Stanje oko respiratora u Općoj bolnici Dubrovnik je, za sada stabilno, svi pacijenti koji ga trebaju, trenutno ga i imaju na raspolaganju. Prema posljednjim podacima, dubrovačka opća bolnica raspolaže s 15 respiratora, u ovome trenutku devet ih je u upotrebi. Dvjema osobama on pomaže pri disanju, no za sedam osoba respirator doslovno znači život, jer nisu u mogućnosti samostalno disati. Najmlađa osoba u Jedinici intenzivnog liječenja na respiratoru, ima 57 godina.
U Dubrovačko – neretvanskoj županiji danas (20. studeni) je bilo 48 novozaraženih Covidom-19, a od toga devet bolesnika zahtijeva intenzivnu skrb, dva bolesnika su na respiratoru koji zahtijevaju neinvazivnu ventilaciju, dok je sedam osoba na invanzivnoj ventilaciji. Iako još uvijek ima onih koji smatraju da koronavirus nije ništa drukčiji od prehlade, informacije koje smo dobili iz Opće bolnice Dubrovnik ne ostavljaju mjesta dvojbi. Riječ je o ozbiljnoj i nepredvidljivoj infekciji u kojoj najteže oboljeli završavaju na respiratoru u Jedinici intenzivnog liječenja.
-U jedinici intenzivne medicine liječe se bolesnici, kod kojih je kao posljedica osnovne bolesti, došlo do zatajenja funkcije vitalnih organa – kao što su srce i pluća. Bolesnici sa Covid 19 bolesti u Jedinicu intenzivne medicine se primaju kada zbog teške upale pluća uzrokovane virusom, više nisu u mogućnosti samostalno dovoljno dobro disati, te im je potrebna pomoć aparata za disanje, tj. respiratora – pojašnjava voditeljica Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu, dr. Marija Doršner.
Kada je određena osoba na početku upale pluća provodi se terapija kisikom. A što kada osoba ima težu upalu pluća?
-Ovisno o težini upale pluća tj. stupnju oštećenja pluća, postoje dvije vrste ventilacije kojima pomažemo bolesnicima. Na početku upale pluća provodi se terapija kisikom, na običnim odjelima. Kod teških upala pluća bolesnici se primaju u Jedinicu intenzivnog liječenja, te im se preko aparata za disanje – respiratora pomaže do oporavka pluća – objašnjava dr. Doršner.
Dr. Doršner je pojasnila što znači ivanzivna, a što neinvazivna ventilacija.
-Respirator pruža razne stupnjeve pomoći disanju ovisno o težini bolesti. Neinvazivna ventilacija je početni stupanj, kada preko posebne maske respirator pacijentu koji sam diše pomaže pri disanju. Kod najtežih slučajeva, bolesnik više nije u mogućnosti sam disati, tada koristimo invanzivnu ventilaciju kod koje respirator u cijelosti preko posebne cjevčice za disanje – tubusa diše u potpunosti umjesto pacijenta – kazala je.
U ovome trenutku, u Jedinici intenzivnog liječenja liječi se devet bolesnika, a najmlađi bolesnik ima 57 godina.