Udruga LET objavila je 3. izmijenjeno i nadopunjeno izdanje publikacije “ZA i O jednoroditeljskim obiteljima”, koja je osmišljenja kao svojevrsna pomoć samohranim roditeljima u svladavanju svakodnevnih problema.
“Ovo je vodič za samohrane roditelje koji razmišljaju kako, kada i zašto razgovarati s djetetom o svojoj obitelji, o načinu na koji je nastala i kako funkcionira. Namjera nam je osnažiti roditelje za česte i otvorene razgovore o temama kojih se ponekad sami boje ili zbog kojih se osjećaju nesigurnima; kako djeci reći da je roditelj preminuo, kako razgovarati sa njima o razvodu, što su to roditeljske granice i kako ih postaviti, koji su to novi trendovi u korištenju droga i ponašajnih ovisnosti…”rekli su o vodiču iz Udruge LET.
O pluralizaciji obiteljske strukture govori i podatak da se danas udio jednoroditeljskih obitelji u europskim zemljama kreće između 15 i 30 posto.
Popis stanovništva iz 2021. godine pokazuje da u Hrvatskoj postoji čak 19,76 posto jednoroditeljskih obitelji u Hrvatskoj što je povećanje sa 15 posto iz 2011.!
“Neke su obitelji male, neke velike, neke su biološke, neke nastaju posvajanjem, u nekim su obiteljima dvije mame, u nekima dva tate, a u nekima je samo jedan roditelj. Postoje obitelji u kojima roditelji više ne žive zajedno ili su zasnovali nove obitelji. Neke obitelji imaju puno djece, neke nemaju nijedno, u nekima članovi sliče jedni drugima, a u nekima se razlikuju.”, izjavila je Iva Jovović, Izvršna direktorica udruge LET.
Uzroci nastanka jednoroditeljskih obitelji su višestruki: smrt, razvod braka, napuštanje
obitelji jednog roditelja, izvanbračno rođenje, a u novije vrijeme tu se svrstava i dugotrajno odsustvo jednog roditelja iz nekih drugih razloga npr. bolest, posao, izdržavanje zatvorske kazne i sl. Najčešći uzroci odsutnosti oca iz obitelji su razvod braka, udovištvo te pojava sve većeg broja žena koje rađaju djecu izvan braka. Razvod braka pritom je puno učestaliji od druga dva uzroka. U tim obiteljima najčešće jedan roditelj, ovisno o uzrocima, ispada iz obiteljskog sustava dok drugi mora ponovno organizirati i izgraditi novi način obiteljskog života i sam izvršavati brojne zadaće.
“Kakve god bile, obitelji su zajednice kojima pripadamo, u kojima rastemo, učimo, volimo, iz kojih putujemo, u koje se vraćamo.“, zaključuju u udruzi LET
Publikacija je izdana uz financijsku podršku Ministarstva demografije i useljeništva kao dio njihovog programa Potpore roditeljstvu.
Publikaciju možete pročitati OVDJE.