“Tridesetih godina 15. stoljeća u Dubrovniku se intenzivno grade podzemni kanali za odvod otpadnih voda. Nepokriveni prostori između kuća se nastoje natkriti, a odvodni kanali zahoda i jama za smeće se nastoje na što bolji način sprovesti, prilagođavajući se terenskim prilikama i položaju grada. Sve je to ipak nedovoljno”, zapisano je u današanjem izdanju Gradoplova.
“Osjećala se neophodna potreba da se cijeli grad poveže kanalizacijskom mrežom, te da se ona sprovede u more. Kako je i popločavanje ulica bilo skoro privedeno kraju, pa je tim vanjska čistoća grada bila relativno osigurana, a kako se u to doba dovodi voda iz Šumeta u grad, tj. gradi se vodovod, vlada je odlučila donijeti odredbu o definitivnom uređenju gradske kanalizacije.
I tako je Veliko vijeće na današnji dan 1. ožujka 1436. godine, donijelo odluku o uređenju gradske kanalizacije, koja se sastojala od jedanaest točaka, između ostaloga naglašavajući potrebu da se, nakon popisa svih jama i nužnika u Gradu, u roku od godine dana u svakoj kući mora napraviti nužnik i pilo, tako da se u kloaku slijeva samo kišnica, a nipošto nečist iz kuća.
Onaj tko zna kako danas izgleda kanalizacijska mreža u gradu Dubrovniku i to usporedi sa svime onim što su stari Dubrovčani uradili, kako zapisuje doktor Jurica Bačić u knjizi Nekad u Dubrovniku, doći će do zaključka da se nije mnogo novoga napravilo u odnosu na gradsku jezgru. Može se slobodno ustvrditi da se dubrovačka kanalizacija iz XV stoljeća još i danas svrsishodno koristi, uz nužne i neophodne nadopune, naravno. Ona je uglavnom onakva kakvu su je prije oko pet stotina godina Dubrovčani napravili. “
Više o događanjima na današnji dan kroz dubrovačku povijest pročitajte ovdje.
Izvor: Gradoplov