Prigodan program posvećen začetniku suvremene ambijentalnosti, Ivici Kunčeviću održan je sinoć, 19. kolovoza u Pilama, lokaciji njegovog kultnog uprizorenja Tužne Jele.
O Kunčeviću, njegovu radu i uspomenama s njim okupljenoj publici govorila je Perica Martinović, Goran Grgić je čitao ulomak iz Kunčevićeve knjige Ambijentalnost na dubrovačku koji govori o probama za Tužnu Jelu, dok je Doris Šarić Kukuljica čitala stihove Shakespeareova Soneta 66. Prikazan je i izbor video isječaka predstava koje su obilježile njegovo djelovanje na Igrama: Romeo i Julija, Tužna Jele i Skup te isječci izintervjua u kojima je Kunčević progovarao o otvorenim prostorima kao kulisama, uključivanju djece u predstavu Tužna Jele, njezinom smještanju u more u Pilama te samoj ulozi i simbolici koju je more imalo, a na samom kraju su i djeca odjevena u bijelo, u spomen na kultno uprizorenje, potrčala na mul. Kunčević je predstavama propitkivao sebe, Grad i nebo te je kao ravnatelj dramskog programa Dubrovačkih ljetnih igara od 2002. do 2009. godine otvorio put novoj generaciji redatelja koja je kroz različite autorske poetike širila pojmove dubrovačke ambijentalnosti. Svoje bogato znanje ostavio je za vječnost u dvjema knjigama, Ambijentalnost na Dubrovačku i Redateljske bilješke.
Ivica Kunčević rođen je 1945. godine. Osnovnu i srednju školu završio je u Dubrovniku. Diplomirao je u Zagrebu 1969. godine jugoslavenske jezike i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu. Iste godine apsolvirao je na Odjelu režije Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu. U Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku djeluje od 1969. do 1977. u svojstvu kućnog redatelja, od 1977. u angažmanu je u DK Gavella, a 1984. postaje članom umjetničkog ansambla HNK
u Zagrebu do umirovljenja 2011. godine. Dužnost ravnatelja dramskog programa Dubrovačkih ljetnih igara obnašao je od 2002. do 2009. godine. Režirao je više od stotinu predstava različitih žanrovskih i stilskih odrednica, a diljem Hrvatske i regije prepoznat je po osebujnom čitanju dubrovačke i svjetske dramske baštine – Držića, Vojnovića, Shakespearea, Čehova.