Voda s Palate se može piti, i treba prestati s nagađanjima je li ispravna ili nije, jer su kod nas svi stručnjaci za sve, a ako nećemo imati povjerenje u Zavod za javno zdravstvo koje radi analize, u koga ćemo onda imati. Osim toga, odgovorno tvrdim da su djelatnici “Vodovoda” napravili apsolutno sve što je trebalo nakon saznanja o onečišćenju. I mene frustrira što se na nalaze trebalo čekati i razumijem da su ljudi nestrpljivi – rekao je danas na press konferenciji direktor “Vodovoda” Lukša Matušić koji je, odgovarajući na novinarsko pitanje dodao kako je šteta po Vodovod nemjerljiva i da je nije lako niti izračunati.
Franković je najavio kako će Skupština Vodovoda čiji je on predsjednik donijeti odluku o tome da se stanovnicima koji nisu mogli konzumirati vodu zbog onečišćenja Palate, neće naplatiti potrošnja vode za mjesece studeni i prosinac.
Na ovoj press konferenciji koja se održala u istom sastavu kao i prošli put, na žalost, bez predstavnika inspektorata koji je završio s izvidima i čija su izvješća dovršena, potvrđeno je kako je do onečišćenja došlo zbog neispravnog pohranjivanja tzv. murge, odnosno nusprodukta koji nastaje u tehnološkom procesu odvajanja ulja od vode, a manjim dijelom zacijelo i zbog velikih količina komina.
Sve su to još uvijek pretpostavke, rekao je gradonačelnik Franković, ističući to kao svoje razmišljanje jer, “nalazi inspektorata do njega nisu došli i nije ih vidio”. Tako je rekao. Prema njegovim saznanjima, uljara je zatvorena i vlasnik je dobio upute što mora napraviti.
O kojim je uvjetima riječ i što će vlasnik morati poduzeti nakon što je utvrđeno da je njegova uljara izazvala onečišćenje i blokirala cijeli vodoopskrbni sustav s Palate, nije poznato ni nakon ove pressice koja je javnosti trebala podastrijeti sve informacije i otkloniti zabrinutost.
U svakom slučaju, gradonačelnik kaže da nitko ne može sa sigurnošću reći da se slična situacija neće ponoviti ni nakon sljedeće kiše koja je uskoro najavljena. S istim problemom se susreće i Zadar u kojemu su zbog povećane razine fenola zatvorena tri izvorišta.
Dr. Mato Lakić je novinarima rekao kako u jučerašnjim nalazima nije utvrđena prepoznatljiva koncentracija fenola, te kako se iz dana u dan smanjivala ta koncentracija nakon prvog nalaza koji je pokazao zabrinjavajuću razinu.
Iako se na konferenciji za medije i od strane gradonačelnika i direktora Vodovoda moglo čuti kako je vlasniku uljare žao što je došlo do ovakvog onečišćenja, ostaju činjenice koje zapravo duboko zabrinjavaju jer:
- riječ je o uljari obitelji Crnogorac, koja pod imenom Madrevita djeluje od 2009. godine
- riječ je o uljari koja ima agregat za struju i nema priključak za vodu i nije ga nikad, prema riječima direktora Matušića, ni zatražila
- riječ je o uljari koja se u medijima spominje kao uljara iz koje izlaze nagrađivana ulja
- riječ je o uljari u koju, najvjerojatnije, inspekcije nisu nikad ušle niti provjerile uvjete zbrinjavanja nusprodukata proizvoidnje maslinova ulja, a ako jesu onda su progledale kroz prste, jer drugog objašnjenja nema
- riječ je o uljari koja radi 15 godina, a koja nema vodopravnu dozvolu
- riječ je o uljari u kojoj brojni uljari, od Konavala do Primorja donose svoje masline na obradu
Na press konferenciji svi sudionici uljaru nazivaju – poslovni subjekt – ne navodeći njeno ime niti ime vlasnika.
Možda to u cijelom ovom slučaju i nije najbitnije, ono što jako, jako zvoni na uzbunu je činjenica kako uljara za koju “svatko zna” radi već 15 godina! bez, očito, potrebnih uvjeta kojima bi bila spriječena ovakva ekološka katastrofa koja može imati posljedice po ljudsko zdravlje. Dakle, ponovno se vraćamo na sustav. Sustav koji nije uređen. I onda posljedice neuređenog sustava moraju “kusati” oni koje zakači u određenom trenutku, što je, razumljivo, za njih i frustrirajuće i deprimirajuće. Naslijeđene desetljetne probleme nije lako “preko noći” ni riješiti. A ono “lako ćemo” uvijek stigne na naplatu.