Patronažne sestre Domova zdravlja naše Županije danas su se okupile na šetnici u Uvali Lapad gdje su građanima mjerile tlak, šećer i davale savjete za zdraviji život. Tako su obilježile Međunarodni dan medicinskih sestara, koji se obilježava u cijelome svijetu 12.svibnja.
-Moje kolegice, patronažne sestre koje djeluju i rade u kući bolesnika, rade više na prevenciji zdravlja, ali vode i brigu o kroničnim bolesnicima. I tijekom pandemije kroz ove dvije godine kontinuirano su djelovale i radile, ali prema želji bolesnika ili rodilja. Bilo je različitih situacija. Neki su htjeli da im dolaze u kuću, neki to nisu htjeli ni slučajno, ali one su dosta snalažljive pa su čak s rodiljama radile preko videopoziva, pa su na taj način imale uvid u zarastanje pupka bebice ili neki drugi zahtjev rodilja. Sve sestre koje su radile u zajednici su zapravo djelovale cijelo vrijeme, skrb nije nikome bila uskraćena, kazala nam je pomoćnica ravnatelja Doma zdravlja Dubrovnik za sestrinstvo Vedrana Iveta.
Medicinskih sestara u svim zdravstvenim ustanovama nedostaje, a Iveta kaže kako se sad, nakon pandemije o tome više govori, ali kako već duži niz godina nedostaje medicinskih sestara i tehničara, osobito u bolnicama.
-Dugi niz godina sam u zdravstvenom sustavu i oduvijek fali medicinskih sestara i tehničara. Rijetko koja država zapravo zadovoljava onaj standard medicinskih sestara prema broju kreveta. Posao je zahtjevan i odgovoran, a to nije baš prepoznato u javnosti. Osobito u sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti, u bolnicama. Mi smo danas samostalna i licencirana profesija, a onda smo i odgovorne za poslove koje obavljamo samostalno, kazala nam je Vedrana Iveta.
S obzirom da je dugi niz godina radila u Općoj bolnici Dubrovnik, a sad je u Domu zdravlja zanimalo nas je je li lakše raditi u primarnoj ili sekundarnoj zdravstvenoj skrbi.
-Dugo sam radila u bolnici i bilo mi je teško preći u primarnu zdravstvenu zaštitu. Izgledalo mi je to u početku na prvu puno lakše. Razlika je što su intervencije drugačije. Možda nije akutnost rada kao u bolnici da odmah treba djelovati. Ovdje se traže neke druge osobine, kao što su dobre komunikacijske vještine, empatičnost, i strpljivost, jer je to onaj prvi dodir sa zdravstvom. U bolnici često zbog akutnih situacija, gdje se odmah mora djelovat intervencijski, tek naknadno dolaze do izražaja ove druge osobine. Posao je drugačiji, ali je zahtjevnost posla jednaka, zaključila je Iveta.