7.8 C
Dubrovnik
Subota, 23 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiBeroš: HALMED bi mogao dati dozvolu za interventan uvoz ruskog cjepiva

Beroš: HALMED bi mogao dati dozvolu za interventan uvoz ruskog cjepiva

Održana je konferencija Nacionalnog stožera civilne zaštite o kojoj se govorimo na nabavi ruskog cjepiva, načinu praćenja podataka o zaraženima, ali i mogućem popuštanju mjera. Ministar Božinović kazao je kako se u ovom trenutku ne može govoriti kakve će mjere na snazi biti od 1. ožujka. Ministar Beroš pojasno je da bi HALMED mogao dati dozvolu za interventan uvoz ruskog cjepiva.

Primarijus Kajić kazao da je na početku konferencije za medije da je broj novozaraženih u blagom padu.

„U blagom padu je broj novootkrivenih pozitivnih, s 14-dnevnom incidencijom od 119 na 100 tisuća stanovnika. U Hrvatskoj se kreće od 30 u Istarskoj do 194 u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Gledano na zemlje EU po broju prijavljenih novootkrivenih u zadnjih 14 dana, Hrvatska je sa stopom incidencije na dobrom mjestu, samo Finska i Danska imaju nižu 14-dnevnu stopu. Nije ispravno uspoređivati epidemiološku situaciju u zemljama na temelju jedinog pokazatelja jer on ovisi i o broju testiranja, strategiji testiranja. Uz taj podatak je važno znati koliko se testira po stanovniku i koliki je udio pozitivnih među testiranima. Ako se gleda testiranje Hrvatska je na niskoj razini, samo tri zemlje imaju manji broj testiranja po broju stanovnika od Hrvatske. Ako se gleda postotak pozitivnih Hrvatska ima 7 posto pozitivnih u proteklom tjednu. Po tome smo u sredini među zemlja EU. To govorim jer se često postavlja pitanje u medijima i struci kako je naša situacija dobra, pada nam brzo broj oboljelih, a imamo najslabije mjere. Uspoređuju se mjere u Sloveniji i Austriji s našim mjerama, međutim kada se gleda i broj testiranih po stanovniku i postotak pozitivnih, onda Njemačka, Austrija i Slovenija imaju bolju epidemiološku situaciju od nas i oni koji imaju višu 14-dnevnu incidenciju imaju bolju situaciju kada se gleda testiranje” primarijus Kaić.

Ministar Beroš kazao je da Hrvatska od Europske komisije dobila priznanje da je Hrvatska vodeća zemlju po broju predavača na tečajevima koji su se organizirali kako bi se svi zdravstveni djelatnici prilagodili radu u jedinicama intenzivnih liječenja.


„Hrvatska je vodeća po broju predavača, kojih je 300, kao i po broju polaznika tečajeva“, kazao je ministar te potom komentirao dolazak ruskog cijepiva u Hrvatsku kao i hoćemo li morati čekati odobrenje Europske agencije za lijekove kako bi se ono moglo koristiti.

„Od početka naglašavamo pitanje sigurnosti i učinkovitosti cjepiva. Nakon što smo dobili podatke o učinkovitosti ruskog cjepiva počeli smo raditi na njegovoj nabavi. Optimalno bi bilo da svaki lijek koji se koristi u Hrvatskoj odobri EMA, no to sad nije moguće je će proces trajati. Kada naša regulatorna agencija procijeni da su ispunjeniji uvjeti učinkovitosti i sigurnosti, onda će donijeti odluku o interventnom uvozu. Tri su nova proizvođača na evaluaciji kod EMA-e. U nabavku nismo išli ranije jer nismo imali dovoljno podataka. HALMED će procijeniti sve parametre. Kad je u pitanju broj doza na to će ukazati struka” pojasnio je Beroš.

Primarijus Kajić pojasnio je da će količine ruskog cjepiva koje će se naručiti ovisi u trenutku isporuke.

„ Sve ovisi o tome koliko će biti ispunjene obaveze dosadašnjih proizvođača s kojima imamo sklopljene ugovore. Ako bi isporuka bila za tjedan-dva, onda bismo načelno govoreći, naručili milijun doza, a ako bi isporuka bila u ljetnim mjesecima naručili bi manje doze“, kazao je.

Ministar Boćinović komentirao je navode istarskog stožera te komentirao moguće daljnje popuštanje mjera.

„Ne može niti jedan Stožer odlučivati o tome kad će primjenjivati neke mjere, pogotovo mjere popuštanja. Nije problem lokalna inicijativa, međutim kad se najavljuju neke mjere onda ih je dobro iskomunicirati s Nacionalnim stožerom i to prije, to je jedini ispravan put. Ne možemo znati 17. veljače kakva će biti epidemiološka situacija 28. veljače. Tko misli da to zna riješio je sve dvojbe oko epidemije. Mi ćemo pred 28. veljače, odnosno 1. ožujka budemo u poziciji da promišljamo možemo li i što dalje popuštati “, kazao je ministar Božinović.

Ministar Beroš osvrnuo se na izvješća o procesu cijepljenja. Kazao je kako izvješća pristižu, a kako je oformljeno povjerenstvo od deset članova.

„Zatražio sam od svih zdravstvenih ustanova izvješće o cijepljenju, ona pristižu. Ukoliko nađe pokazatelja da je bilo nepravilnosti utvrdit će se razina odgovornosti. Ako je riječ o stručnim postupcima, upućuje se predmet Hrvatskoj liječničkoj komori koja će određivati postojanje odgovornosti. Ako bude kaznene odgovornosti uputit će se na postupanje nadležnom tijelu. Svi nalazi će biti dostupni javnosti. Rok za dostavu informacija od zdravstvenih ustanova je tjedan dana, kao i za dostavu podataka iz programa cijepljenja, nakon toga ide postupanje. Ne mogu reći kada će to biti gotovo, treba sve evaluirati, intencija je da to bude čim ranije”, kazao je Beroš, a potom je odgovorio na pitanju vezana uz cijenu portala koronavirus.hr.

„Vlada je u trenutku pojave pandemije pokušala i pokrenula informatičku platformu kao središnje mjesto informiranje građana. Ministarstvo zdravstva je zatražilo mišljenje od Ministarstva gospodarstva o izuzeću od provođenja javnog natječaja.
Ministar Božinović kazao je kako nije utvrđeno puno pokušaja ulaska u Hrvatsku s krivotvorenim PCR-testovima.

Primarijus Kajić kazao je kako ne zna zašto se u podacima Nacionalnog stožera u ističe broj novooboljelih brzim antigenskim testovima.

“Mi to možemo izvući iz onoga što nam šalje HZZO, a zašto Stožer ne pokazuje te podatke, to ne znam. Jedan sustav, koji postoji mjesecima i na temelju kojeg se prate trendovi, ako se žele nastaviti pratiti trendove najbolje da ga se ne mijenja jer se neće moći uspoređivati situacija s prije. To je meni najlogičnije objašnjenje za nastavak izvještavanja o oboljelima na isti način kao što je bilo prije dva, tri ili četiri mjeseca”, kazao je.

Alemka Markotić potvrdila je da je PCR test zlatni standard.

„Na tržištu ima raznih brzih antigenskih testova, a bilo je i slučajeva lažno pozitivnih testova. PCR testovi su zlatni standard praćenja podatka o broju zaraženih na svjetskoj razini“, kazala je dok je ministar Beroš dodao da po parametrima koje Hrvatske prati se može utvrditi broj zaraženih i pratiti trend kretanje epidemije.

„Mi radimo dijagnostiku, a ne testiranje. Morate imati epidemiološke i kliničke podatke, a ne samo izvršiti dijagnostiku. Dijagnostika uključuje podatke o pacijentu, rezultat testa, epidemiološke podatke. Ljudi moraju imati razloga se ih se uputi na testiranje. Na temelju svih podataka, donosi se procijeni“, kazala je Markotić.

„Ne postoji konsenzus oko antigenskih testova koji bi se priznali kao validni na razini EU. Ta rasprava još uvijek traje. Tom logikom možemo postaviti pitanje, što bi bilo na početku pandemije da su postojali brzi testovi. Svi priznaju PCR testove. Oko toga postoji suglasje“, pojasnio je Božinović te doda da se ništa nije mijenjalo na načinu kako se u Hrvatskoj prati pandemija.

„Nije neka sreća mijenjati tehnologiju usred utakmice“, kazao je Božinović.

„Četvrti smo po broju testiranja u EU. Taj podatak je teško uspoređivati jer ne znamo koga druge države testiraju. Najkorisniji pokazatelj je stopa pozitivnih, mada bi u tu trebalo znati koga se testira, a po tome smo na sredini među državama članicama“, pojasnio je dodatno Kajić.

„Svi podaci se preuzimaju od strane međunarodnih institucija. Kao član Europske platforme za COVID, sudjelovala sam u par rasprava. Niti u jednom trenutku nije bilo primjedbi ili se zahtijevalo neka od država promijeni način izvješćivanja“, kazala je Markotić.

Novinare je zanimalo koliko se zaposlenika zračne luke Zagreb cijepilo i o kojim se radim mjestima radi.

„Prosjedilo sam pitanje primarijusu Capaku. Uputio me da zatražim mišljenje i odgovor od Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije. Tako da i vama preporučujte da napravite isto“, kazao je Beroš.

Ministar Božinović kazao da ne može unaprijed ugovoriti o setu mjera koje bi se mogle popustiti od 1. ožujka.

„Otvorene je puno toga. Znate što je ostalo pod ozbiljnijim restrikcijama. Ako se bude nastavio ovaj pad trenda razgovarat ćemo o tome. Želim izbjeći da nešto najavimo, a da se onda to eventualno ne dogodi. Ne mogu niti želim uskraćivati vašu kreativnost pri pisanju članka. Nastoji biti odgovori kako ne bismo došli u kontradikciju sami sa sobom i da nas netko ne bi prozvao da smo nevjerodostojni“, kazao je ministar te dodao kako nije utvrđeno kršenje mjera prilikom mise zagrebačke katedrale na Stepinčevo i prilikom sprovoda Miroslava Tuđmana.

„Intenzivnije će se razmišljati o načinu dolaska turista u vrijeme Uskrsa. Razmišljat ćemo o tome. Ako ne bude iznenađenja da ćemo u susret izaći svima, uključujući i našim dragim gostima“, pojasnio je Capak.

„Očito je to bilo dovoljna da se potencira sukob između Nacionalnog stožera i stožera dvaju županija. Lokalna inicijativa nije problem. No, kad se najavljuju nove mjere njih je potrebno iskomunicirati unutar stožera i s drugim stožerima. O strateškim pitanja, poput uporabe određenog cjepiva, ne može odlučivati samostalno, da se pri tome ne kontaktira Nacionalnih stožera. Nekoliko puta smo pojasnili zašto i pod kojim uvjetima smo otvorili kladionice i kasina. I u jednim i u drugim objektima ne mogu se koristiti ugostiteljske usluge. Epidemiolozi su se složili da se ne radi o prevelikom riziku. Pitao sam im žele li samo odgovarati za ekonomske posljedice neotvaranja tih objekata i tad je nastao muk. Ako imate takav trend javnog komuniciranja odluka, a javni istupni su se naknadno korigirali te su pohvalili komunikaciju s namaE, kazo je Božinović.

FOTO:Ilustracija

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE