovci na našem području koji o svojim psima dobro brinu, ali i kako postoje oni koji to ne rade.

-Psi koji nam dolaze su redom nekastrirani i bez čipa. Pretpostavljamo da pobjegnu vlasnicima ili nisu, možda dobri za lov, pa ih jednostavno puste da lutaju. Često su jako mršavi, a to ima veze s predrasudom koja se ustalila da lovačkog psa ne treba hraniti dok ne krene u lov. Jezivo je u kakvom su stanju neki od njih došli. Svaka kost na tijelu im se mogla vidjeti. Svi psi kad dođu u azil prolaze proceduru. Čiste se od vanjskih i unutrašnjih parazita, čipiraju se, prime cjepiva i kastriraju. Neki se od njih dobro priviknu, no neki su jednostavno previše toga preživjeli i s njima treba raditi, kaže Ana te dodaje kako su svi zaposlenici azila prošli i stručnu naobrazbu.

-Trener Hrvatskog kinološkog saveza bio je tu s nama mjesec i pol dana i naučio nas je kako raditi sa psima, kako ih socijalizirati, naučiti neke triko, pripremiti ih za budući dom. Imamo nekoliko visoko traumatiziranih pasa s kojima stalno radimo, ali koji nisu još za udomljavanje.

Među njima je i Erna, belgijska ovčarka, koja je pet godina živjela zatvorena i zlostavljanja u stanu u Dubrovniku, sve dok njezina vlasnica nije završila u bolnici, a Erna u azilu.

U sklonište su stigle po nalogu veterinarske inspekcije i dvije kuje sa Žnjana iz Splita, gdje je u dvorištu pronađeno 47 pasa koji su živjeli u katastrofalnim uvjetima, a bili su uzgajani za borbu. Jedna pitbullica došla je s četvero svojih štenaca, a druga je po dolasku u azil morala na hitni carski rez i rodila je 6 živih štenaca, a od operacije oporavljala se u domu ravnateljice azila, koja ima čak pet pasa. Tri je udomila sa Žarkovice, gdje je dugi niz godina volontirala, a dva iz novog azila. Gotovo svi zaposlenici azila udomili su po jednog psa jer njima ovo nije samo posao, nego i životna orijentacija.

Slonište za pse na Grabovici potpuno je neovisno, strujom se napajaju uz pomoć solara za vodu imaju posebne podzemne tankove, a odvodnja je zbrinuta u biološkim jamama, koje se redovito prazne. Ukoliko zareda par tmurnih dana za prvu pomoć imaju dizelski agregat. No Ana kaže da su ga dosad trebali paliti svega 2 do 3 puta. Za održavanje infrastrukture brine se kućni meštar, a on također izrađuje i poligone za pse na igralištu.

U kontejnerima su prostori za zaposlenike, skladište hrane, ali i prostorija za pripremu hrane za pse te perilica rublja, jer se deke na kojima psi spavaju redovito peru. Tu je i veterinarska ambulanta i prostor za oporavak pasa, mali ured.

-Ni nama, ni psima ovdje ništa ne nedostaje, ali trebamo shvatiti da je psima mjesto uz njihovog čovjeka, mi smo ih tako napravili i njima je veliki stres biti na jednom mjestu u čoporu. Cilj nam je da u azilu psi provedu najviše dva do tri tjedna i da ih udomimo, objašnjava mi Ana Ivelja, dok obilazimo boksove.

Timaritelji, kojih je sada 6 rade u dvije smjene i uvijek je netko sa psima u skloništu. A Ana? Ona je, čini se, tamo kad god treba.

Pitam je je li se možda pokajala, jer je relativno ugodan uredski posao zamijenila ovim? Kaže pokajala se više puta, jer u uredu možeš ne odgovoriti na neki mail, koji je došao izvan radnog vremena, a u azilu, svaki poziv, pa i u dva ujutro, može značiti spašavanje jednog ili više života. I nije samo ona tako predana. Svi zaposlenici Azila posvećeni su svome poslu te ne izlaze sa smjene dok ne odrade sve potrebno. Oni čiste pseće nastambe, hrane pse, izvode ih u šetnju…A svi su, kaže nam Ana, dosada barem jednom bili ugriženi ili ogrebani.

Azil financira Grad Dubrovnik, no s općinama Konavle, Župa i Primorje potpisani su ugovori, te ukoliko se životinje s njihovih područja zbrinjavaju, općine plaćaju troškove.

Većina vlasnika pasa, reći će Ana, su odgovorni ljudi, no dosta je onih koji na nabavku psa gledaju neodgovorno.

-Ljudi nabave pse koji su im lijepi, ali onda shvate da im ne mogu pružiti dovoljno vremena, prostora…i onda ih ostave kod nas, drugi pse zlostavljaju, neki su usamljeni i misle da će im pas pomoći, neki pak imaju pse, ali ih ne kastriraju, pa neželjena legla imaju svake godine. Postoji zakonska obveza da se vlasnički psi moraju čipirati i pomoću čipa se otkrije vlasnik, koji onda može snositi zakonske posljedice za napuštanje i zlostavljanje životinje. No većina pasa koji dolaze k nama nemaju čip. Često dobivamo dojave o zlostavljanim psima, ali oni se zakonski tretiraju kao vlasništvo i mi nemamo pravo ući u nečije dvorište i oduzeti psa. To je posao veterinarske inspekcije po čijem nalogu smo mi dužni psa zbrinuti. Naši psi ovdje uglavnom su pronađeni na javnim površinama, bez čipa i bez vlasnika.

Osim djelatnika u Azilu je redovito aktivno i 10-ak volontera, a povremeno ih ima i više. Oni pse vode u duže šetnje, a Ana kaže kako im je to jako korisno za socijalizaciju. Vikendom dolaze i posjetitelji, uglavnom obitelji s djecom, koje također pse šetaju, igraju se s njima. Dubrovnik stvarno može biti ponosan na ovaj azil, ali ponovit ćemo još jednom, psima je mjesto uz njihove ljude. U fotogaleriji pogledajte kako izgleda azil na Grabovici.

2 KOMENTARI

  1. U općini Konavle rade uhljebi koji su nesposobni i nezainteresirani.
    Da su na vrijeme zbrinuli skotne kujice koje je netko razbacao po Konavlima nebi danas pljuvali po svojim stanovnicima koji su tim životinjama dali dom.Pametnome dosta

  2. Tako je druže,nisu to štenci vlasničkih pasa neko lutalica a svi su znali da cijelu zimu lutaju po selima a ovo Ivelja nek Ane sere puno

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE