Da dubrovački turistički sektor, kao ni Grad Dubrovnik nije ostao neokrznut korona krizom, to i ptice na grani znaju. Brojke o padu prometa, odnosno gostiju variraju od objekta do objekta, odnosno od jedne do druge turističke atrakcije, a neupitno da je Grad, kad se uspoređuju prihodi od proteklih turističkih sezona, ostvario osjetan manjak. Stoga smo odlučili provjeriti kako je u proteklom razdoblju poslovala jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija, žičara na Srđu u vlasništvu Excelsa nekretnina i jesu li ispunjene sve obaveze prema Gradu Dubrovniku kad je u pitanju koncesijska naknada. Anto Rusković iz uprave Excelsa nekretnina kazao je kako je žičara tijekom srpnja prevezla 78 posto manje gostiju nego u srpnju 2019., te da je pad prihoda veći od pada broja putnika. No, usprkos svim izazovima nije došlo do otpuštanja radnika, već su svima smanjenje plaće. Isto tako, Excelsa nekretnina ispunila je sve svoje obaveze prema Gradu Dubrovniku sukladno Ugovor o koncesiji.
Anto Rusković iz Excelsa nekretnina kazao je kako je dosadašnje poslovanje žičare u 2020. obilježeno utjecajem pandemije koronavirusa na turistička putovanja te da su negativni utjecaji bili vidljivi već u prvoj polovici ožujka, a da je sama žičara zbog širenja virusa, a potom i zabrane obavljanja brojnih poslovnih aktivnosti te produljenog izostanka ozbiljnijeg broja turista u Dubrovniku bila zatvorena od 19. ožujka do 21. lipnja ove godine.
Zamoljen da usporedbi poslovanje, odnosno broj gostiju i ostvarenog promet, u odnosu na proteklu sezonu Rusković je odgovorio sljedeće: „Kako je žičara prošle godine bila zatvorena od 25. travnja do 28. lipnja usporedba rezultata prvih sedam mjeseci ove s prvih sedam mjeseci prošle godine neće dati pravu sliku utjecaja pandemije koronavirusa na ovogodišnje rezultate. Uspoređujući rezultate od početka srpnja nadalje možemo navesti da je u srpnju ove godine žičara prevezla svega 22 posto od broja putnika prevezenih u srpnju 2019. godine, tj. u srpnju ove godine je zabilježen pad fizičkog prometa od 78 posto naspram istog prošlogodišnjeg mjeseca. U dosadašnjem dijelu kolovoza žičara dnevno u prosjeku prevozi nešto više od 30 posto od dnevnog broja putnika u kolovozu 2019. godine. Pad prihoda je veći od pada broja putnika budući da su ove godine cijene niže nego u istom razdoblju 2019. godine. Od početka kolovoza cijena karte za dvosmjernu vožnju odrasle osobe iznosi 160,00 kuna a do kraja srpnja je iznosila 140,00 kuna. Prošle godine je tijekom cijele sezone cijena ove karte iznosila 170,00 kuna.“
S obzirom na nepovoljne prilike na turističkom sektoru i pad prihoda, upitali smo Ruskovića, kao i Grad Dubrovnik jesu li ispunjenje sve obveze sukladno Ugovoru o koncesiji. Podsjetimo, Grad Dubrovnik i Excelsa nekretnine potpisali su lani Ugovor o koncesijskoj naknadi na period od 50 godina, po kojem ova tvrtka plaća varijabilni i fiksni dio koncesijske naknade. Fiksni iznos određen je na tisuću kuna mjesečno, dok se varijabilni iznos određuje u visini od 15 posto ostvarenih prihoda od prodaje karata za vožnju žičarom, to jest bruto prihoda ostvarenih od prodaje karata umanjenih za PDV.
No, člankom 9. stavkom 9. definiran je i način plaćanja koncesijske naknade u slučaju poremećaja na turističkom tržištu.“ Ako zbog poremećaja na turističkom tržištu godišnji prihod Koncesionara od prodaje karata za vožnju žičarom, tj. bruto prihod ostvaren od prodaje karata za vožnju žičarom umanjen za PDV padne za više od 50 posto u odnosu na prosječan prihod od prodaje karata za vožnju žičarom, tj. bruto prihod ostvaren od prodaje karata za vožnju žičarom umanjen za PDV, u tri prethodne godine, za tu godinu se utvrđuje varijabilna koncesijska naknada od 10 posto ostvarenih prihoda od prodaje karata za vožnju žičarom, tj. bruto prihoda ostvaren od prodaje karata za vožnju žičarom umanjen za PDV.” S obzirom na sve navedeno upitali smo Ruskovića je li uprava žičare tražila od Grada izmjenu ove klauzule.
“Od Grada Dubrovnika nismo tražili izmjene koncesijskog ugovora niti za to ima razloga. Prilikom dogovaranja koncesijskog ugovora vodilo se računa da u budućnosti mogu nastati dramatični poremećaji na turističkom tržištu zbog kojih bi se prihod žičare mogao prepoloviti u odnosu na dotadašnje te je ugovoreno da će u godini u kojoj takvi poremećaji nastanu varijabilna koncesijska naknada iznositi 10 posto prihoda žičare umjesto standardnih 15 posto prihoda. Također, nismo tražili oslobađanje od bilo kakvih obveza koje sukladno propisima imamo prema Gradu“ kazao je Rusković te dodao kako Excelsa nekretnine od početka ožujka primjenjuju brojne mjere usmjerene na smanjivanje troškova poslovanja radi povećanja kapaciteta kompanije, kao odgovor na snažan pad prihoda neizvjesno dugog trajanja.
„Excelsa nekretnine odlučile su da neće otkazati niti jedan ugovor o radu već će smanjiti sve plaće u kompaniji. Plaće su se smanjile tako da su prvotno manje smanjene onima koji su nastavili s radom, u odnosu na one zaposlenike koji određeni period nisu radili, vodeći računa da nitko ne dobije plaću manju od 4 tisuće kuna neto te potom nakon što su svi zaposlenici ponovno počeli raditi, da za veći postotak budu smanjenje plaće onim radnicima koji imaju veće plaće, a za manji postotak budu smanjenje plaće onima zaposlenicima koji imaju niže plaće“ potvrdio je Rusković.
Zanimala su nas i predviđanja uprave dubrovačke žičare za ostatak turističke sezone, kao i za naredni period, poglavito s obzirom na sve glasnije najave nekih zemalja o određivanju obveze samoizolacije za svoje građane koji se vraćaju s godišnjeg odmora provedenog u Hrvatskoj.
„U ovom trenutku nije moguće pouzdano procijeniti na kakav način i koliko dugo će se ova turistička sezona nastaviti uzimajući u obzir mogućnost da neke države koje predstavljaju nama važna emitivna tržišta, uključujući i Ujedinjeno Kraljevstvo kao najvažnije, uvedu obvezu da njihovi građani po povratku iz Hrvatske odlaze u četrnaestodnevnu samoizolaciju. Istovremeno, kako je još uvijek neizvjesno kada će biti dostupno cjepivo protiv virusa SARS-CoV-2, odnosno lijekovi za liječenje bolesti COVID-19, utemeljene prognoze za narednu godinu u ovom trenutku nije moguće davati. Svakako, zbog na vrijeme poduzetih mjera štednje, ipak ostvarenog određenog prihoda u dosadašnjem dijelu godine a najvažnije zbog činjenice da smo ovu krizu dočekali kao zdrava kompanija bit ćemo u mogućnosti održati poslovanje i uredno ispunjavati sve svoje obveze čak i u slučaju da ova kriza potraje dulje od sadašnjih najpesimističnijih procjena“ zaključio je Rusković.
Iz Grada Dubrovnika potvrdili su da je tvrtka Excelsa nekretnine podmirila sve dospjele obveze sukladno potpisanom Ugovor o koncesiji te nije tražila umanjenje naknade za koncesiju niti odgodu plaćanja te da primljena sredstva po osnovi Ugovora od dana sklapanja pa do 30. lipnja 2020 iznose 5.657.199,60 kuna.