17.8 C
Dubrovnik
Petak, 25 listopada, 2024
NaslovnicaVijestiAKTIVNOSTI GRADA: Potpisan ugovor za izgradnju pričistača otpadnih voda na Petki, započela...

AKTIVNOSTI GRADA: Potpisan ugovor za izgradnju pričistača otpadnih voda na Petki, započela sanacija skalina od Jezuita

Na kraju još jednog radnog tjedna donosimo pregled aktivnosti i infrastrukturnih projekata koje provodi Grad Dubrovnik.

Položeni vijenci za stradale dubrovačke antifašiste

Povodom 80 godina od oslobođenja Dubrovnika i šireg dubrovačkog područja koji se obilježava 18. listopada, u organizaciji Udruge antifašista Dubrovnik na Spomen groblju antifašističkih boraca na Boninovu odana je počast dubrovačkim antifašistima stradalim tijekom Drugog svjetskog rata.

Ispred Grada Dubrovnika, u znak zahvalnosti vijence i svijeće položili su danas u kriptu Spomen groblja pročelnik Službe za unutarnju reviziju Ivan Bajić i gradski vijećnik Ivan Viđen.

Počast stradalima odali su i predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije i Udruge antifašista Dubrovnik.

Na Orsuli položeni vijenci za ubijene konavoske domobrane

Povodom obilježavanja 80. godišnjice zločina počinjenog nad trinaest mladih konavoskih domobrana, pogubljenih 1944. godine na Orsuli, danas je na tom mjestu kdržana komemoracija.

Pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživo Brčić, potpredsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Maro Kristić i predstavnik Turističke zajednice grada Dubrovnika Božo Burić položili su vijence i zapalili svijeće.

Počast su odali i predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije, Općine Konavle, predstavnici Udruge hrvatski domobran Dubrovnik, Udruge Daksa 1944-1945 te članovi obitelji ubijenih domobrana i drugi.

Komemoraciju je organizirala Udruga Hrvatski domobran Dubrovnik. Obratili su se predsjednik Udruge Nikola Bogoje i načelnik Općine Konavle Božo Lasić.

Održana humanitarna Dubrovačka trpeza – prikupljeno skoro 16 tisuća eura za Centar za pružanje usluga u zajednici Maslina (Dom Maslina)

Tradicionalni gastronomski događaj humanitarnog karaktera – Dubrovačka trpeza održana je po jubilarni 15. put na Stradunu. Brojni dubrovački hoteli, restorani, pekari, slastičari, ugostitelji i vinari prezentirali su svoje znanje i umijeće, uz nastup klape Ragussavechia.

Trpezu, svojevrsnu krunu Good Food Festivala, otvorila je pročelnica Upravnog odjela za kulturu, baštinu i turizam Julijana Antić Brautović, uz direktora Turističke zajednice Grada Dubrovnika Mira Draškovića.

Cijena bona iznosila je 8 eura za hranu i 4 eura za vino, a kao i svake godine, prihod od prodaje gastro delicija donirat će se u humanitarne svrhe. Ovog puta namijenjen je Centru za pružanje usluga u zajednici Maslina (Dom Maslina), a prodajom bonova prikupljeno je 15.838,39 eura.

Dubrovačka trpeza vrhunac je Good Food Festivala, ali i prvo događanje u okviru Središnje proslave Godine UNESCO-ve svjetske baštine u Dubrovniku koja donosi cijeli niz događaja od 20. do 27. listopada. Na trpezi duž cijelog Straduna dubrovački hotelijeri, ugostitelji, OPG-ovi i vinari ove godine predstavili su brojne tradicionalne namirnice i jela.

Nadodajmo kako su organizatori Dubrovačke trpeze Grad Dubrovnik, Turistička zajednica grada Dubrovnika, Dubrovačko-neretvanska županija, Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Dubrovnik, Obrtnička komora Dubrovačko-neretvanske županije, Ceh ugostitelja te Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik.

Zamjenica Tepšić i pročelnica Antić Brautović sudjelovale na međunarodnom forumu “Vilnius i drugi gradovi svjetske baštine – žive poveznice”

Zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić i pročelnica Upravnog odjela za kulturu, baštinu i turizam Julijana Antić Brautović sudjelovale su na međunarodnom forumu “Vilnius i drugi gradovi svjetske baštine – žive poveznice”, koji je povodom 30. obljetnice uključenja Vilniusa na UNESCO-ov popis svjetske baštine održan u glavnom gradu Litve.

Međunarodni forum organiziran je u suradnji s Udruženjem gradova svjetske baštine – Regionalnim sekratarijatom za središnju i istočnu Europu, čiji je Dubrovnik član.

Kroz teme foruma sudionici su se upoznali s izazovima koje dijele gradovi svjetske baštine te primjerima dobre prakse. Posebna pažnja bila je posvećena temama prekomjernog turizma, zaštiti kulturne baštine te kvaliteti života lokalnog stanovništva.

U okviru foruma organiziran je i posjet većem broju recentno obnovljenih lokaliteta u zaštićenoj jezgri Vilniusa.

Najavljena središnja proslava Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku

Središnji program proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku u periodu od 20. do 27. listopada donosi preko dvadeset događanja, među kojima i otkrivanje UNESCO simbola na ulazima u Grad. Program je na današnjoj konferenciji za novinare najavila zamjenica gradonačelnika Dubrovnika Jelka Tepšić, dok se uvodno video porukom obratila ministrica kulture i medija RH Nina Obuljen Koržinek, koja je naglasila kako je Dubrovnik pokazao da može biti predvodnik u tome kako se sustavno baviti održivim upravljanjem kulturnom baštinom.

”Pripadnost svjetskoj baštini uvelike je obilježila način na koji se proteklih desetljeća u Dubrovniku brinulo o kulturnoj baštini, jednim dijelom nakon potresa ’79., dugim dijelom nakon Domovinskog rata te posebno zadnjih godina i nakon usvajanja Plana upravljanja”, istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Gradsko vijeće Grada Dubrovnika proglasilo je 2024. ”Godinom UNESCO-ove svjetske baštine”, a obljetnički program obuhvatio je više od 180 programa kroz ovu godinu. Program će trajati do kraja kalendarske godine, a kako je naglasila zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić, obuhvatio je različite organizacije kako bi se poslala poruka da je dubrovačka baština živa i da su je prigrlile sve generacije stanovnika.

Zamjenica Tepšić istaknula je pojedinosti programa čiji se središnji dio odvija u subotu 26. listopada, jer se upravo na taj datum 1979. godine dogodio upis Dubrovnika na UNESCO-ovu listu.

”U jutarnjim satima otkrit će se postavljeni znakovi na vratima od Pila i od Ploča, nakon čega će udruženje Europa Nostra uručiti nagradu ‘Šampioni baštine’ Društvu prijatelja dubrovačke starine, a sve završava večernjim glazbeno-scenskim programom u Kazalištu Marina Držića”, kazala je zamjenica Tepšić te pozvala svih i na Dan otvorenih vrata dubrovačkih baštinskih institucija tu subotu, uz besplatan ulaz na zidine, u muzeje i galerije Grada, Muzej Franjevačkog samostana, Muzej Dominikanskog samostana, Sinagogu, Riznicu Katedrale.

U programu uz gradske ustanove sudjeluju i brojni partneri Grada Dubrovnika. Tako je predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Vedran Kosović na današnjoj konferenciji za novinare u prostorima DPDS-a predstavio međunarodnu znanstvenu konferenciju ”Svjetska baština – planiranje i upravljanje”, koja se od srijede održava u Lazaretima.

”Smatramo da je, osim samog posla obnove i prezentacije baštine, naš zadatak u javnom prostru otvarati teme o kojima treba razgovarati da Društvo sazre. Što se tiče same konferencije, ono što je bitno je da dolazi do promjene u načinu štićenja prostora. Sada će prostorno-planska dokumentacija uzeti puno veću ulogu u štićenju prostora te će morati biti izrađena puno detaljnije. Činjenica je da tu nedostaje prakse, a upravo ova konferencija će imati radionice kojima će cilj biti obrazovati ljude i vidjeti europsku praksu iz nekih drugih gradova, tako da svi skupa pokušamo doprinijeti da se prostor štiti”, rekao je predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Vedran Kosović.

Današnjoj konferenciji prisustvovala je i pročelnica Upravnog odjela za kulturu, baštinu i turizam Julijana Antić Brautović.

Godinom UNESCO-ove svjetske baštine obilježava se 45. obljetnica upisa povijesne jezgre Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, 15. obljetnica upisa Feste svetoga Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu ‘Sjećanje svijeta’ u studenome prošle godine.

JAVNI POZIV ZA PODNOŠENJE PRIJAVA KANDIDATA ZA PRIJEDLOG ZA IMENOVANJE SUDACA POROTNIKA ZA MLADEŽ OPĆINSKOG SUDA U DUBROVNIKU

J A V N I   P O Z I V

ZA PODNOŠENJE PRIJAVA KANDIDATA ZA PRIJEDLOG  ZA IMENOVANJE

SUDACA POROTNIKA ZA MLADEŽ OPĆINSKOG SUDA U DUBROVNIKU

Prema odredbi članka 119. stavka 1. i 2. Zakona o sudovima („Narodne novine“, broj 28/13, 33/15, 82/15. 82/16 i 67/18) suce porotnike općinskih i županijskih sudova imenuje županijska skupština na prijedlog općinskog odnosno gradskog vijeća, sindikata, udruženja poslodavaca i gospodarske komore.

Odredbom članka 41. stavka 2. Zakona o sudovima za mladež propisano je da se suci porotnici za mladež imenuju iz reda profesora, učitelja, odgojitelja i drugih osoba koje imaju radnog iskustva u stručnom odgojnom radu s mladim osobama, te u sustavu vijeća za mladež suci porotnici ne smiju biti istog spola (članak 45. stavak 6. Zakona o sudovima za mladež).

SLIJEDOM NAVEDENOG

G R A D   D U B R O V N I K   P O Z I V A

sve zainteresirane građane Grada Dubrovnika koji ispunjavaju uvjete propisane Zakonom o sudovima za mladež da na ovaj Poziv podnesu svoje prijave za kandidate za suce porotnike za mladež Općinskog suda u Dubrovniku.

Gradsko vijeće Grada Dubrovnika predlaže suce porotnike, a na prijedlog Gradskog vijeća imenuje ih Županijska skupština.

Sucima porotnicima za mladež za obnašanje dužnosti pripada pravo na naknade troškova i nagradu sukladno Pravilniku o naknadama i nagradi sudaca porotnika („Narodne novine“, broj 38/14).

Prijavi treba priložiti kratak životopis i potpisanu Izjavu kandidata o ispunjavanju predviđenih zakonskih uvjeta. Navedena Izjava nalazi se na web stranici Grada Dubrovnika, www.dubrovnik.hr te u dokumenitma ispod ove objave.

Prijava i prilozi mogu se dostaviti putem pošte na adresu: Grad Dubrovnik, Gradsko vijeće, Odboru za izbor i imenovanje, Pred Dvorom 1, 20 000 Dubrovnik.

Za sve informacije u svezi ovog Poziva zainteresirani kandidati mogu nazvati na broj: 020/ 351-823.

KLASA:711-01/24-05/01

URBROJ: 2117-1-09-24-2

Dubrovnik, 16. listopada 2024.

Gradonačelnik Franković čestitao Jedriličarskom klubu Orsan

Povodom osvajanja Viške regate, gradonačelnik Mato Franković uputio je čestitku Jedriličarskom klubu Orsan. Tekst prenosimo u cijelosti:

Poštovani članovi Jedriličarskog kluba Orsan,

s velikim zadovoljstvom želim uputiti čestitke cijelom klubu na sudjelovanju i izvanrednom uspjehu na 80. Viškoj regati, jednom od najstarijih i najuglednijih regatnih natjecanja u Europi. Vaša predanost i trud ponovno su se isplatili!

Posebno bih želio čestitati posadi broda Stravaganza i njenom kormilaru Niku Kmetoviću, koji je nakon uspjeha na Mrdujskoj regati još jednom osvojio prvo mjesto! Vaša hrabra borba i taktičke odluke tijekom regate, posebice u izazovnim trenucima, svjedoče o snazi i stručnosti vašeg tima. Uz Nika, čestitku upućujem i članovima pobjedničke posade u kojoj su bili Lovre Peović, Ivan Grgić, Josip Đamonja, Vlaho Marčinko, Jadran Kmetović i Dario Čerkić, uz podršku Ruth Matičević i Sare Todarello.

Čestitku upućujem i svim ostalim posadama koje su sudjelovale i ostvarile odlične rezultate. Svaka regata donosi nove izazove i priliku da pokažete svoje vještine. Neka vam ovaj uspjeh bude poticaj za buduća natjecanja.

Sretan put do novih pobjeda i neka vas vjetrovi uvijek vode prema uspjehu!  

S poštovanjem,

Gradonačelnik

Mato Franković

Foto: Facebook stranica Viška regata

Gradonačelnikova čestitka judo klubovima Dubrovnik, Dubrovnik 1966 i Ura Nage

Povodom osvajanja devet medalja na kadetskom prvenstvu Hrvatske i mlađe seniorskom prvenstvu Hrvatske, gradonačelnik Mato Franković uputio je čestitku Judo klubu Dubrovnik, Judo klubu Dubrovnik 1966 i Ura Nage. Prenosimo je u cijelosti:

Dragi judaši, dragi treneri i stručni stožeru,

uistinu izvrstan vikend za naše judaše i judašice! Od srca vam čestitam na velikom uspjehu kojeg ste ostvarili na državnom kadetskom prvenstvu i državnom mlađe seniorskom prvenstvu. Vaša predanost, trud i sportski duh donijeli su našemu gradu ukupno devet medalja i zasluženo mjesto na vrhu hrvatskog juda!

Posebno želim čestitati Andreju Lasici na osvojenom srebru i Marinu Tomaševiću na osvojenoj bronci za Judo klub Dubrovnik 1966 te Denisu Zekiću iz Judo kluba Ura Nage na osvojenoj bronci na kadetskom prvenstvu.

Također, iznimno nas raduju sjajni rezultati na državnom mlađe seniorskom prvenstvu. Čestitam Luki Ivankoviću iz Judo kluba Dubrovnik na osvojenom zlatu te Leoni Niketić na brončanoj medalji; Marku Tomaševiću na srebrnoj medalji te Borni Butijeru i Šejli Škaljić iz Judo kluba Dubrovnik 1966 na osvojenim brončanim medaljama te Pauli Palameti iz Judo kluba Ura Nage na osvojenom srebru.

Grad Dubrovnik s ponosom prati vaša postignuća i bit ćemo uz vas u svim budućim izazovima, siguran sam da ćete nastaviti nizati uspjehe na nacionalnim i međunarodnim natjecanjima.       

S poštovanjem,

Gradonačelnik

Mato Franković

Foto: Facebook Hrvatski judo savez

Zamjenica Tepšić otvorila izložbu ”Dudov svilac u Konavlima”

U sklopu središnje proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku, u prostorima Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik otvorena je večeras izložba ”Dudov svilac u Konavlima”. Ova izložba rezultat je prve međuinstitucionalne suradnje dubrovačkog Prirodoslovnog muzeja i Muzeja i galerija Konavala, a otvorila ju je zamjenica gradonačelnik Dubrovnika Jelka Tepšić.

”Godina UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku donijela nam je kroz ovu godinu puno lijepih suradnji, pa tako i ovu koja je prvi put povezala dvije ustanove u kulturi. Uz obilježavanje vrijednih UNESCO-ovih obljetnica, ovom Godinom obilježavamo i upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu ‘Sjećanje svijeta’. U tom je kontekstu zanimljivo spomenuti da prvi pisani dokument na ovu temu pronađen u dubrovačkom arhivu kaže da su se svilarstvom u Konavlima počeli baviti još u 15. stoljeću, a sve do danas vrijedne ruke Konavoki vezu svilu u tradicionalne nošnje, prenoseći ovu vještinu s koljena na koljeno. Čestitam svima u Konavlima koji njeguju i čuvaju povijest ovog procesa”, kazala je zamjenica Tepšić.

Uvodno je izložbu predstavila ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Ana Čučević, a detaljnije o postavu kazala je jedna od autorica Jelena Beželj.

Riječ je o redizajnu izložbe ”Svilac, svila, svilica” autorice Antonije Rusković Radonić, koja se održala 2017. godine u Zavičajnom muzeju Konavala, a autorice redizajna su viša kustosica Muzeja i galerija Konavala Jelena Beželj te akademska slikarica Anita Arbulić Vujasin.

Gradonačelnik Franković na obilježavanju Dana Općine Konavle

U prigodi Dana Općine Konavle i 31. obljetnice osnutka najjužnije hrvatske općine, ujedno 32. obljetnice oslobođenja Konavala u Domovinskom ratu gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković, kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, sudjelovao je na svečanoj sjednici upriličenoj tom prigodom na Grudi.

Gradonačelnik je uputio čestitke načelniku Općine Božu Lasiću, njegovim suradnicima, općinskim vijećnicama i vijećnicima te svim ovogodišnjim laureatima kao i svim žiteljima Konavala.

„Konavoke i Konavljani poštuju domaćicu i domaćina, obitelj, vjeru i svoj hrvatski duh. I to prenose iz generacije u generaciju čuvajući tradiciju“, rekao je gradonačelnik u svom pozdravnim govoru. Zahvalio je načelniku Općine Lasiću na uspješnoj suradnji, a prisjetio se uloge dugogodišnjeg načelnika Luke Korde, ali i akademika Luka Paljetka, prošlogodišnjeg dobitnika nagrade Općine za životno djelo.

Pozdravnim govorima, između ostalih, obratili su se izaslanik predsjednika Vlade RH, potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade RH i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i  državne imovine Branko Bačić te župan Nikola Dobroslavić.

Nagradu za životno djelo Općine Konavle dodijeljena je posthumno don Mihu Demoviću za sveukupan doprinos hrvatskoj glazbenoj povijesti. Za izuzetan i osobito vrijedan doprinos u području zdravstva Nagradu Općine Konavle dobio je dr. Antun Car, dok je zahvalnica dodijeljena fondaciji Libertas Foundation iz San Pedra za promicanje vrijednosti i kulture Republike Hrvatske u SAD-u.

Načelnik Općine Božo Lasić predstavio je svoj rad i općinske projekte video uratkom, a nastupili su KUD Čilipi koji ove godine obilježavaju 70 godina postojanja, KUD Pridvorje i Klapa Škatulica OŠ Gruda. 

Dokumentarni film ”Marin Držić: hrvatski Shakespeare”

Premijerno je sinoć, u sklopu programa obilježavanja godine UNESCO-a u Dubrovniku, predstavljan dokumentarni film ”Marin Držić: hrvatski Shakespeare”. U ime Grada Dubrovnika u u uvodnom dijelu programa okupljene je pozdravila Katarina Doršner, predsjednica Odbora za međunarodnu suradnju dubrovačkog Gradskog vijeća.

Dokumentarni film Marin Držić: hrvatski Shakespeare / Marino Darsa: Lo Shakespeare Croato, nastao je u produkciji Doma Marina Držića i prestižne milanske institucije Grande Brera, koja okuplja više kulturnih ustanova s Nacionalnom knjižnicom Braidense i Pinacotecom di Brera. Dubrovačka je publika tako mogla vidjeti kako je izgledala izložba o Marinu Držiću, održana u Milanu 2021. godine, u Nacionalnoj knjižnici Braidense, u kojoj su pohranjeni jedini sačuvani primjerci prvih izdanja Držićevih knjiga iz 1551. godine. Bilo je tada predstavljeno i stotinjak naslova iz povijesti hrvatske književnosti i kulture tiskanih u razdoblju od XVI. do XX. Stoljeća, koji su tijekom povijesti Europi i svijetu otkrivali Hrvatsku i hrvatske autore, kao i dvadesetak geografskih karata.

Uvodno su film predstavili ravnatelj Doma Marina Držića Nikša Matić, generalni ravnatelj Grande Brera Angelo Crespi, milanski odvjetnik i kolekcionar Cristiano Pambianchi te autorica izložbe izv. prof. dr. sc. Katja Bakija.

Predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica na otvorenju međunarodne konferencije DPDS-a “Svjetska baština – planiranje i upravljanje”

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica sudjelovao je na otvorenju međunarodne konferencije „Svjetska baština – planiranje i upravljanje: Nove metodologije prostornog planiranja u kontekstu zaštite i upravljanja svjetskom baštinom (UNESCO) i povijesnim urbanim krajolicima (HUL)“, koja se do 25. listopada održava u Lazaretima.

Konferenciju organiziraju Društvo prijatelja dubrovačke starine u suradnji sa Zavodom za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije, uz potporu Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije te pokroviteljstvo Ministarstva kulture i medija RH. Dio je središnjeg programa proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku koji u periodu od 20. do 27. listopada donosi preko dvadeset događanja, među kojima je i otkrivanje UNESCO-ovih simbola na ulazima u Grad.

-„Dubrovnik je simbol povijesne, kulturne i umjetničke vrijednosti koja nadilazi granice našeg grada i države. Naša baština nije samo dubrovačko i hrvatsko naslijeđe, ona predstavlja baštinu čovječanstva. Univerzalne vrijednosti i ljepote, pripovijeda o civilizacijskom nasljeđu i doprinosu grada koji je stoljećima bio centar diplomacije, trgovine i umjetnosti“, rekao je predsjednik Vijeća Potrebica.

-„Održivo upravljanje baštinom u Dubrovniku izazovno je u kontekstu turizma. Turizam donosi mnoge koristi, ali također postavlja pitanja kako zaštititi našu baštinu, a istovremeno osigurati da ona i dalje bude izvor ekonomskog prosperiteta i kvalitetnog života“, dodao je. Istaknuo je kako je Grad Dubrovnik pokrenuo izradu, donio te primjenjuje čitav niz strateških dokumenata i projekata koji imaju za cilj osigurati čvrste temelje za dugoročni razvoj na održivim postavkama. -„Plan upravljanja zaštićenim lokalitetom UNESCO-a, prvi takav u Republici Hrvatskoj, osigurava održivo korištenje našeg baštinskog naslijeđa u skladu s globalnim standardima u čijem fokusu je „živi grad“ – grad pun ljudi, dok je Plan nosivog kapaciteta precizno definirao granice turističkog opterećenja povijesne jezgre i kontaktne zone na način koji neće narušavati baštinu, ali ni svakodnevni život građana. Svi ovi napori upotpunjeni su radom na novom prostorno planskom okviru, koji usmjerava razvoj Dubrovnika prema održivom urbanom planiranju, osigurava skladnost gradnje s našim kulturno-spomeničkim naslijeđem, a s druge strane omogućuje širenje grada i razvoj novih zona za život, osiguravajući tako kvalitetne uvjete za naše sugrađane“, poručio je.

Istaknuo je partnersku suradnju Grada Dubrovnika s međunarodnim organizacijama, posebno s UNESCO-om i njegovim sastavnicama, ali i ulogu Vlade Republike Hrvatske i nadležnih ministarstava, prije svega s Ministarstva kulture i medija te Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Predsjednik Vijeća Potrebica uputio je i čestitku suorganizatorima konferencije – Društvu prijatelja dubrovačke starine, čije neumorno zalaganje i predan rad na obnovi i očuvanju spomeničke baštine, rekao je, zaslužuje najiskrenije pohvale te je primjer dobre prakse.

Video porukom na otvorenju konferencije obratio se i pomoćnik glavnog direktora za kulturu u UNESCO-u Ernesto Ottone R.. On je istaknuo međunarodno prepoznate pomake u smjeru kojim Grad Dubrovnik upravalja turizmom i baštinom na održiv i odgovoran način, posebno istaknuvši Plan upravljanja.

Društvo prijatelja dubrovačke starine jedan je od ovogodišnjih dobitnika Europa Nostra Awards. Naime, Europska komisija i Europa Nostra svake godine dodjeljuju najprestižniju europsku nagradu za baštinu, a za 2024. izabrala je 26 dobitnika iz 18 europskih zemalja.

Ove godine Grad Dubrovnik obilježava Godinu UNESCO-ve svjetske baštine u Dubrovniku, obilježavajući 45. obljetnicu upisa povijesne jezgre Dubrovnika na UNESCO-ov popis svjetske baštine, 15. obljetnicu upisa Feste sv. Vlaha na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te godišnjicu upisa arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na Listu Sjećanje svijeta (Memory of the World). Do sada je kroz 2024. godinu održano preko 180 različitih programa.

Predstavljen najvažniji projekt Aglomeracije – pročistač otpadnih voda na Petki

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković s predstavnicima Vodovoda Dubrovnik predstavio je jedan od najvažnijih dijelova EU projekta Aglomeracije Dubrovnik – Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Lapad (UPOV). Vodovod Dubrovnik odabrao je izvođača te će UPOV Lapad s podmorskim ispustom graditi zajednica ponuditelja koju čine slovenske tvrtke Iskra d.o.o. i Hidroinženiring, a proteklog tjedna potpisan je ugovor o gradnji.

U svom obraćanju, gradonačelnik Franković rekao je da je danas povijesni dan nakon što je Dubrovnik prešao dug put da bi realizirao Aglomeraciju Dubrovnik.

„Pročistač pitke vode, novi vodovodi, izgradnja kanalizacije, zacjeljivanje tunela na Srđu. Sve su to projekti Aglomeracije Dubrovnik. Svi su bitni, ali ovaj zadnji nam je možda i najvažniji jer naš sadašnji uređaj je pred raspadanjem, a nad njim se bdije noću i danju da se ne dogodi katastrofa. Novi pročistač je planiran za grad od 73 tisuće stanovnika, što bi trebalo biti dovoljno za nekih pet do šest generacija u budućnosti. Dug put smo prošli da bi Aglomeraciju Dubrovnik uvrstili u ovu financijsku perspektivu, išli smo sve do premijera Plenkovića i kao posljednji smo grad kojem je odobrena Aglomeracija. Posljednji smo odabrani, a sad ćemo među prvima završiti. Nakon potpisivanja ugovora ide projektiranje, ishođenje lokacijske i građevinske dozvole i onda gradnja. Nadam se da ćemo u dobroj suradnji između izvođača, projektanta i gradske uprave biti brzi i efikasni. Imamo kombinaciju dobrih tvrtki koje imaju znanje i umijeće da završe uspješno ovaj posao“, istaknuo je gradonačelnik Franković.

Radovi podrazumijevaju izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda 2. stupnja pročišćavanja koji se sastoji od tri tehnološke cjeline: mehaničkog pročišćavanja, biološkog pročišćavanja te obrade mulja. Odabrani izvođači će u sklopu radova izgraditi novo postrojenje s pripadajućom opremom (grube i fine rešetke, aerirani pjeskolov, mastolov, membranski biološki reaktor, itd.), postrojenje za obradu mulja, hidrotehnički tunel duljine oko 350 metara te podmorski ispust duljine 835 metara.

„Dubrovnik već jako dugo čeka novi pročistač i možemo objaviti da smo nadomak cilju. Odabir izvođača koji su zadovoljili sve natječajne uvjete i koji su spremni preuzeti odgovornost za složen postupak izgradnje pročistača bio je jedan od najzahtjevnijih dijelova cijelog Projekta. Za Dubrovčane će ovaj korak biti od vitalne važnosti jer je Grad odavno zaslužio vodno-komunalnu infrastrukturu koja će značajno unaprijediti zaštitu okoliša i u najvećoj mogućoj mjeri staviti pod kontrolu otpadne vode“, izjavio je direktor Vodovoda Dubrovnik Matušić.

Cijena izgradnje novog pročistača u Lapadu iznosit će 28.699.977,96 eura bez PDV-a, dok je procijenjena vrijednost radova bila 29.333.996,95 eura bez PDV-a. Kroz bespovratna EU sredstva osigurano je 70,64% sredstava, dok se nacionalni dio od 29,36 % dijeli na tri jednaka dijela između Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatskih voda i Vodovoda Dubrovnik.

U predstavljanju projekta sudjelovao je i vlasnik slovenske tvrtke Iskra d.o.o. Dušan Šešok, jedan od izvođača radova.

„Postupak odabira izvođača je bio dugotrajan i temeljit, ali smo uspjeli zadovoljiti sve visoke kriterije potrebne za izgradnju pročistača i postrojenja za obradu mulja. Zahvaljujem Vodovodu Dubrovnik što je u nama prepoznao partnere s kojima će novi pročistač uskoro postati sastavni dio svakodnevnog života Dubrovčana i njihovih gostiju“, izjavio je Šešok.

Budući UPOV projektiran je tako da zadovolji sve potrebe stanovništva i gospodarstva u dugoročnom periodu. Njegov planirani kapacitet bit će 73000 ES (ekvivalent stanovnika), što uzima u obzir buduću izgradnju, kao i daljnji rast turističkih posjeta Dubrovniku sve do 2050. godine.

Rok za dovršetak radova je 40 mjeseci od potpisivanja ugovora. Dubrovnik će osim samog pročistača dobiti i moderno postrojenje za obradu mulja. Višak mulja prvo će se aerobno stabilizirati na budućem pročistaču ispod Petke, a nakon toga slijedi dehidracija i spremanje u prekrivene kontejnere. Kompletan proces obavljat će se u zatvorenim spremnicima i osiguranom ventilacijom za obradu onečišćenog zraka. Kontejneri će se tijekom ranih jutarnjih sati transportirati na lokaciju na Osojniku gdje će se prebaciti u hale za solarno sušenje mulja. I ove će sale biti opremljene postrojenjem za obradu onečišćenog zraka te će se time spriječiti bilo kakva mogućnost širenja neugodnih mirisa u okoliš, a osušeni mulj koji će se predati na konačno zbrinjavanje bit će inertan i neće generirati nikakav miris.

Više o projektu:

Projekt “Razvoj vodno-komunalne infrastrukture Dubrovnik” – Aglomeracija Dubrovnik vrijedan je 116,96 milijuna eura. 60,73 milijuna eura čine bespovratna EU sredstva iz Operativnog programa za konkurentnost i koheziju. Preostalih 25,23 milijuna eura osiguravaju Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatske vode te Vodovod Dubrovnik, u iznosu po 8,40 milijuna eura. Sveukupno će se na sustavu vodoopskrbe izvoditi radovi u dužini od 40.256 m cjevovoda što obuhvaća izgradnju, rekonstrukciju i sanaciju, a pristup poboljšanoj kakvoći vode imat će 78.716 potrošača. Na sustavu odvodnje izvodit će se radovi u dužini od 30.798 m, a na novi sustav odvodnje priključit će se 4.409 novih potrošača te će pokrivenost sustavom odvodnje na području Grada Dubrovnika biti 92 %. Projekt obuhvaća i izgradnju pročistača pitke vode UPPV Ombla i pročistača otpadnih voda UPOV Lapad.

Gradonačelnik Franković uputio čestitku Badmintonskom klubu Dubrovnik

Povodom postignuća na 4. kolu kupa Hrvatske za pomladak, Međunarodnom otvorenom prvenstvu Alžira te 3. kolu Dalmatinske lige, gradonačelnik Mato Franković uputio je čestitku Badmintoskom klubu Dubrovnik. Prenosimo je u cijelosti:

Dragi badmintonaši,

veliko mi je zadovoljstvo čestitati vam na odličnim rezultatima koje ste ostvarili na 4. kolu kupa Hrvatske za pomladak, Međunarodnom otvorenom prvenstvu Alžira te 3. kolu Dalmatinske lige.

Velike čestitke upućujem Lei Burazor jer osvojiti po dvije zlatne i srebrne medalje te jednu brončanu na 4. kolu kupa Hrvatske za pomladak impresivan je uspjeh. Čestitke itekako zaslužuju i najmlađi igrači koji su se dokazali u svojim disciplinama. Od srca stoga čestitam Karli Ivi Vuletić na zlatnoj medalji, Lučiji Galjer na srebrnoj medalji te Niku Zvoni, Jakovu Kralju, Mari Biočić i Nini Grbavac na osvojenim brončanim medaljama.

Posebna čestitka ide Ariju Danijelu Dinati na izvanrednom uspjehu na Međunarodnom otvorenom prvenstvu Alžira. Osvojiti ovaj turnir bez izgubljenog gema i popeti se na ljestvici svjetske rang liste je iznimno postignuće za tebe i cijeli klub. Samo tako nastavi dalje!

Dakako, ništa manje nisu vrijedne osvojene 24 medalje na turniru 3. kola Dalmatinske lige. Svaka pobjeda i odličje dokazuje vama i vašim vrijednim trenerima da ste na pravom putu.

Želim vam svima puno sreće, da i dalje postižete ovakve zavidne rezultate u nadolazećim natjecanjima!

S poštovanjem,

Gradonačelnik

Mato Franković

Foto: Facebook Badmintonski klub Dubrovnik

Pročelnica Antić Brautović otvorila izložbu Lukše Peka „53 – PEDESETTROJICA“

U sklopu središnje proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, baštinu i turizam Julijana Antić Brautović otvorila je izložbu Lukše Peka pod nazivom “53 – PEDESETTROJICA” u Galeriji Dulčić Masle Pulitika.

Riječ je o grafičkoj mapi nastaloj povodom 80. obljetnice, a u spomen na pedeset i tri pogubljene žrtve koje su ubijene na otoku Daksi 1944. godine.

Pročelnica Antić Brautović naglasila je važnost umjetnosti koja nam omogućuje suočavanje s prošlošću i potiče razmišljanje o porukama i osjećajima koje ova grafička mape budi. Istaknula je kako je izložba otvorena u okviru središnje proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku, kad se kroz razne programe tijekom cijeloga tjedna, kao i čitave obljetničke godine, prisjećamo bogatstva naše kulturne baštine i važnosti njezina očuvanja.

Uz pročelnicu Antić Brautović, okupljene su pozdravili i ravnatelj Umjetničke galerije Dubrovnik Tonko Smokvina, predsjednik Udruge Daksa 1944./1945. Denis Vokić, autor pogovora u mapi Marin Ivanović te umjetnik, Lukša Peko.

Gradička mapa „53 – PEDESETTROJICA“ u nakladi od 16 primjeraka sadrži 38 listova formata 48×38 cm, od čega su 32 lista grafike u tehnici suha igla, koje je autor ručno otisnuo u svom atelieru, dok preostalih šest listova čine naslovni list, pjesma „Stihovi za pomirenje“ Milana Milišića, predgovor Marina Ivanovića te biografija autora Lukše Peka i impressum s ostalim tehničkim podacima.

Izložba ostaje otvorena do 24. studenog.

Vijenac i svijeća u spomen na nekadašnjeg gradonačelnika Dubrovnika Nika Koprivicu

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković i pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport, civilno društvo i socijalnu skrb Dživo Brčić polaganjem vijenca i paljenjem svijeće na groblju Boninovo odali su počast dr. Niku Koprivici, gradonačelniku Dubrovnika pogubljenom bez suđenja na Daksi u listopadu 1944. godine.

Podsjetimo, Niko Koprivica (1889.-1944.) mučki je ubijen 1944. godine na Daksi, a njegovi posmrtni ostaci ispraćeni su na vječni počinak tek u listopadu 2008. godine.

Nastavlja se program pomoćnika u nastavi u osnovnim školama uz sufinanciranje bespovratnim EU sredstvima u iznosu 1.3 milijuna eura

Nastavak projekta Pomoćnici u nastavi u osnovnim školama Grada Dubrovnika sufinancirat će se bespovratnim sredstvima Europskog socijalnog fonda plus u iznosu od 1.3 milijuna eura za trogodišnji projekt (faza VII). Financirat će se 42 pomoćnika u nastavi u osnovnim školama kroz 36 mjeseci, dok će potrebna sredstva za plaće preostalog dijela pomoćnika, trenutno njih još 37, osigurati Grad iz vlastitih prihoda. 

Naime, program osiguravanja pomoćnika djeci s teškoćama u razvoju kontinuirano se provodi u svim osnovnim školama Grada Dubrovnika, a iz godine u godinu prati ga rast broja angažiranih pomoćnika. U dubrovačkim osnovnim školama trenutno je angažirano 79 pomoćnika za rad s 83 djece. 

Dok se rad pomoćnika u osnovnim školama djelomično financira iz Europskog socijalnog fonda, angažman pomoćnika u vrtićima u potpunosti se financira iz proračuna Grada Dubrovnika. U dječjim vrtićima trenutno su raspoređena 43 pomoćnika, čime sveukupni broj pomoćnika u nastavi u obrazovnom sustavu Grada Dubrovnika iznosi 122 pomoćnika.

Sufinanciranje bespovratnim sredstvima, uz vlastita sredstva, doprinijelo je da se višestrukim povećanjem satnice pomoćnicima Grad Dubrovnik nađe u samom državnom vrhu po iznosu cijene satnice. Podsjetimo, iznos satnice povećan je u rujnu prošle godine kada je satnica za pomoćnike u predškolskim i osnovnoškolskim ustanovama na području Grada Dubrovnika povećana na 7,70 eura bruto. Prethodno je u listopadu 2022. Grad Dubrovnik, među prvim hrvatskim gradovima, donio odluku o povećanju satnice.

U Centru za djecu, mlade i obitelj održane završne pripremne radionice za izradu nove Gradske slike zdravlja

Završne pripremne radionice za izradu nove Gradske slike zdravlja pod nazivom „Mogućnosti intervencije i dioničari“ održale su se 22. i 23. listopada 2024. u Centru za djecu, mlade i obitelj Dubrovnik. Voditeljica radionica bila je prof. dr. Selma Šogorić, predsjednica Hrvatske mreže zdravih gradova, a sudjelovali su predstavnici Grada Dubrovnika te dubrovačkih ustanova, organizacija i udruga, kao članovi tematskih skupina slike zdravlja. Naime, u dosadašnjem radu  iskristalizirala su se četiri prioritetna područja nove gradske slike zdravlja za sljedećih pet godina:

– obitelj i roditeljstvo,

– skrb o mladima,

– zdravo urbano planiranje te

– skrb o ranjivim skupinama (stariji i nemoćni, osobe s invaliditetom, neizlječivi i terminalni bolesnici, beskućnici).

Do konca ove godine svaka će tematska skupina izraditi svoj prilog za izradu Gradske slike zdravlja i Plana za zdravlje, koji će se uz pomoć Suportivnog centra Hrvatske mreže zdravih gradova, uobličiti u strateški dokument i dostaviti Gradskom vijeću Grada Dubrovnika na raspravu i donošenje.

Grad Dubrovnik je jedan od osnivača Hrvatske mreže zdravih gradova i jedan je od najaktivnijih članova Mreže već duže od tri desetljeća. Kroz niz projektnih aktivnosti, Dubrovnik zdravi grad djeluje na unapređenju zdravlja i kvalitete života svih svojih stanovnika, posebno djece i mladih, starijih sugrađana, osoba s invaliditetom i obitelji.

Razvoj grada u smjeru zdravije i sretnije zajednice te poželjnog mjesta za život moguće je jedino kroz suradnju svih dionika, od gradske uprave, preko profesionalnih ustanova iz oblasti zdravstva, obrazovanja, socijalne skrbi, urbanizma do gospodarskog i nevladinog sektora.

Pročelnik Benić na završnoj konferenciji projekta HABI

Završnu konferenciju projekta “Interreg HABI”, u organizaciji Dubrovačke razvojne agencija DURA, jučer je službeno otvorio pročelnik Upravnog odjela za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Božo Benić. Pročelnik Benić u ovoj je prigodi naglasio važnost zaštite prirodnog naslijeđa i potrebu za održivim razvojem koji uzima u obzir očuvanje bioraznolikosti.

Na konferenciji su predstavljeni rezultati i metodologije usmjerene na zaštitu okoliša te podizanje svijesti o NATURA 2000 staništima i vrstama. Projekt HABI predstavlja konkretan korak prema jačanju suradnje između različitih partnera te jačanju svijesti o važnosti očuvanja staništa i vrsta. Završna konferencija projekta pružila je značajnu platformu za razmjenu znanja i iskustava između stručnjaka, institucija i lokalne zajednice u cilju očuvanja bioraznolikosti. Sudionici su se složili da je ključno nastaviti s istraživanjima i razvojem strategija koje će omogućiti održivu zaštitu prirodnih resursa, posebice u kontekstu promjena koje donosi klimatski utjecaj.

Vodeći partner u projektu je Commune di Conversano iz Italije, a uključeni su i partneri Javna ustanova Rezervat Lorum, Mola di Bari i Dubrovačka razvojna agencija DURA.

Na konferenciji su tako govorili i Veronika Bjelopera, vršiteljica dužnosti ravnatelja Javne ustanove Rezervat Lokrum, koja je istaknula značaj suradnje među institucijama i lokalnom zajednicom u očuvanju zaštićenih područja. Nicola Zilio, predstavnik glavnog partnera projekta Commune di Conversano istaknuo je važnosti razvoja programa za suočavanje s izazovima očuvanja bioraznolikosti putem zajedničkog plana za zaštitu flore i faune. Na konferenciji je sudjelovao i Giuseppe Colonna, gradonačelnik Mola di Bari i partner u projektu, koji je naglasio da HABI projekt predstavlja konkretan odgovor na potrebe očuvanja teritorija, posebno u svjetlu rastućih izazova zaštite okoliša.

U ime DURA-e, Ivan Saltarić istaknuo je odgovornost razvojne agencije za pisanje projekta, koristeći iskustvo iz više od 55 uspješno realiziranih EU projekata. U sklopu projekta izrađeni su promotivni materijali i strategija za podizanje svijesti o važnosti zaštite prirode i okoliša, uključujući istraživanje posidonije.

Ozana Domijan, stručna voditeljica Javne ustanove Rezervat Lokrum, u svojoj prezentaciji naglasila je ključnu ulogu Lokruma kao zaštićenog područja prirode i posebnog rezervata šumske vegetacije u očuvanju bioraznolikosti, te važnost istraživanja trenutačnog stanja morskih staništa za  identifikaciju potencijalnih prijetnji,  kao i razvoj protokola za praćenje stanja, s posebnim naglaskom na livade morske cvjetnice posidonije.

U drugom dijelu program konferencije izv. prof. dr. sc. Ana Bratoš Cetinić sa Sveučilišta u Dubrovniku predstavila je svoja istraživanja o ekološkim tragovima i bioraznolikosti, dok je Morana Bačić, stručna voditeljica iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije, govorila o ekosustavu posidonije na Sakarun plaži.

O zaštićenim prirodnim vrijednostima ovog područja te izazovima s kojima se suočava govorio je Lukša Kalafatović iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

Istraživanja podmorja na Lokrumu s ciljem prikupljanja podataka koji bi omogućili bolje razumijevanje stanja morskih staništa je provela udruga Sunce, a o rezultatima je govorila Matea Špika, viša stručna suradnica. Istaknula je da je stanje livada morske cvjetnice posidonije zasad relativno dobro, ali se uočavaju promjene i znakovi degradacije po određenim parametrima. To ukazuje na potrebu za pažljivim pristupom i daljnjim istraživanjem.

Vida Zrnčić iz Udruge Sunce istražila je prijetnje i pritiske na morski ekosustav Lokruma, ističući važnost zaštite ovih područja. Fedra Dokoza, u svom izlaganju upoznala je sudionike s vrstom Posidonia oceanica te se osvrnula na usluge ekosustava koje ova vrsta pruža, kao i na pritiske koji ugrožavaju njezin opstanak, naglašavajući važnost njezine zaštite.

Gradonačelnik Franković primio gradonačelnika Grada Paga

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković primio je gradonačelnika Grada Paga Antu Fabijanića i direktoricu Turističke zajednice Grada Paga Vesnu Karavanić, a povodom obilježavanja središnje proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku i boravka gradonačelnika Grada Paga u Dubrovniku. 

„Počašćeni smo što ste došli i nadam se da je ovo prvi susret, a nakon kojeg će uslijedi mnogi drugi. Vjerujem da možemo i trebamo razvijati odnose i na taj način dijeliti iskustva i pomagati jedni drugima“, naglasio je gradonačelnik Franković. 

Razgovarali su o brojnim sličnostima ovih dvaju gradova, u kontekstu povijesnih okolnosti, kulturnih bogatstava i baštine pod zaštitom UNESCO-a, Bartola Kašića koji je rodom bio iz grada Paga, a nekoliko godina boravio je i u Dubrovniku, statutima gradova te turizma i upravljanja turističkom destinacijom. 

Gradonačelnik Fabijanić i direktorica Karavanić izrazili su zadovoljstvo posjetom Dubrovniku, a usuglašena je želja za uspostavljanjem suradnje ovih dvaju gradova.

Pročelnica Antić Brautović primila predstavnicu prijateljskog grada Helsingborga

Pročelnica Upravnog odjela za kulturu, baštinu i turizam Julijana Antić Brautović susrela se s predstavnicom Uprave za kulturu švedskog grada prijatelja Helsingborga Jessicom Jönsson. Prijemu je nazočila i viša savjetnica, specijalistica za pravna pitanja u Upravnom odjelu za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Jelena Lončarić.

Razgovarale su o utjecaju turizma, ekonomskih interesa i klimatskih promjena na očuvanje kulturnih vrijednosti te o načinima na koje Dubrovnik rješava te izazove. Pročelnica Antić Brautović naglasila je kako se Grad Dubrovnik 2017. okrenuo održivosti i proveo niz mjera kako ne bi postao žrtva vlastitog uspjeha. Istaknula je mjere koje Grad provodi, poput mjera za gospodarstvenike i obrtnike, mjera priuštivog stanovanja za mlade obitelji te fonda stanova kroz program Dubrovačke stanogradnje u kojima stambeno zbrinjava obitelji s više djece, na temelju čega revitalizira povijesnu jezgru, poglavito nakon otvaranja novog objekta Osnovne škole Marina Getaldića. Gošći iz grada prijatelja predstavile su i Zavod za obnovu Dubrovnika koji provodi programe obnove spomeničke cjeline Dubrovnika i drugih nepokretnih kulturnih dobara, čime se stvara temelj za odgovorno i održivo upravljanje te Društvo prijatelja dubrovačke starine koje brine o očuvanju i promicanju bogate spomeničke baštine dubrovačkog kraja.

Jönsson je odgovorna za kulturnu baštinu u izgrađenom okruženju u Helsingborgu, s naglaskom na očuvanje i razvoj kulturno-povijesnih vrijednosti u procesima prostornog planiranja. U Dubrovniku boravi povodom središnje proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku te sudjelovanja na međunarodnoj konferenciji Društva prijatelja Dubrovačke starine u suradnji sa Zavodom za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije „Svjetska baština – planiranje i upravljanje: Nove metodologije prostornog planiranja u kontekstu zaštite i upravljanja svjetskom baštinom (UNESCO) i povijesnim urbanim krajolicima (HUL)“, koja se do sutra održava u Lazaretima.

Protokol o suradnji Grada Dubrovnika i Helsingborga potpisan je 1996. godine, a dosad se realiziralo više projekata suradnje. Među njima je i novčana donacija Društvu distrofičara invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Dubrovačko neretvanske županije te razmjena javnih ustanova u kulturi.

Počeli radovi na sanaciji skalina od Jezuita, prva cjelovita obnova nakon izgradnje

Uz početak cjelovite sanacije skalina od Jezuita, radove su obišli gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković, njegova zamjenica Jelka Tepšić, pročelnica za gospodarenje imovinom, opće i pravne poslove i predsjednica Upravnog vijeća Zavoda za obnovu Dubrovnika Marijeta Hladilo te Mihaela Skurić, ravnateljica Zavoda. Nastavak je to ulaganja koje ova gradska uprava sustavno provodi na prostoru povijesne jezgre, a ujedno se radi o prvoj sveobuhvatnoj obnovi ovog urbanistički važnog prostora iz 18. stoljeća.

Obnova skalina ukupne površine 197.25 metara kvadratnih u ulici Uz Jezuite dio je Programa obnove spomeničke cjeline Dubrovnika za 2024. godinu Zavoda za obnovu, a sredstva su osigurana u ovogodišnjem Proračunu Grada Dubrovnika. Radovi sanacije obuhvatit će pripremne, građevinske i konzervatorsko-restauratorske radove na čitavoj površini skalina – od samog podnožja do Boškovićeve poljane.

-„Odlučili smo se na jednu kompletnu sanaciju i uređenje skalina kako idućih 50 godina ovdje ne bi trebalo biti intervencija. Znamo što skalini od Jezuita znače ne samo za naš grad nego i za brojne vizure koje posjetitelji šalju u svijet. Nisu posljednjih godina bili adekvatan reprezent onoga što bi zapravo trebali biti”,  rekao je gradonačelnik Franković te dodao kao je u dijalogu s Ministarstvom kulture i medija te s Konzervatorskim odjelom pronađeno kompromisno rješenje za uređenje Poljane Ruđera Boškovića jer, istaknuo je, konzervatori ne dopuštaju popločenje Poljane.

Ravnateljica ZOD-a Mihaela Skurić naglasila je kako se svi radovi na ovom urbanistički važnom dijelu grada izvode pod budnim okom konzervatorske službe. Pojasnila je kako su određeni skalini pod utjecanjem ispiranja ulegnuti te je potrebno obnoviti nosivi sloj, dok se ostali radovi odnose na restauratorske radove.

Ugovor o izvođenju radova sklopljen je sa tvrtkom Projekt 22 iz Dubrovnika, a nad radovima se provodi stručni i konzervatorski nadzor Konzervatorskog odjela u Dubrovniku. Voditelj radova je Marko Mostahinić, a restauratorski tim predvode Tjaša Kolačko, konzervatorica-restauratorica za kamen i Mihovil Šuljak, kamenoklesar. Stručni nadzor nad izvođenjem radova provoditi će Ivo Matković, a nadležna konzervatorica ispred Konzervatorskog odjela u Dubrovniku je Sanja Radović.

Vrijednost ugovora sklopljenog s izvođačem je 262.735,00 eura s PDV-om dok ukupna vrijednost s nadzorom iznosi 290 tisuća eura.

Ugovorom je definiran rok za izvođenje radova od četiri mjeseca, a kako bi se radovi odvijali neometano i u skladu s ugovorenim rokom čitava površina skalina je ograđena.

Gradonačelnik na otvorenju ”7. Hrvatskog veterinarskog kongresa”

Sudionike Hrvatskog veterinarskog kongresa, najvažnijeg nacionalnog znanstveno-stručnog skupa veterinarske medicine, pozdravio je večeras dubrovački gradonačelnik Mato Franković, ujedno u ulozi izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića.

U ovoj je prigodi istaknuo važnost veterinarske struke i njezine ključne uloge u održavanju zdravlja životinja i ljudi te osiguravanju sigurnosti hrane, kao i doprinosu ekonomskom razvoju.

Znanstveno-stručni skup organizirali su Hrvatska veterinarska komora, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatski veterinarski institut, a u hotelu Sheraton Dubrovnik u Župi dubrovačkoj okupio je stručnjake iz veterinarske prakse, veterinarskog javnog zdravstva i sigurnosti hrane, stručnjake iz područja znanosti i biomedicine, s ciljem unaprjeđenja veterinarske struke i veterinarske znanosti u Republici Hrvatskoj.

Uz gradonačelnika Frankovića okupljenima su se obratili i Josip Dabro, izaslanik predsjednika Vlade, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić, Andrija Mikulić, glavni državni inspektor te Ivan Zemljak, predsjednik organizacijskog odbora Hrvatskog kongresa veterinara i predsjednik Hrvatske veterinarske komore.

Gradonačelnik uputio čestitku Jugašima za osvajanje Eurokupa

Povodom osvajanja Eurokupa, što je ujedno i 72. trofej u povijesti kluba, gradonačelnik Mato Franković uputio je čestitku Vaterpolskom klubu Jug. Prenosimo je u cijelosti:

Dragi Jugaši, poštovani treneru i stručni stožeru,

čestitam vam na osvojenom 72. trofeju! Ovaj izvanredan uspjeh, i to na samom početku nove sezone, ponovno potvrđuje vašu iznimnu kvalitetu i predanost. Toni Popadić, s titulom MVP finala, bio je pravi vođa, a svi ste zajedno pokazali nevjerojatnu snagu i timski duh.

Svaki vaš trofej ne samo da obogaćuje sportsku povijest našeg kluba, već i donosi ponos cijelom Dubrovniku. Vi ste pravi uzor mladim sportašima i simbol vrijednosti koje naš grad njeguje.

Veselim se vašim budućim uspjesima i vjerujem da će ova sezona donijeti još mnogo razloga za slavlje!

S poštovanjem,

Gradonačelnik

Mato Franković

Foto: Hrvatski vaterpolski savez

Dubrovnik ostvaruje izvrsne posezonske rezultate zahvaljujući brojnim sportskim natjecanjima

Sukladno strateškim smjernicama i strategiji brendiranja, Dubrovnik se sve jače profilira kao poželjna sportska destinacija izvan glavne turističke sezone. Kroz ciljano ulaganje u sportske događaje i manifestacije, Grad Dubrovnik je ove godine ostvario značajan uspjeh u posezoni, čime se potvrđuje važnost sporta kao još jednog pokretača održivog turizma te uspješnog modela produljenja turističke sezone.

Održavanjem brojnih sportskih događanja tijekom listopada, Dubrovnik je potvrdio status destinacije koja privlači tisuće sudionika, njihovih timova i pratitelja. Ovog mjeseca Grad je posjetilo više od 2000 sportaša, među kojima se ističe 600 atletičara na međunarodnom Otvorenom prvenstvu Dubrovnika, 200 triatlonaca na prestižnom natjecanju Earth Sea & Fire te 500 sudionika Spartan Trail utrke. Također, Dubrovnik Open u taekwondou okupio je više od 600 natjecatelja. Vrlo posjećena je bila i međunarodna auto brdska utrka 24. Nagrada Dubrovnika “Memorijal Željko Đuratović” – “Trofej Dubravko Čikor” dok će se finalno natjecanje autoslaloma održati na stazi Mirinovo krajem mjeseca, uz sudjelovanje preko stotinu vozača.

– “Naša intencija prilikom organiziranja brojnih sportskih događanja je oduvijek bila produljenje turističke sezone. Dubrovnik je ove godine pokazao ono što nije nijedan hrvatski grad, a to je jaka predsezona, jaka i snažna posezona i stabilna sezona. Upravo na takav način Dubrovnik ostvaruje nevjerojatne brojke” – istaknuo je gradonačelnik Mato Franković.

Predviđanja i projekcije za naredne godine dodatno ohrabruju – uz već vidljive pozitivne rezultate i zadovoljstvo sudionika, predviđa se daljnje jačanje turističkog prometa u ovom segmentu kroz povećanje broja sportskih manifestacija i partnerstva s međunarodnim sportskim institucijama. Nadodajmo kako gradska uprava kontinuirano sufinancira brojna sportska događanja putem proračunskih sredstava, čime se nastavlja unapređenje Dubrovnika kao jedinstvene sportske destinacije koja nudi infrastrukturne i organizacijske uvjete na visokoj razini.

Ovi rezultati pokazuju koliko sportska ponuda doprinosi obogaćivanju turističke slike Dubrovnika, pružajući uz gostoljubivost i autentičnost, ujedno i bogatu lepezu sportskih sadržaja za posjetitelje i profesionalce.

Zahvaljujući strateškim ulaganjima i potpori grada, Dubrovnik je u 2024. godini učvrstio vodeću poziciju među turističkim destinacijama Hrvatske, pokazujući kako posezona može biti jednako atraktivna i profitabilna kao i vrhunac turističke sezone. Ovaj model, koji podržava održivi i kvalitetan turizam, nastavit će se razvijati i u budućim mjesecima, čime će Dubrovnik dodatno osnažiti svoju poziciju na globalnom turističkom tržištu kao destinacija koja nudi bogat sadržaj čitavu godinu.

Obnovljeno dječje igralište na Batali

U sklopu programa redovitog i investicijskog održavanja dječjih i sportskih igrališta te prostora za rekreaciju obnovljeno je dječje igralište na Batali.

Preostalo je još zamijeniti manji dio dotrajalih letvica na zaštitnoj ogradi. Naime, sve letvice su skinute sa ograde, opiturane i vraćene na svoje mjesto, osim manjeg broja letvica koje su propale te se izrađuju nove koje će se postaviti početkom idućeg tjedna. Do tada su dijelovi ograde bez letvica propisno označeni.

U sklopu radova postavljen je i potpuno novi tobogan dok je manji tobogan prebojan. Mala kućica za igru očišćena je i prebojana, a na dječjoj ljuljački zamijenjen je su dotrajali i zahrđali lanac. Površina ispod ljuljački nasuta je kamenom tucanikom. Djelatnici Vrtlara uredili su zelenilo oko ograde, a u čišćenju podloge igrališta sudjelovala je i Čistoća Dubrovnik.

Radove na obnovi igrališta izvodi Tehnogradnja – ugovorni izvođač na poslovima održavanja dječjih i sportskih igrališta.

DAN OTVORENIH VRATA DUBROVAČKIH BAŠTINSKIH INSTITUCIJA Besplatan ulaz na zidine, u muzeje i galerije

U okviru središnje proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku, u subotu, 26. listopada, na sam dan uvrštenja Starog grada Dubrovnika na UNESCO-ov Reprezentativni popis svjetske baštine prije 45 godina, organizira se Dan otvorenih vrata dubrovačkih baštinskih institucija. Zahvaljujući suradnji s Društvom prijatelja dubrovačke starine te vjerskim zajednicama, uz gradske muzeje i galerije, svi će Dubrovčani i gosti grada moći besplatno posjetiti i zidine, Muzej Franjevačkog samostana, Muzej Dominikanskog samostana, Sinagogu te Riznicu Katedrale.

Istog dana, zbog uručenja plakete organizacije Europa Nostra «Šampioni baštine» Društvu prijatelja dubrovačke starine,  Kulturno – povijesni muzej u Kneževu dvoru bit će zatvoren za sve posjetitelje od 9:00 do 13:30 sati, a besplatno će se moći razgledati nakon 13:30 sati.

Pomorski muzej u tvrđavi sv. Ivana i Etnografski u žitnici „Rupe“ zainteresirani posjetitelji mogu obići u vremenu od 9 do 18 sati, Prirodoslovni muzej od 10 do 18 sati te arheološke izložbe u tvrđavi Revelin od 10 do 16 sati.

Umjetnička galerija Dubrovnik i Galerija Dulčić-Masle-Pulitika bit će otvorene od 9 do 20 sati, Dom Marina Držića od 9 do 20 sati i 30 minuta te Muzej Domovinskog rata od 8 do 21 sati.

Od 8 do 16 sati moći će se obići Riznica Katedrale, a muzeji Franjevačkog i Dominikanskog samostana od 9 do 18 sati.

Podsjetimo, Gradsko vijeće Grada Dubrovnika je 2024. godinu proglasilo Godinom UNESCO-ove svjetske baštine budući da Grad obilježava nekoliko značajnih obljetnica – 45. obljetnicu upisa povijesne jezgre Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, 15. obljetnicu upisa Feste svetoga Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu ‘Sjećanje svijeta’ u studenome prošle godine. U okviru Programa obilježavanja do sada je realizirano preko 180 različitih kulturnih, znanstvenih, edukativnih i ostalih programa, dok se program središnje proslave odvija upravo u ovom tjednu, od 20. do 27. listopada.

Darivatelji krvi na prijemu kod zamjenice Tepšić

U sklopu obilježavanja Dana dobrovoljnih darivatelja krvi, koji se u Republici Hrvatskoj obilježava 25. listopada svake godine, zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić i pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživo Brčić primili su danas predstavnike Gradskog društva Crvenog križa i višestruke dobrovoljne darivatelje krvi.

„Čestitam vam svima i zaista hvala na vašoj nesebičnosti i velikom srcu i svemu onome što radite. Kad znate da nakon darivanja imate zdrave, sretne i žive ljude, onda je to jedan veliki doprinos. Zahvaljujem na svemu što radite i želim da ustrajete i dalje u tome onoliko koliko budete mogli“, naglasila je zamjenica Tepšić, uputivši čestitku i zahvalu dobrovoljnim darivateljima krvi u ime Grada Dubrovnika.

Predstavnici Gradskog Društva Crvenog križa ravnatelj Marko Grgurević i Dragica Burđelez naglasili su kako je i ove godine zabilježen porast darivatelja krvi te je u prvih devet mjeseci krv darovalo 1116 ljudi, od čega novi 61 darivatelj.

Voditeljica Odjela za transfuzijsku medicinu Dolores Martinović istaknula je pravila za darivatelje krvi, koja jesu stroga, ali njima čuvaju primatelje krvi te jednako tako i darivatelje.

Odana počast nevinim žrtvama na Daksi

Predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica i gradska vijećnica Katarina Doršner položili su danas kod Spomen križa na otoku Daksi vijence i zapalili svijeće u znak sjećanja na 53 pogubljene žrtve koje su ubijene na tom otoku 1944. godine. Molitvu u znak sjećanja na sve stradale predvodio je dubrovački biskup monsinjor Roko Glasnović.

Uz delegaciju Grada Dubrovnika, pijetet su izrazili i predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije, susjednih općina te predstavnici Udruge Daksa 1944./45, franjevci iz Franjevačkog samostana Male Braće Dubrovnik i članovi obitelji stradalih žrtava.

U dvorani Ivana Pavla II. s početkom u 17 sati će se održati prezentacija Spomen-sobe zločina na Daksi, prvi muzej jugoslavenskih komunističkih zločina koji se otvara u Hrvatskoj, dok će se sveta misa zadušnica služiti večeras u 19 sati u crkvi Male braće.

Korak do realizacije najznačajnijeg sportskog objekta u povijesti Dubrovnika

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković sa suradnicima održao je radni sastanak na temu financiranja multifunkcionalne sportske dvorane s predstavnicima Razvojne banke Vijeća Europe Sergiom Dell’Annom, Makedonkom Mateska i Jonidom Prifti. Sastanku su nazočile pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivana Brnin, pročelnica Upravnog odjela za izgradnju i upravljanje projektima Paula Pikunić Vugdelija te pročelnik Upravnog odjela za proračun, financije i naplatu Ante Vojvodić.

Pregovori su prošli uspješno i Gradu Dubrovniku je odobrena ubrzana procedura te će, u suradnji s Vladom Republike Hrvatske i Europskom investicijskom bankom, zatvoriti financijsku konstrukciju projekta multifunkcionalne sportske dvorane Gospino polje. Cilj je da početak investicije bude u 2026. godini.

Izgradnjom multifunkcionalne sportske dvorane Dubrovnik će dobiti mogućnost organizacije dvoranskih sportskih natjecanja najviše kategorije te modernu multifunkcionalnu dvoranu za svakodnevno korištenje sportaša i rekreativaca, ali i za organizaciju brojnih manifestacija. Dvorana će Dubrovniku otvoriti cijeli spektar mogućnosti organizacije hrvatskih, europskih i svjetskih natjecanja u dvoranskim sportovima, što jamči i produžetak turističke sezone.

Novi multifunkcionalni objekt predstavljat će najznačajniji sportski objekt u povijesti Dubrovnika. Imat će dvije podzemne i dvije nadzemne etaže te će raspolagati s dvije dvorane za održavanje natjecanja te nekoliko pomoćnih dvorana za klupske sadržaje. Kapacitet gledališta kretat će se od 3840 do 4384 gledatelja, ovisno o postavkama tribina, dok će u podzemnoj garaži na dvije etaže biti smješteno 385 parkirališnih mjesta za osobne automobile. Osim za sport, multifunkcionalni prostor koristit će se za održavanje kongresa, koncerata i drugih kulturnih sadržaja.

Izgradnjom ove i obnovom postojeće dvorane u neposrednoj blizini, Dubrovnik će dobiti dvoranski kompleks, prvi takvog opsega u Europi.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE