11.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiUSPJEH: Kad se našla "u zamci", Lea Perić je sjela i osmislila...

USPJEH: Kad se našla “u zamci”, Lea Perić je sjela i osmislila aplikaciju na kojoj će joj roditelji biti zahvalni

Uspjeh koji je postigla – osmisliti aplikaciju koja će pružati roditeljima mogućnost da zaštite svoju djece od prevelikog utjecaja mobitela, a pri tome ih kontrolirati i educirati, Lea Perić prije svega mora zahvaliti tome što je – mama. Prije dvije godine, kada je postala svjesna da i njeno dijete sve više vremena posvećuje “ekranu”, dala si je truda i počela istraživati kako osmisliti način da ga zaštiti od tog pasivnog života, bez proživljavanja vlastitog djetinjstva. I smislila je. A njena volja i želja bile su toliko čvrste, da se cijeli “svemir urotio” da se sve to i ostvari i to uz 200 tisuća eura bespovratnih sredstava iz EU fondova. U svemu tome Lea je imala neizmjernu potporu svoga supruga i cijele svoje obitelji. A, zajedno je sve, dobro se to zna, puno lakše. S Leom smo porazgovarali o njenom Xoink-u.

Što je Xoink?

Xoink je prva edukativna aplikacija roditeljske zaštite na svijetu. Osmišljena je kako bi roditeljima pomogla da njihovo dijete uči i sigurno istražuje svijet ekrana. Kada djeci oduzmete pametni telefon, spremna su na sve, pa čak i na učenje. Xoink djetetu omogućava da zaradi dodatne minute na mobitelu odgovaranjem na pitanja iz gradiva koje uči u školi. Trenutačno u bazi imamo preko 13 tisuća posebno od strane stručnjaka osmišljenih pitanja iz književnosti, pravopisa, biologije, prirode, zemljopisa, matematike, opće kulture i engleskog jezika. Dijete može vrlo kratko u danu, ali kontinuirano svaki dan, nešto novo naučiti ili utvrditi svoje znanje putem Xoink aplikacije. Dodavanjem elemenata i tehnike igre u procesu učenja, pretvaramo pasivno učenje u aktivno učenje.

Kako ste uopće došli do takve ideje?

Prije dvije godine našla sam se u zamci u kojoj se danas nalazi dosta roditelja. Moje dijete je previše koristilo mobitel. Kako me taj začarani krug oko mobitela i djece strašno uznemiravao, puno sam čitala o štetnosti ekrana kod djece, odgoju djece, aplikacijama roditeljske zaštite i sl., pa sam naišla na jedan članak gdje je jedna djevojka pričala o tome kako je načitana jer joj otac nikada nije rekao „u kazni si tjedan dana” kada bi nešto skrivila, već bi otvorio enciklopediju, te postavio pitanje na koje je trebala pronaći odgovor. Dok ga ne bi pronašla, bila bi u kazni. To me je ponukalo da počnem razmišljati o načinu na koji bi mogla spojiti edukaciju i aplikaciju roditeljske zaštite.

Ideja je jedno, a realizacija tako zahtjevnog zadatka nešto posve drugo. Kako ste uspjeli?

Probat ću skratiti, jer je to priča sama za sebe, budući samo “Bog zna” koliko zidova, birokracije, uspona, padova, suza i sreće sam putem doživjela. Zato sam strašno ponosna što je Xoink ipak danas tu. Dakle, sjela sam za kompjuter i napravila kompletnu klikabilnu verziju aplikacije u par excel tablica. Kako sam tada bila na porodiljnom, imala sam malo više vremena za istraživanje tog, za mene tada, kompletno novog svijeta razvoja aplikacija, budući da sam cijeli život u hotelijerstvu i turizmu.

Stupila u kontakt sa programerima i obeshrabrila se kolika je cijena izrade takve aplikacije i plasiranja na tržište. Ali, nisam stala, pa sam pronašla natječaj koji je bio u pripremi od strane EU fondova – za inovacije novoosnovanih malih poduzeća. Puno zavrzlama, papirologije, odustajanja je bilo u tom periodu, ali uspjeli smo se prijaviti i ne bi vjerovali na dan kada sam trebala završiti svoj porodiljni i vratiti se na svoj stari posao, stigla je odluka o odobrenju sredstava. Radilo se o 200 tisuća eura bespovratnih sredstava. To sam doživjela kao neki znak, pa sam se u tom trenutku u potpunosti posvetila Xoinku, zaposlila se u svojoj firmi i radila na razvoju projekta. Danas, nakon godinu dana, u suradnji sa stvarno najvećim stručnjacima u Hrvatskoj imamo konkretan proizvod koji plasiramo na tržište.

Punom parom radimo dalje na razvoju novih funkcionalnsoti i puno toga još spremamo. Kada sam se upustila u cijelu priču rekla sam sama sebi: cilj ti je prvenstveno napraviti vrhunski proizvod koji će roditelji koristiti dugoročno, koji ću na kraju krajeva i sama koristiti… tek onda ću razmišljati o svemu ostalome. Toga se nastojim držati i vjerujem da će mame i tate to prepoznati. Toga se sjetim svaki put kada dođem u dilemu koji sljedeći korak napraviti.

Koje sve probleme i roditeljske dileme rješava Vaša aplikacija?

Kada dijete jedanput dobije mobilni uređaj u ruke, veoma je teško ograničiti ga i kontrolirati na koji način ga dijete koristi i u kojoj mjeri. Kao roditelji imamo odgovornost postaviti granice i naći mjeru u svemu, pa tako i u korištenju ekrana. Roditelji se odlučuju za kupnju mobitela djetetu zbog sigurnosti, trenda (sva djeca ga imaju i sl.), mira u kući, ali ostaje činjenica da dijete ne možemo u potpunosti izolirati i udaljiti od ekrana, niti je to poželjno.

Dijete razvija vještine koje su mu prijeko potrebne u virtualnom svijetu i u budućnosti, u novom digitalnom dobu. Naravno, sve prilagođeno djetetovom uzrastu. No, često se dogodi da dijete provodi i više od 6 sati dnevno gledajući u ekran i konzumirajući sadržaj koji u svojoj dobi još uvijek ne može pravilno procesuirati. Vrlo često djeca postanu pasivni promatrači života unutar ekrana. Ne žive svoje djetinjstvo, ne grade svoj identitet. Pretjerana upotreba ekrana kod djece stvara probleme s težinom, spavanjem, koncentracijom, ponašanjem i sl. I mi odrasli primjećujemo da sadržaj kojem smo konstantno izloženi putem društvenih mreža i na nas djeluje depresivno, stresno i sl. Današnji klinci rođeni su u svijetu ekrana. No, dok su još mali, treba im pomoći da njime sigurno “navegavaju”. 

Kad ste pokretali aplikaciju, što ste željeli postići?

Željeli smo kroz zanimljiv i edukativan sadržaj približiti roditeljima važnost kontrole vremena koje dijete provodi uz ekrane. Dosta roditelja je već čulo o štetnosti prekomjerne upotrebe ekrana kod djece, no nisu se još uvijek odvažili i postavili granice na djetetovom mobitelu.

Xoink u odnosu na slične druge aplikacije ne djeluje „ špijunski”, već uz umjerenu dozu kontrole potiče roditelje na bolju komunikaciju s djecom, potiče zdrave navike djeteta i učenje. Želimo roditeljima pružiti vrhunski alat za postavljanje dobrog omjera između zaštite djeteta i dopuštanja da uči na vlastitim pogreškama. Konkretan primjer je lokacija. Roditelj može u razgovoru sa svojim tinejdžerom dogovoriti kako mu neće konstantno bez njegovog znanja špijunirati lokaciju, već će u postavkama Xoinka na djetetovom uređaju postaviti lokaciju „uz dopuštenje”. Roditelj će u tom slučaju putem Xoinka zatražiti od djeteta lokaciju, a ona će mu biti dostupna tek kada je dijete odobri. Na taj način gradimo povjerenje i ne dovodimo dijete u još veću opasnost, u slučaju da, primjerice, ostavi mobitel kod kuće kako roditelj ne bi saznao gdje je. Za mlađu djecu, naravno, roditelj može odabrati uvijek dostupnu lokaciju. U oba slučaja dijete će biti obaviješteno kada roditelj provjerava lokaciju.

O kojemu uzrastu djece je riječ?

Xoink je tu kako bi pomogao roditeljima djece od 2 do 18 godina. Uz svoja 4 različita modula ( Roditelj, Dječji kutak, Starije dijete, Mlađe dijete) lako je prilagodljiv svim generacijama

Koje su osnovne funkcionalnosti koje Xoink nudi?

-Ograničeno dnevno vrijeme, jer, da ih pustimo, vjerojatno bi zauvijek “visili” pred ekranom. Kroz Xoink možete ograničiti vrijeme koje dijete provodi na mobitelu ili u nekoj aplikaciji. Noćno vrijeme može se postaviti tako da vrijedi dvostruko ili više, i na taj način se potiče dijete da mobitel ne koristi u vrijeme kada bi trebalo spavati.

-Dodatne minute može otključati samostalno, točnim odgovorima na kvizu znanja.

– Lokacija

– Statistika gdje se može provjeriti koliko vremena dijete provodi u kojoj od aplikacija.

-Skeniranjem QR koda može se jednostavno podijeliti starateljstvo i zajedno pratiti online aktivnosti Vašeg djeteta

– 4 različita modula rada – Roditelj, dječji kutak, starije dijete i mlađe dijete.

Kako roditelji mogu početi koristiti Xoink?

Xoink je dostupan za Android uređaje na Google play trgovini, a za roditeljski modul i na iOS app store. Dovoljno je instalirati Xoink na uređaj djeteta i pratiti korake kroz koje Vas aplikacija navodi. Može se, ukoliko se želi i sa svog uređaja upravljati sadržajem i aplikacijama na djetetovom uređaju, samo i tamo treba instalirati Xoink. Koristeći istu mail adresu i lozinku uređaji će se automatski upariti. Xoink je trenutno potpuno besplatan i zauvijek će biti besplatan našim PRVIM korisnicima, obiteljima koji su nas prepoznali u samom startu. Cijenimo to i nadamo se kako ćemo  uz pomoć upravo tih naših prvih ambasadora graditi Xoink točno prema njihovim potrebama. Ali, moram istaknuti kako je na trgovinama još uvijek beta verzija Xoinka. Radi se o vrlo zahtjevnoj aplikaciji, te svakodnevno marljivo radimo na poboljšanjima i novim funkcionalnostima.

U svakom slučaju, jedva čekamo svaku pohvalu, kritiku, ideju, sugestiju, bilo kakav komentar. Tu smo za svaku pomoć, savjet, razgovor i svi roditelji i zainteresirani nam se mogu obratiti na našu mail adresu info@xoink.app.

U međuvremenu može se više saznati i na našoj web stranici www.xoink.app ( link: https://www.xoink.app/hr/)

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE