Ususret obilježavanju Svjetskog dana mentalnog zdravlja (10. listopada), Društvo psihologa Dubrovnik u suradnji sa Službom za profesionalnu orijentaciju, savjetovanje studenata i alumne Sveučilišta u Dubrovniku organiziralo je Okrugli stol na temu medijskog izvještavanja o mentalnome zdravlju odnosno mogućem utjecaju medija i medijskih sadržaja na mentalno zdravlje djece, mladih i odraslih pod nazivom „Mediji i mentalno zdravlje“.
Sudionici okrugla stola bili su Lea Burić, mag. psih., DV Dubrovnik, Društvo psihologa Dubrovnik, Petra Kvartuč, mag. psih, Poliklinika za zaštitu mentalnog zdravlja djece, Društvo psihologa Dubrovnik, Irena Bošnjak Primorac, dr. med. specijalist psihijatrije, Odjel za mentalno zdravlje Dubrovnik, ZJZ DNŽ i doc. dr. sc. Đorđe Obradović, Odjel za komunikologiju, Sveučilište u Dubrovniku.
– Stanje u dubrovačkim medijima nije tako loše, mislio sam da je puno gore, međutim kad sam istraživao izvještavanje o mentalno zdravlju u lokalnim medijima zaključio sam da situacija i nije tako loša, rekao je Obradović te dodao kako se medijskoj pismenost djeca uče od roditelja, a ako su roditelji tablet i pametni telefon, onda djeca medijsku pismenost stječu od njih, zaključio je.
– Drago mi je da danas razgovaramo o ovoj temi koja je jako važna. Važno je djeci dati informacije sukladno njihovoj dobi. Pristup medijima treba biti u kontroli roditelja jer ako djecu pustimo same, oni neće dobiti pravu sliku i sve se to može reflektirati na njihovo zdravlje u vidu anksioznosti, velike zabrinutosti, istaknula je Petra Kvatruč.
Tijekom panela Lea Burić govorila je o fenomenu digitalnih medija kao dadilje i važnosti osvještavanja roditelja.
-Mediji dobro koriste ono tko mi jesmo, onaj nesvjesni dio u nama, zaključila je Irena Bošnjak Primorac govoreći o senzacionalističkim naslovima kojima se privlače klikovi dodavši kako je važno naučiti se samokontroli jer već se liječe slučajevi ovisnosti o elektroničkim medijima.
Podatci Svjetske zdravstvene organizacije govore kako u svijetu 25 % osoba boluje od različitih mentalnih poremećaja (SZO, 2022). Poteškoće mentalnoga zdravlja prisutne su u svim dobnim skupinama, od najmlađih do najstarijih osoba.