Na taraci hotel Rixos Premium Dubrovnik dodjele su danas zahvalnice sudionicama ovogodišnje Dubrovačke trpeze. Ovom prigodom gradonačelnik Franković, uručio je donaciju vrijednu 94. 149, 00 kuna, koliko je prikupljeno na ovom gastronomskom događaju u okviru, Good Food festivala, Društvu distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Dubrovačko-neretvanske županije.
Gradonačelnik Franković zahvalio je danas svim dubrovačkim ugostiteljima, hotelijerima, vinarima, OPG-ovim, udruženjima obrtnika koji su sudjelovali na Dubrovačkoj trpezi.
„Zajedničkom smo snagom još jednom za kraj ove turističke sezone organizirali Dubrovačku trpezu, koje je ove godine bila najveća dosada, a u konačnici smo ostvarili plemeniti cilj. Prikupljeno je 94 tisuće kuna koje su dodijeljene Društvu distrofičara Dubrovnik. Iznimno je važno da na ovaj način pokazujemo uključenost u društvo i pomoć udrugama. Bitno je da i svim našim sugrađanima i svim posjetiteljima pokazujemo na koji način izgleda dubrovačka gastronomska i vinska ponuda. Na ovaj način se opraštamo od dobre i kvalitetne turističke sezone i očekujemo novu“, kazao je gradonačelnik te zahvalio svim Dubrovčanima koji su prisustvovali ovoj gastronomskoj manifestaciji.
Predsjednica Društva distrofičara Dubrovnik, Antonija Roszahegy Nikolić zahvalila je svim koji su sudjelovali u organizaciji ovogodišnje Dubrovačke trpeze, a posebno Gradu Dubrovnika na ovoj vrijednoj donaciji.
„Svaka donacija je dobro došlo, a nama posebno, jer mi smo udruga, a ne firma. Najveći dio naših aktivnosti financiramo putem donacija. Ima ljudi koji daju i tako već 30 godina plivamo. Ne možemo prestati raditi naših 280 članova od kojih većina pripada srednjoj i trećoj životnoj dobi. Oni s članarinom ostvaruju neka svoja prava. Ako im nekad zapne, obraćaju se nama za pomoć“, kazala je Roszahegy Nikolić.
„Mi se ne borimo samo za naše članove, već za sve osobe s invaliditetom. Borimo se da rušimo rampe koje im otežavaju svakodnevno kretanje. Dubrovnika je postigao dosta u proteklih deset godina. Jedino se unutar povijesne jezgre, jer se radi o zaštićenoj cjelini, ne mogu raditi određene preinake kako bi se osobe s invaliditetom mole lakše kretati. Osoba s invaliditetom koja je u kolicima ne može recimo doći u zgradu gradskog poglavarstva. Kad bi se napravila kamena rampe, širine 1,10 metara za bi osoba mogla ući i u poglavarstvo, gradsku kavanu, kazalište. Mi se borimo kako bi srušili upravo te barijere“, kazala je.
Roszahegy Nikolić istaknuo je pitanje pomoći u kući osobama s invaliditetom.
„Imamo veliki broj članove starije životne dobi koji žele ostati u svojim domovima, ali im treba pomoć. Pomoć u kući se odvija ili tijekom jutarnjih ili popodnevnih sati. Smatram da bi od popodnevne pomoći bila tim osoba korisnija pomoć tijekom noći. Ako se tim osobama nešto dogodi po noći, njima nema tko pomoći. Moramo o tome razmišljati. Mi nemamo dovoljno doma, a i da imamo te osobe žele ostati u svom kutku, u svom krevetu“, kazala je istaknula da će im ova donacijama pomoći da u novu godinu uđu sa sigurnim sredstvima te da sukladno njima mogu dalje planirati svoje aktivnosti.