22.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 23 listopada, 2024
NaslovnicaKulturaDirektor Pinakoteke Brera, jedne od najvažnijih slikarskih kolekcija u Italiji, najavio suradnju...

Direktor Pinakoteke Brera, jedne od najvažnijih slikarskih kolekcija u Italiji, najavio suradnju s Umjetničkom galerijom Dubrovnik

U prepunoj dvorani Visia sinoć je dubrovačkoj publici premijerno prikazan dokumentarac Marin Držić: hrvatski Shakespeare / Marino Darsa: Lo Shakespeare Croato u produkciji Doma Marina Držića i prestižne milanske institucije, koja pod nazivom Grande Brera, okuplja više kulturnih ustanova s Nacionalnom knjižnicom Braidense i Pinacotecom di Brera.

Riječ je o filmu koji prati istoimenu izložbu najvažnijih književnih djela hrvatske književnosti, koja je 2021. bila postavljena u milanskoj knjižnici Braidense u kojoj se čuvaju jedini, zasad poznati, prvotisci Držićevih Pjesni ljuvenih i Tirene.

Na izložbi u Milanu izložena su najvažnija djela hrvatske književnosti, kao što su već spomenuti prvotisci Držićevih djela, zatim i originalni tisak djela Mavra Vetranovića, Marka Marulića i Ivana Gundulića, ali i djelo Alberta Fortisa “Put u Dalmaciju”, kao i stari zemljovidi, a sve to iz privatne zbirke milanskog odvjetnika i kolekcionara, zaljubljenika u Hrvatsku i Dubrovnik, Dubrovčanima već dobro poznatog, Cristiana Pambianchia.

Na dubrovačkoj premijeri prisutnima se obratio Nikša Matić, ravnatelj Doma Marina Držića, koji je istaknuo kako je izložba u Milanu pobudila veliko zanimanje talijanske javnosti o čemu svjedoči iznimno uspješna i posjećena online konferencija za talijanske medije sa 106 akreditiranih novinara održana 21. srpnja 2021. u Sala di Maria Teresa u Nacionalnoj knjižnici Braidense.

-Dom Marina Držića uspostavio je iznimno dobre i prijateljske odnose s Nacionalnom knjižnicom Braidense iz Milana na čelu s tadašnjom ravnateljicom Mariom Goffredo još 2017. godine kada je dogovorio posudbu triju vrijednih eksponata, prvih izdanja Držićevih djela tiskanih u Veneciji 1551. Pjesni Marina Držića ujedno stavljene s mnozim druzim ljepim stvarmi (tiskar Andrea Arrivabene) i Tirena (tiskar Niccolò Bascarini), uz mlađe izdanje Tirene iz 1630. godine (venecijanski tiskar Marco Ginammi). Navedene knjige bile su predstavljene u Domu Marina Držića u sklopu obilježavanja 450. godina od Držićeve smrti (1567. – 2017.) na izložbi pod nazivom Stvaranje mostova – Putovanje s Marinom Držićem.

Milanska izložba Marino Darsa, Lo Shakespeare Croato: Dal tesoro del patrimonio letterario e culturale croato ed europeo, svečano otvorena u srpnju 2021. u Nacionalnoj knjižnici Braidense značila je nastavak međunarodne suradnje dvije ustanove, dok dokumentarni film Marin Držić: hrvatski Shakespeare o navedenoj izložbi produbljuje izvrsne odnose Doma Marina Držića i Grande Brera, istaknuo je Matić.

Prisutnima se putem videolinka obratio i novi direktor institucije Grande Brera Angelo Crespi, koji je u svom govoru, među ostalim, najavio nastavak međunarodne suradnje s dubrovačkim kulturnim institucijama, Domom Marina Držića, ali i Umjetničkom galerijom Dubrovnik u koju bi, u sljedećem razdoblju, mogla stići i vrlo vrijedna slikarska djela iz milanske pinakoteke.

-Sretan sam da već danas mogu, a na osnovu dosad ostvarenih projekata s Domom Marina Držića, izraziti naš veliki interes za buduće projekte između Brere i kulturnih institucija Grada Dubrovnika. Grande Brera bit će uz Grad Dubrovnik, zaključio je Crespi te je najavio svoj dolazak u Dubrovnik u siječnju ove godine kad će se nastaviti dogovori oko budućih suradnji, a dao je naslutiti kako prva od budućih suradnji ide u smjeru upravo Umjetničke galerije Dubrovnik te međusobne posudbe likovnih djela. U Breri se, među ukupno oko 1 700 slika, čuvaju djela nekih od najznamenitijih talijanskih umjetnika kao što su primjerice Da Vinci, Raffaelo, Caravaggio, Tintoretto…

Treba naglasiti kako je institucija Grande Brera kulturni kompleks koji uz botanički vrt, jednu od najvažnijih kolekcija slika u Italiji i Nacionalnu knjižnicu, obuhvaća i astronomski opservatorij i Umjetničku akademiju te je po njoj i nazvan ovaj milanski kulturno-umjetnički kvart.

Što suradnja s ovakvom institucijom može značiti za kulturnu ponudu Dubrovnika, suvišno je objašnjavati. Zasluga za uspostavljanje kulturnih veza svakako je na leđima odvjetnika Pambianchia, ali i ravnatelja DMD-a Nikše Matića.

Prisutnima se u dvorani Visia obratila i autorica izložbe izv. prof. dr. sc. Katja Bakija, koja je istaknula kako Držić jest naš dubrovački i hrvatski pisac, ali njegovo djelo nadilazi samo lokalne okvire te je dio europske renesansne kulture. U dokumentarcu je Bakija, vrlo jasno i detaljno pojasnila glavne izloške/knjige s izložbe i njihovo značenje za hrvatsku kulturu.

U filmu govori i bivša ravnateljica Nacionalne knjižnice Braidense Maria Goffredo, koja je istaknula kako je bila u Dubrovniku 2020., kad je u Lazaretima otvorena izložba iz zbirke knjiga Pambianchi – Kramarić te je oduševljena izlošcima tu izložbu, uz nadopunu Držićevih djela, odlučila prikazati u Milanu, jer smatra da ovi izlošci nisu samo važni za Hrvatsku i Dubrovnik, nego i za Italiju, čija je kultura, osobito u vrijeme humanizma i renesanse neupitno utjecala i na naše pisce. Zanimljivo je bilo čuti kako su Držićeva djela, koja se u toj biblioteci čuvaju, u nju stigla davne 1891. i to otkupom vrijedne privatne kolekcije jednog talijanskog grofa, koji je skupljao stare knjige, ponajviše razne europske komedije i drame.

Prisutnima se obratio i odvjetnik Pambianchi, i to na hrvatskom. Pozdravio je svoje suradnike i sve nazaočne.

-Sretan sam i ponosan što možete pogledati ovaj dokumentarac, koji je spoj puno stvari. Prekrasne izložbe u Milanu, koja je značila veliki uspjeh za predstavljanje Marina Držića u Italiju, velike prilike za prikaz moje zbirke starih knjiga i sjajne suradnje između nacionalne knjižnice Braidense i Doma marina Držića, između Milana i Dubrovnika. Iz ovog izložbenog projekta je proizašla prekrasna monografija o hrvatskoj književnosti, susreti i rasprave, a sutra nove inicijative i suradnje s Grande Brerom.

Od prošlosti do sadašnjosti i budućnosti. Prošlost: 2007. izložba Stvaranje mostova, putovanje prvotisaka djela marina Držića iz Milana u Dubrovnik, 2020. izložba u Lazaretima iz riznice “Iz hrvatske i europske književne baštine” iz zbirke Pambianchi- Kramarić uoči pandemije, 2021. izložba Marin Držić, hrvatski Shakespeare u Milanu,kad pandemija još nije bila okončana. Sadašnjost: ovaj dokumentarac u godini obljetnice UNESCO-a u Dubrovniku. Budućnost: još kvalitetnija suradnja s Grande Brerom na području kulture, umjetnosti,povijesti i znanosti.

Kao dobitnik odlikovanja Danice hrvatske s likom Marka Marulića i nagrade Grada Dubrovnika, mogao bih reći: dosta mi je. Ali moj je odgovor: NE. U tužnim vremenima ratova, dok traju ratovi u Europi i u svijetu, želim nastaviti koračati zajedno s vama jer još uvijek želim udisati Hrvatsku, udisati Dubrovnik i njegovu kulturu, ljepotu i slobodu. Nastavimo graditi mostove, kazao je Cristiano, a prisutni su ga pozdravili velikim aplauzom.

U ime Grada Dubrovnika prisutnima se obratila gradska vijećnica Katarina Doršner.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE